Komische dans rond de 'waarheid' r 5 'Zang moet iets teweeg brengen' Stix&Stuff klinkt groovy Festiviteiten in tuin ISïïf - Theatergroep Zierik ZITAGERENDAY Blues Fair Het gezin, de familie, eigen lijk is het een mini-maat schappij. Een soort afspie geling van het volle leven. Verzin wat je wilt aan pech of geluk, en je kunt het ook tegenkomen binnen de vier muren van de privacy. En wat daar gebeurt, valt niet onder de 'etiquette'. Geen vernislaagje, fatsoen, dus. Voor buitenstaanders zijn familieperikelen snel héél her kenbaar, want bijna iedereen weet wat het is om onderdeel te zijn van een familie. Toneelstukken over de Voor buitenstaanders zijn familieperikelen snel héél herkenbaar familie zijn bijzonder dankbaar materiaal om een les te leren of eens heerlijk de draak te steken met wat er tussen mensen alle maal fout loopt. Sommige schrijvers zijn be roemd geworden met 'familiepro blemen'. Tennessee Williams Cat on a hot tin roof), Edward Albee (Who's afraid of Virginia Woolf) of Eugene O'Neill bijvoorbeeld (De sire under the Elms). Doorgaans zijn dat zware stukken, want er is veel leed achter de gesloten gordijnen. Voor haar (ietwat verlate) voor jaarsproductie heeft Theatergroep Zierik ook voor zo'n familiestuk gekozen. De Vriend NV is de titel. „Meestal is er bij dat soort stukken, en ook bij een film als Festen, sprake van een serieuze boven laag", zegt regisseuse Yolanda Smits. „Als er al humor in zit, dan zit die in de onderlaag. Wij wilden dat juist anders doen. De onderlaag van De Vriend NV is misschien wel serieus, maar in de bovenlaag zit heel veel humor. Vooral daar zijn we naar op zoek." In dit stuk maken we kennis met de familie De Vriend. Een keurig nette welgestelde familie: moeder Eva en vijf kinderen. De vader is, lang geleden, in het harnas gestor ven en Eva heeft met hard werken zijn bedrijf, hün bedrijf, overeind gehouden. Daarbij zijn haar kinde ren niets tekort gekomen. In ieder geval niet aan 'de buitenkant'. Nu zal Eva 65 worden, en dat is een moment om even bij stil te staan. Hoewel ze allemaal druk, druk, druk zijn, is het de kinderen gelukt om allemaal op de feeste lijke avond aanwezig te zijn. Men verwacht althans een feestelijke avond, maar dat is niet wat de ja rige zeifin gedachten heeft. Vijfenzestig is namelijk ook een leeftijd om de balans op te maken, en die is niet geheel positief. Mama heeft iets te bekennen aan haar kinderen. De manier waarop zij het bedrijf heeft gerund - heeft móeten runnen, zegt een sussend stemmetje - is niet altijd even net jes geweest. Yolanda Smits ge bruikt er liever het woord 'fraude leren' voor. Omdat dat toch iets minder zwaar klinkt dan fraude ren. Want was het dat nu wel of was het dat niet? Zo'n vraag klinkt als voer voor juristen, en zover is het nog lang niet. Desondanks slaat het nieuws als een bom in bij de kinderen. De een lacht het glas hard weg, de ander begint zich ineens vragen te stellen bij die 'on bezorgde jeugd'. Begin van een ko mische dans rond de vraag wat de waarheid is. Met heel wat verschil lende stijlen en pasjes. De Vriend NV wordt een speciale voorstelling, met een sterke cast (de muren tussen toneelverenigin gen zijn gesloopt) die wel raad weet met de messcherpe dialogen. En met een speciale opdracht: op 10 juni zullen zij met deze produc tie voorgoed het licht doven in mfc Zierikzee. donderdag 1 juni 2017 PZ i Zita Gerenday is ge boren in Hongarije. Daar behaalde zij haar diploma Meester in de Muziek. Zij vond de liefde in Vlaanderen en maakte meteen haar droom waar: het leiden van koren. Tij dens VOLkoren leidt zij het Zwinkoor en De St. David Minstrels. „Ik vind VOLkoren een fantastisch festival. Dat het zo groot geworden is, bewijst dat er veel mensen muziek maken en zingen. Ik werk graag met amateurs, het is span nend en het is een uit daging. Er moet een klik zijn tussen het koor en de dirigent. Zij zijn de snaren van het instrumentarium van de dirigent. Ik ben veeleisend, maar ik vindt dan ook dat zang iets teweeg moet brengen. Het hoeft niet vlekkeloos te zijn, maar het moet het pu bliek beroeren. Ik wil niet dat mijn koren saai klinken. De liedjes die met veel moeite in gestudeerd zijn, zin gen ze het liefste." Het Zwinkoor uit Cad- zand is een van de Zeeuwse deelne mers. FOTOCAMILE SCHEL- STRAETE Stichting Polder blues Westdorpe heeft bluesband Stix&Stuff uitgeno digd om op te tre den in 't Oude Raed- huis in Westdorpe. Deze vierkoppige band is ontstaan rondom Gentenaar en zanger Steve Maas. Samen met gitarist Arne De- mets, bassist Jo Eeckhout en drum mer Bernd Coene speelt hij blues met een tikkeltje funk en een groovy klank. Stix&Stuff brengt voornamelijk covers van bekende soul- en blueslegendes. Zat 3 juni't Oude Raedhuis West dorpe, 21.00 uur De Zeeuwse Rozentuin in Kats houdt een driedaagse fair. Tussen de tuinen worden allerlei waren als streekproduc ten en brocante aangeboden. Verder zijn er diverse workshops en vertellen kwekers over de nieuwste tuintrends. De Digadoo Band en Jazz Trio Tony Wesdijk omlijsten het evenement met muziek. Tijdens de fair zijn de kwekerij en de tuinen geopend voor publiek. Zaterdag 3 juni t/m maan dag 5 juni van 10.00 tot 17.00 uur, Rozentuin in Kats Familie. Soms een veilige haven, een plek waar je geborgen bent. Maar even vaak de plaats waar het juist genadeloos kan zijn, omdat familie zich immers niet hoeft in te houden. Over familie gaat de voorstelling De Vriend NV van theatergroep Zierik in Zierikzee. Willem Nijssen De Vriend NV, theatergroep Zie rik, Zierikzee, 2, 3, 9 en 10 juni in mfc vanaf 20.00 uur. Op 11 juni vanaf 14.30 uur in De Weverij. Een familiefeestje loopt niet zoals gepland in de voorstelling De Vriend NV Man theatergroep Zierik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44