Laat zien datje controle hebt Er mag geen damhert meer bij komen 3 Dinsdagavond nog. In Geertrui- denberg werd een man aangeval len door een pitbull. Dat ge beurde toen hij aan het hardlopen was. Het slachtoffer raakte ge wond aan beide armen. Kees Verkerke uit Zierikzee las het bericht daarover met extra belangstelling. Hij maakte vorig jaar december vrijwel hetzelfde mee, toen hij tijdens het hardlopen in het bos van Westerschou- wen bij het oplopen van het strand werd aangevallen door twee niet aangelijnde Finse keeshonden. „Ik had precies dezelfde verwondingen als die man in Geertruidenberg." De gevolgen waren niet ge ring, al had het nog slechter kunnen aflopen. „Ze hadden me wel goed te pakken. Ik moest naar de huis artsenpost om te worden behandeld en heb een paar weken pijn gehad. Ik heb ook een lit teken overgehouden van die tanden." Na het incident was Verkerke aanvankelijk veel meer op zijn hoede tijdens het sporten. „Ik ben niet gestopt met lopen, want dat is mijn lust en mijn leven. Maar de eerste twee maan den heb ik wel goed uitgekeken. Als ik een hond zag, riep ik meteen: hou hem vast! Of ik liep er met een grote bocht omheen. Ik was echt alert. Dat is inmiddels wel over. Als ik nu honden tegenkom, denk ik: het zal wel. Ik ben niet zo bang uitgevallen." Ze hadden me goed te pakken. Ik heb er een litteken aan overgehouden „Je wil niet weten hoeveel reacties ik destijds heb gekregen", zegt Verkerke. „De meeste mensen zeiden: dit mag niet, dit kan niet, je moet er werk van maken. Toch heb ik geen aangifte gedaan. Dan wordt zo'n hond mis schien afgemaakt en dat wil ik ook niet op mijn geweten hebben." In het loperswereldje wordt regelmatig over het risico van honden gesproken, weet Ver kerke. „Iedereen zegt: je moet uitkijken. Maar je hebt zo veel verschillende rassen. Een keffer tje kan vaak geen kwaad, maar er zijn ook hon den die niet zijn te vertrou wen. Vooral als je alleen hard loopt, zien ze je als een gevaar. Je komt toch piepend, zuch tend en zwetend aanzeilen. Sommige honden, zoals de Finse keeshonden die mij hebben gepakt, schrikken daarvan. Ze verdedigen hun baas en gaan in de aanval." Hondeneigenaren houden nauwelijks rekening met hardlopers, is de er varing van Verkerke. „In het bos van Wester- schouwen mag je je hond niet los laten lopen, maar dat gebeurt gewoon. Ik heb nog nooit ge zien dat men de hond even vasthoudt omdat er een loper aan komt. Ze gaan gewoon hun ei gen gang. Maar ik neem maar aan dat een baas weet hoe zijn hond in elkaar steekt. Als je met een pitbull loopt, weet je van tevoren dat die gek doet." Het plezier van het sporten heeft er uiteindelijk bij Verkerke niet onder geleden. „Hardlopen is een verslaving, goed om het hoofd leeg te maken. Even alles loslaten en lek ker twintig kilometer rennen." De provincie vindt dat dat er in ie der geval niet méér mogen worden, maar koste wat het kost het aantal terugbrengen tot de streefgetallen zal ook niet gebeuren. „Dat gaan we niet doen", zegt gedeputeerde Carla Schönknecht. In de Kop van Schouwen lopen rond de 6oo damherten en in de Manteling zo'n 150. Een aantal dat al een paar jaar redelijk stabiel is, omdat er gejaagd wordt. De 'aan was' wordt eruit gehaald en dat be tekent dat jaarlijks zo'n 200 dieren worden geschoten. Alleen ligt het ideaalbeeld volgens wetenschap pers van Alterra veel lager. Voor de manteling op 80 damherten en in de Kop van Schouwen 325. Dan loopt de natuur geen schade op en is er geen overlast voor het verkeer of de landbouw. Toch is dat voor ge deputeerde Carla Schönknecht geen aanleiding om de jacht op te voeren „De ideale aantallen zie ik als absolute ondergrens", zegt Schönknecht. „De bovengrens is de aantallen waarop we nu zitten." Zolang de aantallen schommelen tussen de ondergrens en de boven grens is de provincie Zeeland tevre den. Komen er meer damherten in de gebieden, dan zal de natuur wel Het blijkt dat we eigenlijk niet verder komen dan de groei wegnemen schade oplopen en worden de doel stellingen voor de beschermde ge bieden niet meer gehaald. Als het aan de Faunabeheereen heid ligt, zal het aantal damherten in beide gebieden wel wat afne men. „De streefaantallen blijven wel het uitgangspunt", zegt voor zitter Frans Hamelink. „Daar is de ontheffing ook op gebaseerd." Maar Hamelink geeft wel toe dat het ei genlijk niet haalbaar is om het aan tal damherten fors omlaag te bren gen. „Het blijkt dat we eigenlijk niet veel verder komen dan de groei wegnemen." Dat komt omdat er maar een beperkt aantal jagers beschikbaar is en ook de periode en de gebieden waarin gejaagd kan worden, zijn beperkt. Bovendien schieten de jagers niet lukraak ieder dier dat voor de loop komt. Er wor den vooraf afspraken gemaakt welke dieren worden geschoten om de populatie evenwichtig te hou den. Damherten veroorzaken niet al leen maar schade. Ze hebben ook een heel belangrijke functie in het in stand houden van de natuur. Ze houden gras kort, woelen met hun hoeven de grond los en zijn dol op uitlopers van bijvoorbeeld de Ame rikaanse vogelkers, een snelgroei ende exoot waar de natuurbeheer ders dolgraag vanaf willen. Andere grazers in de natuurge bieden zijn Schotse hooglanders en pony's. Zij hebben ook een belang rijke functie in het natuurbeheer, maar in tegenstelling tot de dam herten zijn deze dieren niet direct een bedreiging voor zeldzame planten en dieren. Zij verblijven achter hekken en wildroosters en komen niet in stukken met kwets bare natuur. Damherten laten zich niet stoppen door een rooster. donderdag 1 juni 2017 Rolf Bosboom en Ernst Jan Rozendaal Zierikzee -Kees Verkerke, hardloper Elke hond heeft een in stinct om te jagen of te drijven, zegt Silke Hed- dema van de Martin Gaus Hondenschool in Goes. Dat kan geactiveerd worden door een passerende hardloper of fietser. „Het zou goed zijn als de eigenaar de hond als jonge pup al leert direct bij hem te komen als hij wordt geroepen. Dat zou veel el lende voorkomen." Helaas werkt het in de praktijk vaak anders. Volgens Heddema is de hondeneige naar altijd verantwoordelijk. „Als hardloper of fietser kun je aan de buitenkant niet zien of een hond iets doet. Dus moet degene die met de hond loopt laten zien dat hij controle heeft door bij voorbeeld de hond bij zich te roepen of door de hond aan te lijnen. Als je weet dat je die controle niet hebt, kun je een hond niet los laten lopen. Dat is onverantwoord." Dé tip is dus een goede hondentraining. Maar wat kunnen hondenbezitters en sporters verder nog doen om confrontaties te voorkomen? „Laat de hond uit aan een lange lijn als je niet weet of hij luistert", raadt Heddema aan. „En neem brokjes mee. Die kun je in de berm strooien als er een hardloper of een fiet ser aankomt. Dan heeft de hond iets om te doen." Verder is het belangrijk af stand te bewaren tot de spor ter die voorbijkomt. Komt een hardloper of fietser van ach teren, dan is het handig als die een seintje geeft. „Dat geeft de eigenaar van de hond tijd om te handelen. Dus bel. Of zeg: 'Hallo, mag ik er langs?'" Rent de hond toch op de hardloper af dan kan die het beste stil gaan staan en de hond niet in de ogen kijken. Heddema: „Ga staan als een lantaarnpaal, met de armen om je heen gevou wen." De meeste honden ver liezen dan hun interesse. En die ene hond die toch doorgaat? „Dat zijn de hon den die niet los mogen lopen. De eigenaar hoort dat te we ten. Het blijft zijn verantwoor delijkheid." Silke Heddema met hond Wolfje. Aandacht voor de hond is belangrijk. FOTO MARCELLE DAVIDSE Op de Kop van Schouwen is plek voor 325 damherten en in de Manteling 80, zeggen weten schappers van Alterra. Dan loopt de natuur geen schade op en zorgen de dieren niet voor overlast. Maar nu lopen er in beide gebieden een keer zo veel. Melita Lanting Middelburg -Frans Hamelink, Faunabeheereenheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59