3 dagen Giethoorn de formatie Formatieveteraan Herman Tjeenk Willink gooit zijn gezag in de strijd om alsnog een meerderheidskabinet te kunnen vormen. Zijn belangrijkste boodschap: houd het regeerakkoord beknopt en heb lef. 4 Meimaand zeer warm en droog Mei was één van de warmste meimaanden ooit. Er zijn in het zuiden van Nederland zelfs temperaturen van ruim 33 gra den gemeten en dat zijn voor de meimaand extreem hoge waarden. Deze temperaturen werden de afgelopen dagen gehaald. Maar aan het begin van de maand vroor het nog op veel plekken. Het was gemiddeld 15 graden in mei, berekende het KNMI. Daarmee komt mei 2017 op de vierde plek van warmste mei maanden ooit. Mei 2008 staat met 15,7 graden bovenaan. De Bilt had op 27 mei zijn eer ste tropische dag van dit jaar. Meestal wordt de grens van 30 graden pas gepasseerd in de maanden juni of juli. Mei viel ook in ander opzicht op: het was een uitzonderlijk droge maand. Gemiddeld over het land viel 29 millimeter neerslag tegen 61 millimeter normaal. De zon scheen deze maand veel meer dan gewoon lijk. Het loopt echt storm, meteen vanaf het begin Betere beloning voor vrachtwagenchauffeur Vrachtwagenchauffeurs die minstens drie dagen per maand in een EU-land werken waar het salaris hoger is dan in hun thuisland, hebben recht op datzelfde hogere loon. De chauffeurs moeten via hun ta chograaf aangeven wanneer ze de grens zijn overgegaan. Ook hebben ze tijdens hun inter nationale ritten recht op we kelijkse rusttijden buiten de cabine in 'een behoorlijke ac commodatie'. Dat stelt de Europese Com missie bij de presentatie van nieuwe voorstellen voor het wegtransport. Vluchtelingen doorgelicht Gezin veel later herenigd Bijvangst nog ongemoeid www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Dag 78 Het is misschien ijdel, maar met zijn lange staat van dienst durft Herman Tjeenk Willink zichzelf best te citeren. „Het is de hoogste tijd deze patstelling te doorbreken", zo herhaalt de inmiddels 75-jarige informa teur zijn eigen woorden uit 1994. Ook toen kwam er na een impasse toch een kabinet, Paars-I, ook nu zal dat er ko men, verzekert hij. Daarvoor is het wel nodig dat partijen zich gedragen zoals ze zich in een democratische rechtsstaat ho ren te gedragen: 'feiten en waarden' dienen voorop te staan. De populaire neiging om uit profileringsdrang verschillen tussen partijen uit te vergro ten, moet worden weerstaan. „Grote vraagstukken moeten een begin van een antwoord krijgen", zegt hij, nadrukkelijk verwijzend naar 'vraagstuk ken' op het terrein van migratie en klimaat. Antwoord De partijen die daarover sterk van mening verschillen maar toch gezamenlijk een ant woord moeten formuleren, zijn vooralsnog VVD, CDA, D66, GroenLinks en Christen- Unie. Gisteren mochten de voorlieden Mark Rutte en Sy- brand Buma al op audiëntie komen, vandaag worden Alexander Pechtold, Jesse Kla ver en Gert-Jan Segers nog ver wacht. Anderen, zoals PVV-leider Geert Wilders en SP-voorman Emile Roemer, krijgen slechts een telefoontje. Hun rol is vooralsnog uitgespeeld nu zij vasthouden aan al eerder weg gestreepte opties. Tjeenk Wil link wil dit werk van voorgan ger Edith Schippers niet dun netjes overdoen, zegt hij. Over de slagingskansen zwijgt Als je goed luistert, geven mensen vaak zelfde oplossing voor een probleem dat ze formuleren hij. Of GroenLinks langzaam terugkeert naar de onderhan delingstafel, wat Klaver eerder deze week leek te doen, zal moeten blijken. Het advies van Schippers om met fractielei ders in groepjes opties te ver kennen, legt Tjeenk Willink vooralsnog naast zich neer. Zijn werk ziet hij als een tus senfase. „Het gaat om de wil en bereidheid om op basis van ge deelde visies een eind met elkaar op te lopen." Echte onderhandelin gen zullen door een ander worden geleid, denkt hij. Oplossing Tjeenk Willink staat te boek als handige probleemoplosser. „Als je goed luistert, geven mensen vaak zelf de oplossing voor een probleem dat ze for muleren", zegt hij over zijn eerdere ervaringen. Een be langrijke voorzet geeft hij al: blijf weg van gedetailleerde re geerakkoorden. „Als die afspra ken niet uitvoerbaar blijken, tast dat de geloofwaardigheid van de politiek nog verder aan." Daarnaast moet naar 'ver binding' worden gezocht, want de politiek moet ook de rech ten, belangen en problemen van minderheden in acht ne men. Tegelijkertijd toont hij zich begripvol over de aarzeling van partijen om aan te schuiven. „Kiezen wordt steeds meer ook afrekenen." Daarom is lef no dig. „De informateur moet fractieleiders bewegen conclu sies te trekken die ze anders niet zouden kunnen, willen of durven geven." En dat mag ge rust even duren. „De tijd is de minst interessante factor. Het resultaat telt." Halfpension 3 dgn Twente diner Den Helder/Texel 0 donderdag 1 juni 2017 DE BILT Het College voor de Rech ten van de Mens lanceerde op 22 mei het meldpunt zwangerschaps discriminatie. Vrouwen die hun baan kwijtraken door discriminatie vanwege hun zwangerschap of vroege moederschap kunnen hier terecht. Ruim een week later zijn er al honderden meldingen. BRUSSEL BERLIJN Het Duitse bureau voor migratie en vluchtelingen gaat vervroegd tiendui zenden positieve asielbeschikkingen doorlichten. De con trole stond al ge pland, maar is naar voren gehaald. Het gaat om tienduizen den dossiers waarin in de periode 2015- 2016 een verblijfs vergunning is ver strekt. Het onder zoek begint deze zomer. S» *v DEN HAAG Nareizende familie leden van asielzoe kers moeten steeds langer wachten op gezinshereniging. De gemiddelde wacht tijd is nu 331 dagen. Dat heeft staatsse cretaris Klaas Dijk- hoff laten weten. BRUSSEL Vissers krijgen vrij wel zeker een jaar uitstel van de ver plichting hun bij vangst aan schol mee te nemen naar de wal. Nederland heeft de EU-landen rond de Noordzee aan zijn kant gekre gen. Zij vragen de Europese Commis sie om een jaar res pijt, meldde het mi nisterie van Econo mische Zaken. De visserij keert zich fel tegen de maatregel. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting GO Informateur vraagt de partijen om lef Laurens Kok Plaats —Herman Tjeenk Willink Op fietsafstand van Giethoorn, de Weerribben en het Drents-Friese Wold. 2 nachten incl. ontbijt in 3* Holland Inn Wolvega (8,2) 2 keer een 3-gangen diner, gratis parkeren en wifi Incl. rondvaart door Giethoorn Jul. aug. toeslag van 10,- p.p. Aankomsten t/m dec. 4* Hampshire - De Broeierd (8,1) 3* Hotel Wienerhof (7,8) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx diner (dagschotel) lx diner (dagschotel) EO Gratis parkeren en wifi Oa« Incl. bootkaartje Texel Djt»™

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4