7 Fokvereniging viert 100-jarig bestaan met folkloristisch vertoon l De traditionele keuring was weer even terug van weggeweest op de paardenmarkt in Zierikzee. Een cadeautje van de 100-jarige Fok- en Menvereniging Schouwen- Duiveland. ,«1 Dit moeten ze hier ieder jaar doen", roept een enthousiasteling ach ter de veilige drang hekken langs de Nieuwe Kerk. Guusje Poot van het gelijknamige organisatiebureau kopt de voorzet gretig in. Bestuurs lid Ken Buth (strohoed, ruiten col bert, chique wandelstok) van de ju bilaris reageert evenwel gereser veerd, met een voorzichtig lachje. Blij dat de traditionele paardenkeu ring zo in de smaak valt. „Het zou mooi zijn ja." Maar hij weet óók wat het vergt om 35 trekpaarden een dag naar Zierikzee te krijgen. „Dat doe je niet even. Bart van der Wekken is hier alleen al met vijftien paarden." En toch, en toch; het hééft wel iets, dat folkloristisch vertoon. Het breekt met het gevoel dat de markt eigenlijk een markt is als alle mark ten in de regio. Ook het plukje paarden dat doorgaans bij de Zuid havenpoort staat opgesteld, krikt dat imago van het jaarlijkse evene ment in Zierikzee onvoldoende op. Nee, dan nu: Mannen in voorge schreven wit tenue brengen hun paarden trots voor de deskundige f f hW vZ jury. De machtige dieren betreden het strijdtoneel met hun manen en staarten kunstig ingevlochten. Maar de merries met jonge veulen tjes stelen bij voorbaat al de show. De baanmeester stapt opzij voor Wim Lex van Roosjeshof, geboren op 27 april en daarom vernoemt naar de koning, legt speaker Joop Hanse uit. De hengst volgt zijn moeder dapper op het rondje stap pen voor de kenners achter het sta- tafeltje. Dan de draf. „Dat is om te kijken of hij de gang er goed in houdt. Hij doet het prima", ziet oud-dierenarts Buth direct. De speaker licht toe: „Komt lekker van de grond, dat is de bedoeling. De achterhand blijft goed in stand. Dat ziet de jury graag; de stuwing van de 1 pk." De keuring deze woensdag kent in totaal elf categorieën. Voor ieder paard een medaille rond de nek. De kampioenen gaan aan het eind van de dag naar huis met een glim mende beker en een eervolle ver melding in het fokregister. Uit de oude doos Ondertussen galopperen soortge noten zich aan de andere kant van de Nieuwe Kerk in het zweet voor een demonstratie ringrijden. Op de achtergrond schallen liedjes uit de oude doos uit de boxen. Vier jaar geleden waren de Wal- cherse ringruiters voor het laatst te gast in Zierikzee en ze zijn blij Dat ziet de jury graag; de stuwing van de 1 pk weer van de partij te zijn. En het publiek met hen. „Zo, dat gaat hard hé. Het zand op je schoenen." De man in de rolstoel kijkt zichtbaar genietend op naar de vrouw achter hem. „Geef niks. Dat hoort er bij!" Verderop in de stad is het bo venal slenteren langs de kraampjes en mini-kermis. Al doet het zo rond het middaguur nog wat stil letjes aan. De nostalgische zweef- draaimolen staat er verlaten bij en het warme weer drukt kennelijk ook de trek in vers gebakken olie bollen. Een Belgische standwerker weet met zijn praatjes het publiek aan zijn bloemenkar te binden, evenals zijn collega met een kom kommersnijder. Een ras-Zierikzeeënaar heft te vreden het bierglas. „Voor ieder wat wils toch? Je kan ook weer niet de hele dag naar een paar paarden gaan staan kijken." donderdag 1 juni 2017 3D Paardenkeuring laat markt herleven Marcel Modde ffj ■iftM 35 paarden werden voorgebracht aan de jury voor de keuring, fotos dirk-jan gjeltema - Joop Hanse, speaker A Het plein bij de Nieuwe Kerk voldoet prima als ringrijbaan, zo bleek bij de demonstratie. A Ook de nostalgische zweefmolen op de markt deed het goed bij bezoekers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56