'Wereld moet laten zien dat het zonder Amerika kan' Zal Trump koers nog bijstellen? II 9 SCHIJNBEWEGING het aanpakken van de klimaatverande ring." Sterker nog, misschien gaan sommige landen nu juist wel een stap harder lopen, zegt de Wageningse hoogleraar klimaat verandering Eddy Moors. „Europa voelt zich aangespoord om méér te gaan doen, en mogelijk zien we dat ook van China. De Chinezen kunnen nu laten zien dat ze ook zonder de Amerikanen een succes kunnen maken van het klimaatakkoord." Gerlagh: „China beseft eens te meer dat de rest van de wereld niet meer zonder hen kan. De Chinezen wilden tot nu toe nooit meer doen aan het milieu dan de Ameri kanen, maar dit zorgt mogelijk voor een ommekeer. Zij hebben tegenwoordig een veel betere langetermijnvisie dan de Ame rikanen." Eigen plan En Europa? Dat moet meer dan ooit besef fen dat het niet meer kan rekenen op de VS, zegt Gerlagh. „We moeten ons afvra gen hoe we de C02-uitstoot zo laag moge lijk houden zonder dat onze economie lijdt onder concurrentievervalsing. Dan moeten we het hebben over stap pen die tot nu toe taboe waren. Zoals importheffing op goe deren uit de VS waarvoor veel CO2 is uitgestoten. Dat lijkt de enige manier om te voor komen dat klimaat én econo mie lijden onder dit besluit." Van Vuuren stelt dat het besluit van Trump voor een deel achterhaald is: de opmars van nieuwe energie gaat in de VS al zo snel dat het ook zonder actief po litiek beleid een steeds grotere rol gaat spe len in de Amerikaanse economie. „Trump sprak over een terugkeer naar kolen, maar dat gaat niet gebeuren. Het is simpelweg te duur geworden. Een deel van de Ameri kaanse energietransitie gaat gewoon door, ook zonder Trump." „Deze berichten hebben in elk geval één belangrijk voordeel", zegt Reyer Gerlagh, hoogleraar milieueconomie aan de Tilburg University. „We weten nu zeker dat de Amerikanen niet meedoen. Ze houden de schijn niet langer op. Soms is het beter om maar gewoon te weten hoe het zit." Amerika is verantwoordelijk voor zo'n 15 procent van de wereldwijde CO2- uitstoot. „Dit is dus een klap", zegt hoog leraar mondiale milieuproblematiek Det- lef van Vuuren. „We hebben het over een reëel opwarmingsprobleem waar we al leen gezamenlijk een antwoord op kunnen geven. Trump werpt ons in dat opzicht een aantal jaren terug in de tijd, en die luxe hebben we niet meer." Het goede nieuws is dat veel andere landen zich wél aan de afspraken van Parijs zullen houden, benadrukt Van Vuuren. „Belang rijke spelers als China, India en Europa gaan door met de uitvoering van Parijs. Zelfs meerdere staten binnen de VS heb ben al aangekondigd dat ze doorgaan met Terugkeer naar kolen gaat niet gebeuren, dat is simpelweg te duur donderdag 1 juni 2017 GO staan, ook zonder VS Doet-ie het, of doet-ie het niet? President Trump komt wel vaker terug op iets wat volgens zijn mede werkers al besloten was, dus over het klimaatak koord van Parijs is niets zeker zolang het Witte Huis het niet zwart op wit heeft laten zetten. Goed in gevoerde bronnen vertel den Amerikaanse media dat Trump een knoop heeft doorgehakt, maar ambte naren waarschuwen tege lijkertijd dat het niet defini tief is. Ook de formulering ligt niet vast - Trump zou mogelijk kanttekeningen maken in zijn verklaring. Hij leek zelf ook nog niet klaar voor een keuze. Op Twitter zei hij: „Ik maak mijn besluit over het akkoord van Parijs bekend in de komende dagen. MAKE AMERICA GREAT AFGAIN!" Eerder deze maand werd aangekondigd dat een be sluit over de klimaatdeal zou vallen vóórdat de pre sident voor zijn reis naar het Midden-Oosten en Eu ropa vloog. Maar Trump wilde meer tijd. Het zou niet de eerste keer zijn dat hij op het laatste moment zijn koers bijstelt. Om een paar voorbeelden te noemen: hij zwabberde tijdens de besluitvorming rond het handelsverdrag Nafta, en tijdens zijn be zoek aan de NAVO in Brus sel. Ook aan de benoeming van de nieuwe FBI-direc- teur gingen schijnbewegin gen vooraf. Trump staat erom bekend advies in te winnen van een grote groep mensen binnen en buiten het Witte Huis en vatbaar te zijn voor de opi nie die hij het laatst hoorde. „Zijn standpunten evolueren", zegt zijn eco nomisch adviseur Gary Cohn. „Hij kwam hier om te leren. Hij kwam hier om slimmer te worden." Het (vermoedelijke) besluit van presi dent Trump om het klimaatakkoord op te zeggen is volgens milieudeskundi gen niet uitsluitend slecht nieuws voor het klimaat. Want andere grote landen gaan hierdoor misschien juist wel een stap harder lopen. Peter Groenendijk Rotterdam Detlef van Vuuren, hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9