OZCAN AKYOL 6 Eén standaard geldautomaat voor meerdere banken 99, Column Gisteren vielen minstens tachtig doden in de Af ghaanse hoofdstad Ka- bul, waar een autobom ont plofte - midden in een wijk waar veel ambassades zijn ge vestigd. Een aanslag is altijd gruwelijk, maar deze keer raakte ik extra gefascineerd. De timing roept namelijk de no dige vraagtekens op: het ge beurde tijdens de ramadan. Namens welke god handel den deze mensen? Tijdens de vastenperiode wordt van moslims gevraagd dat ze zich bezinnen en wel licht tot inkeer komen - op welke fronten dan ook. Boven dien zijn saamhorigheid, ver draagzaamheid en zelfbeheer sing zwaarwegende aspecten tijdens de ramadan. De barbaar in Afghanistan heeft in elk geval laten weten niets van deze belangrijke on- Zonder de koran zouden ze nooit tot hun daden gekomen zijn derliggende gedachten te be grijpen. Dat roept opnieuw de interes sante vraag op: heeft terreur iets met geloof te maken? In Kabul vielen vooral burger slachtoffers, die allemaal hoop putten uit hetzelfde religieuze boek. Toch deinst één deel er niet voor terug om anderen koelbloedig te vermoorden. Een conclusie zou kunnen zijn dat de agressors een zieke lijke, sektarische en daarom verkeerde interpretatie hebben van het geloof- daar valt zeker iets voor te zeggen. Aan de an dere kant: zonder de koran zou den ze nooit tot hun gruwelijke daden gekomen zijn. De vergelijking klopt mis schien niet helemaal, maar ik kijk altijd naar hoe dat met voetbalsupporters gaat: er zijn mensen die gewoon een sta dion bezoeken om een wed strijd te zien. Anderen misbrui ken de club en het stadion om hun onverbeterlijke karakter stoornissen te botvieren op bushokjes, ordehandhavers en fans van de tegenpartij. Hoewel beide groepen ogen schijnlijk weinig met elkaar ge meen hebben, worden ze wel gedreven door de liefde voor hun vereniging. En dat is het punt waar het al tijd wringt bij dit soort ver schrikkelijkheden. Natuurlijk zijn al die welwillende mos lims, overal op de wereld, niet verantwoordelijk voor hetgeen terroristen doen. Maar het ge loof wordt wel door die laatste bende gekaapt, met inkt zwarte gevolgen. Toch lijk het me legi tiem om niet een hele groep aan te spreken op misdragingen van een kleine, maar totaal ontspoorde minder heid. Als je tijdens de heilige maand een bloederige aanslag pleegt, ben je niet al leen verknipt, maar ook een zeer slechte moslim. AMSTERDAM ABN AMRO, ING en Rabobank willen hun eigen geldautomaten gaan in ruilen voor één uniform exemplaar. De kosten voor de unieke, afzonderlijke flappen- tappen lopen te hoog op voor de banken. Steeds minder mensen ne men nog contant geld op, ter wijl de beveiligingskosten de pan uitrijzen door het grote aantal plofkraken. De groot banken hebben de laatste jaren grote aantallen geldautomaten weggehaald. Door de krachten nu te bun delen, hopen ABN AMRO, ING en de Rabobank een kaal slag te voorkomen. Ze bekij ken of er één standaard model geldautomaat kan komen. Het was nog geen half negen 's och tends. De tien Nederlanders die op de kleine compound van de ambas sade wonen en werken wilden net hun werkdag beginnen. „We heb ben ervaring met knallen, maar niet met zo'n grote. Dan weet je ge lijk dat het mis is. En dat is helaas uitgekomen", vertelt Geoffrey van Leeuwen, Nederlandse ambassa deur in Kabul. Een bom in een tankwagen ont plofte tijdens de drukke ochtend spits in een voorname wijk van de Afghaanse hoofdstad waar veel am bassades en ministeries zijn geves tigd. „De explosie vond plaats aan de rand van een diplomatieke com pound, vlak bij een school", weet Van Leeuwen. „Er wordt daarom gevreesd dat er veel kinderen onder de doden zijn." Zeker 8o mensen kwamen bij de aanslag om het le ven. 364 anderen raakten gewond. Nog geen kilometer verderop is de Nederlandse ambassade geves- tigd. „Op het moment dat zoiets ge beurt, gaat een standaardprocedure in. We gaan meteen naar een veilige plek op de compound. Daar tellen we de koppen en brengen we de si tuatie in kaart." t De bom ontplofte niet ver van de Nederlandse ambassade in Kabul De Nederlandse staf en tientallen Afghaanse medewerkers blijken allen ongedeerd. „Iedereen denkt op zo'n moment aan zijn eigen fa milieleden. Iedereen probeert te bellen. Je ziet de paniek in de ogen van sommige Afghaanse medewer kers, de angst", zegt de ambassa deur. De omvang van de explosie is volgens Van Leeuwen ongekend voor Kabul. „We hebben aardig wat meegemaakt. Maar dit is een nor male stad. Dit komt hard aan." Terrorisme Demissionair minister van Buiten landse Zaken Bert Koenders spreekt van een barbaarse aanslag. „Deze aanslag laat opnieuw zien dat onze steun aan Afghanistan en de ontwikkeling van het land nog steeds nodig is. Samen strijden we tegen terrorisme." De aanslag laat volgens ambassa deur Van Leeuwen wel zien dat Af ghanistan in staat is hulp te verle nen. „Hoe triest ook, het is een af schuwelijke dag maar wel met een positief randje. De ambulances, po litie, het waren allemaal Afghaanse hulpverleners in plaats van NAVO- troepen die het overgedragen heb ben. Afghanistan is zelf verant woordelijk en enorm gegroeid." De Nederlandse ambassademe dewerkers zijn snel weer aan het werk gegaan. „We zijn gaan kijken of er Nederlanders bij betrokken waren en of iedereen veilig is. Ook bespreken we intern de veilig heidsmaatregelen." Er bleken geen Nederlanders onder de slachtoffers te zijn. Over de genomen maatrege len wil de ambassadeur niet uit weiden. „De ambassade is altijd goed beveiligd, we kijken nogmaals of we alles gedaan hebben om de veiligheid te waarborgen." ExcLusieve Lezersreis Vanaf De Grand Canyon van Duitsland pharosreizen 3H 4-, 5 of 8-daagse all inclusive Saksen Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc Q reiskatern.nl donderdag 1 juni 2017 PC @ÖzcanAkyol Verknin 'We wisten meteen dat het mis was' De bloedige aanslag die giste ren de Afghaanse hoofdstad Kabul trof, vond plaats vlak bij de Nederlandse ambassade. Een bom in een tankwagen ont plofte tijdens de ochtendspits. De medewerkers zijn wel wat gewend, maar zo'n zware knal hoorden ze niet eerder. „Je ziet de paniek in de ogen, de angst." Simone van Zwienen Rotterdam/Kabul Een Afghaanse man op de plek van de aanslag, foto reuters Saksen is een schatkamer vol cultuur- en natuurschoon. Je logeert aan de Zilverroute, aan de rand van het Ertsgebergte. Met all inclusive-verzorging! Maak een dagtochtje naar de specta culairste rotsformaties en kloven van Duitsland, in Nationaal Park Saksische Schweiz in Saksen! Of ga heerlijk fietsen door de wijngaarden langs de Elbe. Ook de schitterende stad Dresden is dichtbij. En ontdek je waarom Leipzig ook wel het nieuwe Berlijn wordt genoemd? Je verblijf Hotel Brander Hof ligt in het centrum van Brand-Erbisdorf, vlak bij de oude zil- vermijnstad Freiberg (5 km) en Dresden (40 km). De Saksische Schweiz en Leipzig liggen op ca. 90 en 120 km. Geniet in de avond van een biertje in de biertuin van het hotel! Inbegrepen 3-, 4- of 7x overnachting inclusief ontbijt •dagelijks soep, salade of lunchpakket (zelf samenstellen van het ontbijt) dagelijks 3-gangenmenu of dinerbuffet dagelijks drankjes zoals mineraal water, softdrinks, appelsap, koffie, bier, huiswijn (11.00-21.00 uur) dagelijks sterke drank (18.00 - 20.00 uur, keuze uit 2 soorten, van het huis) Kinderkorting (bij min. 2 volbetalenden op de kamer) 0t/m5jaar: gratis 6 t/m 11 jaar: 50% korting Data 4d. 5d. 8d. 01/06-08/06 €139 €189 €319 11/06-29/06 €99 €129 €219 02/07-10/08 €139 €189 €319 13/08-28/09 €119 €159 €289 01/10-27/10 €99 €129 €229 Prijzen in p.p. o.b.v. tweepersoonskamer. Niet inbegrepen: reserveringskosten 20,-) en kosten Calamiteitenfonds 2,50). Wijzigingen en drukfouten voorbehouden. Meer informatie: Ga voor De Grand Canyon van Duitsland naar onze website reiskatern.nl/pzc/prl731 of bel met Pharos Reizen van ANWB: 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 18221. Vertrek: 1 juni t/m 27 oktober 2017 spectaculaire krijtrotsen in NP Saksische Schweiz ontdek Dresden, 'Florence aan de Elbe' Duitslands oostelijkste wijnbouwgebied

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6