Jongeren: ouders te druk met telefoon 3 ALTIJD ONLINE Jongeren maken zich zorgen over het smartphonegebruik van hun ouders. De omgekeerde wereld? „We zijn allemaal verslaafd." Dat blijkt uit een onderzoek van de Nationale Academie voor Media en Maatschappij - onder meer bekend van 'ikbenoffline.nl' - naar smart phonegebruik in het gezin. De idealistische organisatie vroeg 1.849 jongeren (13 tot 18 jaar oud) en 637 ouders naar het gebruik van de smartphone in hun dagelijks leven. Een derde van de jongeren vraagt zijn ouders wel eens te stoppen met het staren naar de telefoon. Een op de drie ouders doet dat na dat ver zoek nog altijd niet. Zelfs in de auto wordt de telefoon vaak genoeg ge bruikt - in 32 procent van de geval len, aldus jongeren - tot zorg van de pubers zelf. Ruim 40 procent van de jongeren maakt zich zorgen over het telefoongebruik van hun ouders tegenover 68 procent van de ouders die hun hoofd breken over de tele foonobsessie van hun kinderen. Eén van de meest basale regels voor gezinnen is om geen telefoon bij het eten te gebruiken. Toch geeft een kwart van de jongeren aan dat hun ouders de smartphone tijdens het eten bekijken. Ouders zijn zich er overigens zelf wel van bewust dat ze vaak op hun smartphone kijken. 37 procent van hen zegt dat het doordeweeks te vaak gebeurt. Maar dat ze hun kin deren tot last zijn met al dat getuur naar een scherm, beseffen ze niet. Slechts 14 procent van de ouders geeft aan te denken dat hun eigen smartphonegebruik een probleem is voor hun kinderen. Piek Onderzoeker Liesbeth Hop ver moedt dat jongeren al minder met smartphones bezig zijn dan hun ouders, omdat ze voorlopers waren op het gebied van de telefoons. „Ouders zitten nu juist in de piek. Ik merk het ook aan mezelf. Dan zit ik op Facebook en is het ineens an derhalf uur later." Ze noemt het een 'digitale kloof.' „Eerst klaagden ou ders vooral over het smartphonege bruik van jongeren, nu is het an dersom. Dat jongeren er zo onder lijden, wisten we niet." Volgens Remco Pijpers van on line kennisinstituut Kennisnet is het ontzettend verleidelijk steeds op je telefoon bezig te zijn. „De dis cipline kunnen opbrengen om niet te kijken is iets wat je moet oefenen. Jongeren moeten dat ook leren, van ouders en van school." Jongeren la ten in het onderzoek duidelijk we ten wat hen stoort. „Stop die smart phone nou eens weg. En doe wat echt belangrijk is', zegt een meisje. Als ik erachter kom dat mijn mobiel nog thuis ligt, ga ik terug Ouders vinden het lastig om grenzen testellen ywishistobe- comeasmart- phone'Het was een aar dig verhaaltje dat een paar jaar geleden viraal ging. Een juf leest een opstel van haar leerling na terwijl haar man een spelletje op zijn telefoon speelt. Ze begint te huilen. 'Wat is er?' vraagt hij. 'Het is een opstel over een wens. En deze jongen schrijft dat hij een smart phone wil zijn, omdat zijn ouders heel veel aandacht voor hun telefoon hebben', antwoordt zijn vrouw. Spoiler alert: het blijkt hun eigen zoon. Of het om een echte juf ging en een echt kind, of dat het een stichtelijke campagne was, doet er niet eens toe. De boodschap is duidelijk: ouders, hallo! Jullie kinderen willen meer aandacht. Dat we collectief kampen met een te lefoonobsessie kan geen nieuws heten. Alleen, de echte problemen, die liggen toch niet bij volwassenen? Jongeren doen niets anders dan appen, snapchat- ten en instagrammen. „Hij heeft zijn smartphone altijd bij zich", zegt Bo Maas (55) over zijn zoon Michiel (18). „Als hij binnenkomt, heeft hij zijn mobiel beet en als hij weggaat opnieuw. Met eten ligt hij ook altijd naast hem op tafel." Toch komt uit onderzoek van de idea listische organisatie Nationale Academie voor Media en Maatschappij iets anders naar voren: kinderen hebben er last van dat hun ouder zo vergroeid zijn met hun telefoon. Ook vader Bo kan niet zonder, geeft hij toe. „Ik kan er niks van zeggen, ik ga de deur ook niet uit zonder mijn smartphone. Zelfs als ik er na 10 minuten in de auto pas achterkom dat mijn mo biel nog thuis ligt, ga ik terug." Hij heeft er ook geen moeite mee. „Ik kan nu een maal niet leven zonder mobiel bij de hand, zo verknocht ben ik eraan geraakt. Mijn smartphone laat ik nooit alleen." Het onderzoek van de Nationale Aca demie voor Maatschappij en Media waarschuwt voor een vicieuze cirkel. „Als ouders hun kinderen negeren en slechts 'soms of niet' reageren op een verzoek even te stoppen met hun eigen smartphone, gaat een kwart iets anders doen (24 procent), zoals televisiekijken en een vijfde pakt dan ook maar zijn ei gen smartphone (21 procent). „We zijn allemaal verslaafd aan onze smart phone", zegt Liesbeth Hop. In het gezin van Wieky Weijnen (41) uit Amsterdam is het vooral de oudste dochter Wieky (15 jaar) die het liefst non-stop bezig is op haar smartphone. Maar moeder kan er ook wat van, bena drukken Wieky en haar zusje Jacky (8). „Dan zegt ze dat ze een dutje gaat doen, maar dan zie ik haar gewoon op haar smartphone! Of bij het koffiezetten, of wat ze ook doet", roept Jackie. De kinde ren vragen haar wel eens dat ding weg te doen. Dat doet ze ook, mits ze niet een belangrijke mail aan het versturen is. „Soms is het lastig. Mensen accepteren het ook niet als je een dag later pas op een appje of mailtje antwoordt." Remco Pijpers, van Kennisnet en mijnkindonline.nl - niet bij het onder zoek betrokken - ziet dat smartphonege bruik bij ouders misschien in minuten onderdoet voor de tijd die jongeren eraan besteden, maar het is wel 'erger'. „Ouders hebben een mening over wat hun kinderen doen. 'Doe ook wat anders, kom aan huiswerk toe.' Een groot deel van de ouders is juist ook de hele tijd met werk bezig en daardoor de hele tijd op de smartphone." Practice what you preach, is zijn boodschap. „Ouders vin den het lastig om een voorbeeld te zijn en om grenzen te stellen." Voor Bo Maas is er maar één moment dat de smartphone echt even uit blijft: de maaltijd. „Het eten is heilig voor mij. Dan ga ik niet zitten appen." donderdag 1 juni 2017 Niet alleen ouders hebben last van het smartphonegebruik van hun kinderen, ook jongeren zeg gen te lijden onder de telefoon obsessie van hun ouders. Som migen voelen zich genegeerd door hun vader of moeder. Lorianne van Gelder Amsterdam Avondeten zonder een mobiel op tafel? Een nobel streven voor Bo, Marga en hun zoon Michiel. FOTO MARCO DE SWART Bo Maas, vader —Remco Pijpers, Kennisnet Tk kan niet leven zonder mobiel' Lorianne van Gelder Auke van Eijsden Rotterdam IIIIIIIIIIIDIf'IMMMIIfl]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3