'Tracé stroomsnelweg moet de A58 volgen' Glastuinbouw bij Westdorpe te lang ondergewaardeerd 5 112 NIEUWS Tholenaar vast na wilde autorit Meisje gewond bij aanrijding Jongen door auto geschept We deden onze burgerplicht en zijn alleen maar gestraft", zegt Hans Terwiel. De eigenaar van 't Smikkelhoekje is boos, gekwetst en voelt zich in de steek gelaten door de gemeente. Het echtpaar nam anderhalfjaar geleden de snackbar aan de Bad huisstraat over. Ze huurden ook de bovenverdieping, die op dat mo ment al onderverhuurd werd. Wie de huurder was, wisten ze niet: de kopie van het ID-bewijs dat ze hadden, bleek vals. „Toen ik boven wilde kijken, ontdekte ik dat de sleutels niet meer op de deur pas ten", zegt Hans. „Ik rook onraad, want de gordijnen waren dicht en alles was verduisterd. Ik belde de politie, maar die deed niets, omdat ik alleen een vermoeden had." Hans besloot zelf poolshoogte te nemen en klom via een raampje naar binnen. „Ik had nog nooit zoiets gezien. De plantage bevond zich in drie kamers. Alles was ge sloopt: deuren waren doormidden gezaagd, plafonds waren eruit." Hij ging meteen naar het poli tiebureau om aangifte te doen. De kwekerij werd diezelfde dag ont manteld. „Alleen de planten zijn weggehaald. We hebben duizen den euro's uitgegeven om de verdieping weer in orde te krijgen: we moesten een container huren om alles af te voeren, een nieuwe elektriciteitsmeter aanschaffen, schilderen, schoonmaken, nieuwe plafonds en deuren aanbrengen." De plantage bevond zich in drie kamers. Alles was gesloopt Daardoor kon de ruimte de eerste drie maanden niet verhuurd wor den, terwijl de startende onderne mers de huurinkomsten hard no dig hadden. Hans: „Van de ge meente en de politie hoorden we niets. We werden niet op de hoogte gehouden van het onder zoek. Er was geen medeleven." Tot er in maart een brief op de mat viel van de gemeente: de bo venverdieping van het pand mocht van april tot en met juni 2016 niet onderverhuurd worden. Daardoor liepen de ondernemers nog eens 3.000 euro huur mis. „En het doet mentaal ook wat met je", zegt Hans. „Op de ramen werden 'drugspand'-pamfletten geplakt. Dat was heel kwetsend. Mensen die voorbij liepen, keken naar bo ven. Ze zagen ons als daders. En we merkten het in de omzet: die is in die periode gehalveerd. Het heeft ons financieel bijna de kop gekost: we hebben een jaar lang noodgedwongen zeven dagen per week gewerkt." Thea: „We hebben er vaak aan gedacht om maar helemaal met de zaak te kap pen. Maar ja, dan hadden we hele maal niets meer gehad." De ondernemers stapten naar de rechter om het besluit van de bur gemeester aan te vechten. De voorzieningenrechter koos eerder partij voor de gemeente, maar de bestuursrechter oordeelde deze week dat de ondernemers te streng zijn aangepakt. De onder nemers gaan proberen de gederfde huurinkomsten bij te gemeente te claimen. „Eindelijk wordt nu door de rechter gewaardeerd dat we zelf aangifte hebben gedaan van de wietplantage. We zijn veel te streng gestraft. We hadden een schouderklopje moeten krijgen. In plaats daarvan kregen we een schop onder onze kont." Gijsbrecht Gunter, manager bij kunstmestfabriek Yara Sluiskil, hield dat gisteren de bezoekers van een conferentie over het pro ject voor. Hij deed dat niet voor niets. Met weinig kennis van za ken is volgens hem jarenlang on terecht kritiek geleverd. Inmiddels is het gebied bijna vol en werken er zo'n vijfhonderd mensen. En het belangrijkste: veel energie wordt er bespaard door de inzet van 'reststoffen' van Yara via leverancier WarmC02. Gunter: „Willen we iets tegen klimaatver andering doen, dan moeten we lef tonen." Werkzoekenden worden ook opgeleid voor de kassen. Ze ko men daar niet allemaal terecht, er kende directeur Edwin van den Berghen van sociale werkvoorzie ning Dethon. „Iedere werkzoe kende die er werk vindt, is er één." Tuinders verplichten een aantal werkzoekenden aan te nemen, had hun komst belemmerd, aldus Van den Berghen. De glastuinbouw blijft zich ontwikkelen. Paprikateler Koen Neyens vertelde dat zijn kas van 30 hectare zo is ingericht dat ro bots ingezet kunnen worden. „Wij gaan dat nog meemaken." De andere kant van de medaille is dat Yara (ruim 600 werknemers) door het project nog meer aan de streek is gebonden. Het tracé van het westelijke deel van de 38okV-lijn, tussen Borssele en Rilland, staat bijna vast. Alleen de Raad van State moet nog een finaal oordeel vellen over de bezwaren die tegen het plan zijn ingediend. Over het tracé van het oostelijk stuk, van Rilland tot Tilburg moet nog een besluit worden genomen. Vorig jaar zijn vier alter natieven ontwikkeld die aan allerlei belanghebbenden zijn voorgelegd. Op Zeeuws grondgebied zijn er twee opties. Alternatief 'paars' gaat meteen naar het westen, langs de A58. Alternatief'geel' maakt bij Ril land een haakse bocht naar het noorden, langs de Oesterdam. Voor die laatste variant voelt wethouder Sinke niet veel. De masten die dan in het water van natuurgebied Markie- zaatsmeer zouden komen tasten het landschap te veel aan. „Onze voor keur is dat de lijn gewoon rechtdoor langs de A58 gaat. Daar staan nu ook al hoogspanningsmasten." Onze voorkeur is dat de lijn rechtdoor langs de A58 gaat Sinke vindt dat de 'As8-route' het minst impact heeft op het land schap. „Maar we hebben wel aange geven dat de lijn niet te dicht langs Völckerdorp mag lopen." Dat wordt nog een hele opgave. De ruimte tus sen de snelweg en de buurtschap is slechts 250 meter. donderdag 1 juni 2017 BERGEN OP ZOM Een 47- jarige man uit Tholen is in de nacht van dinsdag op woensdag aangehouden na een wilde achtervolging door Bergen op Zoom. Hij reed met hoge snelheid door enkele wijken, over stoepen en groenstroken en tegen de rijrichting in. Hierbij verloor de ver dachte een bumper en reed twee banden lek. Hij verloor even later zelfs twee wielen. De man bleek onder invloed van verdo vende middelen en reed met een ongeldig rijbewijs. SINT PHILIPSLAND Bij een verkeersongeluk in Sint- Philipsland is gistermiddag een 6-jarig meisje gewond geraakt. Ze werd op de Oostdijk, ter hoogte van de Schoolstraat, aangereden door een auto. Het slachtoffer raakte ge wond aan haar hoofd en werd ter plaatse onder zocht door hulpverleners. Daarna werd ze onder be geleiding van de politie per ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis in Rotter dam. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. De auto werd be stuurd door een 64-jarige man, die net als het meisje woonachtig is in Sint Phi- lipsland. Van hem is een verklaring opgenomen. Het Team Verkeersongevalle nanalyse van de politie heeft onderzoek gedaan op de plek waar de aanrij ding plaatsvond. 'S-GRAVENPOLDER Op de Kloetingseweg in 's-Gra- venpolder is gisteren eind van de middag een 10-ja- rige jongen op zijn fiets aangereden door een auto mobilist. Het ongeval ge beurde rond 16.45 uur. De jongen wilde vanaf een erf de weg oversteken naar het fietspad en is toen door de auto geschept. Het kind raakte zwaargewond en is met een traumaheli kopter naar het ziekenhuis vervoerd. De politie heeft de toedracht van het onge val onderzocht. Welk letsel de jongen precies heeft opgelopen, is niet bekend. 'We kregen een schop, geen schouderklopje' Eigenaar Hans Terwiel van snackbar 't Smikkelhoekje in Vlissingen. foto ruben oreel Snackbareigenaren Hans en Thea Terwiel uit Vlissingen stap ten uit eigen beweging naar de politie toen ze boven hun zaak een wietkwekerij van een onder huurder aantroffen. Dat be zorgde hen duizenden euro's schade, slapeloze nachten en veel frustratie. Cornelleke Blok -Hans Terwiel, snackbareigenaar Met de aanleg van het duur zame glastuinbouwgebied bij Westdorpe hebben de initia tiefnemers hun nek uitgesto ken. Dat verdient meer waarde ring. Harmen van der Werf Terneuzen De nieuwe hoogspanningslijn tussen Borssele en Tilburg moet ook na Rilland het tracé van de A58 blijven volgen. Dat vindt wethouder Jaap Sinke van de gemeente Reimerswaal. Joeri Wisse Rilland -Jaap Sinke, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32