M Lekker uif uw regio, sfreekproducfen van Agriwiarkf Stichting Walchers Costuum jubileert Nieuwbouw bij Hofje lijkt definitief "Elke dag vers gesneden" «■h ftv *r\K-jjmuÊEa agrimarkt f#ï3 7 Ze delen één passie; die voor streekdracht. Stichting het Walchers Costuum zietineenbeukje veel meer dan een oud kledingstuk. donderdag 1 juni 2017 Ik kan er bijna van kwijlen, zo mooi zijn ze", verzucht Ilse Loos als ze een van de eeuwen oude beukjes toont. „Deze is zo prachtig, moet je kijken," wijst ze op het eeuwenoude borststukje met opgewerkt borduursel. „Hele maal met de hand gepareld." Het kostbare kledingstukje ligt veilig opgeborgen in een zuurvrije doos in het depot van Stichting het Walchers Costuum. Ilse Loos is secretaris van de Stichting die dertig jaar geleden werd opgericht. Met als doel dit Walchers Erfgoed levend te hou den. De stichting geeft niet alleen lezingen, presentaties en shows, maar verzamelt Walcherse dracht onderdelen en streeksieraden zoals die gedragen werden tussen 1800 en nu. Ilse: „Hoeveel we hebben? Dat is niet te zeggen. Er staan nu zo'n 120,130 dozen vol in het de pot." Voorzitter Thijs Breel: „Ik ben echt in de ban van de dracht ge raakt toen ik het boerenpak van mijn grootvader kreeg na zijn dood. Het paste precies. Ik draag het nu nog tijdens onze activitei ten. Ik schijn ook erg op mijn grootvader Willem te lijken. Mijn grootouders droegen hun leven Annemarie Zevenbergen allebei passie voor de Walcherse dracht, foto lex de meester Ilse Loos en Thijs Breel hebben lang streekdracht. Mijn moeder tot 1955. Toen werd mijn jongste broer geboren. Na haar kraambed trok zij geen streekdracht meer aan. Mijn grootouders woonde op boerderij Botjeszee. Mijn vader boerde daar ook, opgevolgd mijn broer. Zijn zoon zit daar nu met de schapen houderij." De collectie van de stichting is omvangrijk: van babymutsjes, kin derschoentjes en sieraden tot rok ken, omslagdoeken, petten, schelp- hoeden en boerenkostuums. Ilse wijst op een zwart veterschoentje in een vitrine in de tentoonstel lingsruimte van de Stichting in de Schotse Huizen: „Je ziet dat de zool is gerepareerd. Met een stukje hout." Ernaast ligt een kinderjakje. „Dat is een paar keer vergroot en hersteld. Dat zie je aan de inzetjes. Ik kan er bijna van kwijlen, zo mooi zijn ze -Ilse Loos, secretaris Stichting Walchers Costuum Dat brengt zo'n kledingstuk toch tot leven?" Een van de mooiste stukken in de ogen van Thijs is een zwart val hoedje. „Uit de boedel van twee broers die een boerderij in Zoute- lande bewoonden. Zo'n hoedje werd gedragen door kinderen als ze leerden lopen." Ilse: „Het is net een met fluweel bekleed helmpje. In dat valhoedje zaten twee kapjes, met baleinen verstevigd. We weten niet waar die voor gebruikt zijn." De stichting telt nu rond de der tig vrijwilligers. „De gemiddelde leeftijd is niet echt laag", zegt Thijs. Ilse vult aan: „Maar we hebben ook jongeren hoor. Zoals ook een jonge vrouw uit Westkapelle, begin twintig. Zij kwam als 4-jarig meisje al mee naar onze activitei ten en is altijd gebleven. Ze is heel fanatiek. Dat hebben we keihard nodig. Ik hoop dat de stichting over dertig jaar helemaal gesetteld is. Volop actief. En dat we dan ook meer ruimte in het museum heb ben", glimlacht ze hoopvol. In de Schotse Huizen is nu de ju bileumexpositie 'Op de Kiek' te zien in de Alma II Salon. In de grote vitrine langs de wand vier generaties vrouwen, gekleed in de dracht die in deze streek werd ge dragen rond 1925. Een jubileumrit, met boerenwa gens en huifkarren van Stichting het Werkend Trekpaardstaat za terdag 10 juni op het programma. Vertrek half tien vanaf buiten plaats Overduin in Oostkapelle via Terra Maris naar Domburg weer terug. ZOUTELANDE De nieuwbouw op het terrein van het Hofje van Janse en omgeving lijkt defini tief. De rechtbank oordeelde dat de vergunning na aanpassing te recht is verleend. Het college gaf vorig jaar een omgevingsvergunning af, maar verzuimde de gemeenteraad een verklaring van geen bedenking te vragen omdat de kap in twee bouwlagen van het gebouw op de hoek Lange Dam-Duinweg in strijd is met het bestemmings plan. Volgens de rechtbank heeft de gemeente nu voldoende dui delijk gemaakt waarom die kap hoger wordt. De raad heeft de verklaring inmiddels afgege ven. De nieuwbouw bestaat uit negentien recreatieappartemen ten, twee grondgebonden wo ningen en 1.200 meter commer ciële ruimte. \nerh«w^hrï Streekproducten zijn bij Agrimorkt niet meer uit de schoppen weg te denken. Door de korte keten krijgt de boer een eerlijke prijs, betaal je niets te veel en dat de producten weinig kilometers maken is ook nog beter voor het milieu. Werner en Henry Louwerse leveren aan Agrimorkt bloemkool. De tuinderij van de broers Werner en Henry Louwerse is gevestigd op het Zeeuwse Walcheren. Door de ligging aan de Zeeuwse kust met hoor gematigde klimaat, zijn ze in staat vanaf maart tot en met december deze bloemkolen te leveren. De bloemkool wordt geteeld in de "volle grond", dus buiten op het land. Met zorg worden voor elke periode in het jaar meerdere rossen geselecteerd zodat ze altijd kwalitatief goede bloemkool kunnen leveren. f @agrimarkt WWW.QgrimQrkt.nl WA In de ban van de klederdracht 5eïoosk.evWe iw. uw voatJled?! fQcebook.com/AgrimQrktNL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34