Stank voor dank Alleen Scheldemond College ziet meer eerstejaars komen Bijna alle middelbare scholen boven de Westerschelde verwelkomen na de zomervakantie minder brugpiepers dan dit schooljaar. Duizend eierdopjes met elk een eigen verhaal De eerste aflevering in onze nieuwe rubriek 'Mijn Hobby' ZEELAND 11 Rauw, verweerd en gegroefd door de tijd De koppen van Marijn Kluijfhout passen prima bij de Grote Kerk in Veere. De krimp slaat het hardst toe op het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Na de zomervakantie beginnen 175 leerlingen op de enige Schouwse middelbare school. Dat zijn er 38 minder dan dit jaar. Het Ostrea Ly ceum in Goes en de CSW in Mid delburg moeten het elk met tien procent minder brugklassers doen. Volgens bestuursvoorzitter Klaas Terlage van de Pontes Scholengroep was de daling van het aantal brug klassers op Schouwen-Duiveland ingecalculeerd. „We raken hier niet van in paniek. We zitten zelfs nog boven de prognose", zegt hij. „We zagen dit aankomen en hebben maatregelen genomen." De leerlin gen kunnen volgens Terlage de zelfde lessen volgen als voorheen. „Soms doen we dat wel op een an dere manier. Zo voegen we bijvoor beeld wel eens klassen samen: dan verzorgt een docent samen met een klassenassistent de les." Het Edudelta College in Goes blijft weliswaar nagenoeg stabiel in het aantal brugklassers, maar ver liest per saldo dertig leerlingen, omdat veel examenkandidaten af zwaaien. Na de zomervakantie telt Edudelta nog 190 leerlingen. De school biedt als enige in Zeeland 'groen' vmbo-onderwijs. „Maar we merken dat leerlingen vaker kiezen voor een school in de buurt", zegt locatieleider Kees Nieuwenhuyzen. „Volgend schooljaar gaan we ge woon door, maar we beraden ons op stappen voor de lange termijn." Welke stappen dat zijn, wil Nieu wenhuyzen niet zeggen. Het Scheldemond College in Vlissingen ziet als enige school bo ven de Westerschelde juist een groei in het aantal nieuwe brug klassers: in september beginnen daar 236 nieuwe brugklassers; dit jaar waren dat er 201. „We zijn hier heel erg blij mee", zegt bestuurder Guus Hagt van de Mondia Scholen- Scholen zijn niet in paniek, maar zoeken wel naarstig naar maatregelen voor de toekomst groep (Scheldemond College in Vlissingen en SSG Nehalennia in Middelburg). Hij schrijft de stijging vooral toe aan de vmbo-afdeling. „We hebben geïnvesteerd in het ge bouw en twee nieuwe afdelingen opgezet. We denken dat we leerlin gen die in het verleden naar Mid delburg gingen, weer aan ons heb ben kunnen binden." Op de Bevelanden en op Walche ren strandden vorig jaar pogingen om één vmbo-school voor de regio op te zetten. Bestuurders erkennen dat samenwerking nodig is. „Onze scholengroep raakt volgend jaar tweehonderd leerlingen kwijt. En dat gaat nog een aantal jaren door. Er zijn nu geen concrete plannen, maar we moeten in de toekomst opnieuw kijken wat we met andere scholen samen kunnen doen", zegt Hagt. Rector Jos Brand van het Ostrea Lyceum: „We moeten niet de concurrentie aangaan, maar zor gen voor een breed aanbod van op leidingen in de regio. Daarvoor moeten we samen oplossingen be denken." It donderdag 1 juni 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND8 Brugpieper wordt schaars Cornelleke Blok Vlissingen Snackbareigenaar Hans Terwiel uit Vlissingen is boos. Hij meldde het zelf bij de politie toen hij boven de snackbar die hij net had ge kocht een wietplantage aantrof. De gemeente strafte hem daarop echter met drie maanden sluiting. Drie rechtszaken verder, haalde de ondernemer eindelijk zijn gelijk. ZEELAND 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 28