Vermiste Yvonne houdt van Libië 8 Donald Trump lijkt klaar om Amerika terug te trekken uit het klimaatverdrag van Parijs. Maar een officiële bekendmaking blijft nog uit, ondanks beloftes dat Trump snel duidelijkheid zou scheppen. KLIMAATVERDRAG TRUMP HAAKT AF Snitjer (48) werkt in de Libische hoofdstad Tripoli, waar ze in 2013 een educatiecentrum opzette. Ze is vrijdagavond voor het laatst ge zien in een café in het oude stads centrum. Een paar uur daarvoor schreef ze nog op Facebook: „He laas zijn er gevechten sinds van morgen. De jongens die betrok ken zijn, hebben PTSS (posttrau matisch stressstoornis). Sommi gen ken ik. Ik hou niet van gevech ten, ik wil een relaxte ramadan en blije mensen." Het ministerie van Buiten landse Zaken probeert uit te zoe ken wat er is gebeurd, zegt een woordvoerder. „Dat is lastig door de onoverzichtelijke situatie in het land." De Nederlandse ambas sade werkt vanwege de chaos in Libië al een paar jaar vanuit buur land Tunesië. Dat is nu een groot probleem, zegt NieuiusMirr-jour nalist Jan Eikelboom, die Snitjer al een paar jaar kent. „Nederland heeft er niemand meer zitten, be halve een paar Libiërs die als fixers (lokale contactpersonen, red.) voor de ambassade werken. Zij zullen ongetwijfeld worden inge schakeld, maar de middelen zijn beperkt." Eikelboom wijst erop dat er elke dag mensen worden ontvoerd. „Er vinden ontzettend veel kidnap pingen plaats, voor geld. Dat is een groot probleem in Libië." Lokale contacten Ook het Rode Kruis, de voorma lige werkgever van Snitjer, spant zich in om haar te vinden. „Hoe moeilijk dat ook is", zegt haar oud-collega en Rode Kruis woordvoerder Merlijn Stoffels. „Dit is een heel zorgwekkende si tuatie. We hebben lokale contac ten in Libië, die gaan we zeker be naderen. Het is ingewikkeld, maar we willen meezoeken." Yvonne Snitjer raakte in 2011 betrokken bij de situatie in Libië, toen ze als noodhulpcoördinator werkte voor het Rode Kruis in Ne- derland. „Wij hielpen een groep Libische gewonden die naar Ne derland was gebracht, zij was daar nauw bij betrokken", vertelt oud collega Stoffels. „Door die contac ten ontwikkelde ze een sterke liefde voor Libië. Het liet haar niet meer los. Ze ging zich inzetten voor de mensen. Yvonne is een enorm gepassioneerde vrouw, ze ging erin op." Na haar vertrek bij het Rode Kruis verkocht ze haar huis om in Libië te gaan wonen, zegt Eikel boom. „Ze had een sterke klik met het land en besloot dat ze zich er wilde vestigen, ondanks de grote risico's. Ze wilde een educatief centrum opzetten." Dat richtte ze in 2013 officieel op, onder de naam 'Al Eureka'. t Idealistische Snitjer zette een educatief centrum op in hoofdstad Tripoli Eikelboom vond het een bijzon der plan. En riskant. „Zeker voor een alleenstaande vrouw. Er wo nen nauwelijks nog buitenlan ders, bijna alle ambassades heb ben zich teruggetrokken. Het is er levensgevaarlijk. Yvonne vond de verhalen overdreven. In het land woont voor zover bekend nog één andere Nederlander, een vrouw die getrouwd is met een Libiër. Snitjer schreef de afgelopen ja ren opiniestukken voor de web site Joop.nl. Oprichter Francisco van Jole: „Ze stuurt geregeld inte ressante stukken op. Ze is idealis tisch en optimistisch, gelooft dat het verscheurde Libië weer één land kan worden. We horen in Nederland hooguit nare berichten uit Libië. Zij wijst juist steeds op de lichtpuntjes." DURE NAGELS De Amerikaanse president schrijft op Twitter dat hij 'in de komende dagen' zijn keuze bekendmaakt. De details van de Amerikaanse terugtrekking worden nog uitgewerkt, aldus Amerikaanse media die zich baseren op bronnen in het Witte Huis. Trump zou met het opzeggen van het akkoord uit 2015 een verkiezingsbe lofte inlossen. Hij beloofde niet langer klimaat, maar banen en economische groei voorop te stellen. In regio's waar ko lenmijnen mede door milieuregels moe ten sluiten, heeft hij veel aanhangers. Voor Trumps voorganger Obama was bescherming van het klimaat juist een prioriteit. Hij zegde toe dat de VS in 2025 26 tot 28 procent minder broeikasgas zou uitstoten dan in 2005. Dat gaat het land hoe dan ook niet halen: Trump is al be gonnen met het schrappen van regels die uitstoot door fabrieken aan banden leg gen. In Europa is negatief gereageerd op het nieuws. „Als het klopt, is het vandaag een treurige dag voor de wereld. En een bit tere teleurstelling", zegt staatssecretaris Sharon Dijksma (Milieu). „Toch moeten we positief blijven en vooruitkijken, on danks dat dit een grote klap is. Het kli maatakkoord van Parijs is door 195 lan den ondertekend, waaronder grote ver vuilers die blijven strijden tegen kli maatverandering." In het Witte Huis zijn de meningen verdeeld. Trumps nationalistische advi seur Steve Bannon pleit voor afscheid van 'Parijs'. Onlangs sloten 22 Republi keinse senatoren zich daar in een brief bij aan. Maar minister van Buitenlandse Zaken Rex Tillerson en dochter Ivanka Trump zijn voorstan der van het wereldactieplan om opwarming van de aarde tegen te gaan. Als het klopt, is het vandaag een treurige dag voor de wereld. En een bittere teleurstelling Ivanka probeert haar vader zover te krij gen dat de VS aangesloten blijft bij het Parij se akkoord, en alleen opnieuw te on derhandelen om de afspraken af te zwak ken. Eind vorig jaar zorgde ze zelfs voor een ontmoeting met klimaatgoeroe Al Gore, en onlangs sprak Trump hem op nieuw via de telefoon. Maar het lijkt erop dat de gematigde vleugel in de regering het onderspit delft. Tot onvrede van Amerikanen: een meerderheid van hen AFSPRAKEN steunt volgens peilingen de kli maatdeal. Ook grote oliebedrijven als ExxonMobil en Shell willen die in ere houden. Tijdens zijn tournee door Eu ropa praatten Europese leiders op Trump in. De paus gaf hem zijn boek over klimaatverandering. Maar Trump weigerde vorige week op de G7-top in Italië al om zijn steun voor het akkoord uit te spreken. Als de VS afhaakt, zullen lan den die toch al met tegenzin instemden met klimaatmaat regelen ook minder moeite doen de afspraken na te komen, is de vrees. Bovendien is Amerika na China de groot ste vervuiler op de planeet. Het kan nog jaren duren voordat Amerika de hele pro cedure om zich officieel terug te trekken uit de deal heeft doorlopen. Maar het op zeggen van de wereldwijde afspraak zou de VS al direct internationaal isoleren. Vrijwel alle landen ondertekenden de deal. Alleen Syrië en Nicaragua hielden zich compleet afzijdig. Het zou overigens niet betekenen dat in Amerika niets meer gedaan wordt om klimaatverandering te bestrijden. Onder meer de staat Califor- nië, op zichzelf de zesde economie van de wereld, is een voorloper op het gebied van schone energie, met strenge regels voor bedrijven. donderdag 1 juni 2017 GO Vrienden van de Nederlandse Yvonne Snitjer, die sinds vrij dag wordt vermist in Libië, maken zich grote zorgen. Het Rode Kruis, haar voormalige werkgever, wil meezoeken naar de vrouw. „Dit is een heel zorg wekkende situatie." Peter Groenendijk Rotterdam/Tripoli Yvonne Snitjer. Het kan altijd duurder, dachten ze bij een nagelsalon in Tokio. Daar versieren ze nu nagels met échte edelstenen. De exemplaren op de foto, voorzien van vijf zeskaraats diamant jes, kosten 9.000 dollar. Per nagel, fotoafp 'Parijs' blijft Karlijn van Houwelingen Washington —Sharon Dijksma, staatssecretaris 2 graden In het klimaatakkoord dat in 2015 werd gesloten in Parijs hebben 195 landen vastgelegd dat de gemiddelde temperatuur op aarde niet meer mag stijgen dan 2 graden ten opzichte van het pre-in- dustriële tijdperk. Poolgebieden Het streven is om de opwarming onder de 1,5 graad te houden - het punt waarop pool gebieden en laaggelegen eilanden in de problemen komen. Daarvoor moet de uitstoot van C02 en an dere broeikasgassen flink beperkt worden. 100 miljard Rijke landen hebben toegezegd vanaf 2020 jaarlijks 100 miljard dollar te betalen om arme landen te helpen hun uitstoot te reduceren. Rijke landen hebben het met hun industrie het meest bijgedragen aan de opwarming. Arme landen mogen zich eerst ontwikkelen. Niet bindend Het is geen juridisch bindend verdrag. Elk land maakt vrijwillig zijn eigen klimaatplan nen, en er zijn weinig mogelijkheden om landen aan hun be lofte te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8