Haase: 'Bij het inspelen was ik veel beter' 25 Kiki Bertens ligt er alweer uit. Omdat gisteren ook Robin Haase en Richel Hogenkamp verloren, doen er geen Nederlanders meer mee in het enkelspel op Roland Garros. Teleurstellend, zeker voor Bertens, die vooral van zichzelf verloor. Raemon Sluiter kiest in de persruimte een stoel in de hoek. „Zal ik in de hoek gaan zitten waar de klappen vallen", zegt hij. Had Kiki Bertens maar een fractie van dat luchtige van haar coach, dat zou al een hoop schelen. Want de Wateringse (25) torste gistermiddag op Roland Garros weer hele rugzakken vol onnodige bagage met zich mee. De druk van zichzelf, van de pers, van heel Ne derland. Wat zou iedereen ervan vinden als ze nu, in de tweede ronde, zou verliezen? Na die halve finale van vorig jaar? Tsja. Zie dan maar eens ontspannen te tennissen met al die extra kilo's op je rug. Ritme Het lukte Bertens niet. Ze verloor van het 18-jarige Amerikaanse ta lent Catherine Bellis (6-3, 7-6), maar vooral van zichzelf. Geen mo ment stond ze zichzelf toe in een prettig ritme te komen. Speelde ze drie prima punten, dan was het erna meteen weer paniek en ge mopper na een verloren punt. Ter wijl ze heus wel weet dat je nooit alle punten kan winnen. „Ik win de eerste game op love, maar de tweede game speel ik niet lekker en het is gelijk paniek", zei een zelfkritische Bertens. Typerend was de tiebreak in de tweede set, waarin ze vier matchpoints wegge werkte en op het vijfde 'zomaar wat deed' en de partij verloor. Puur de spanning. „We praten hier zo vaak over. Ik wéét het. Ik moet me niks aantrekken van wat iedereen vindt. En toch werkt het bij mij niet zo. Niets ging vanzelf, mijn armen en benen waren geen moment los en overal moest over nagedacht wor den. Dit doet pijn." Coach Raemon Sluiter nam het uiteraard op voor zijn pupil, die op alle fronten grote stappen heeft ge zet de afgelopen jaren. Maar hij had zich tijdens de partij duidelijk geër gerd aan hoe Bertens op de baan stond. Snauwen tegen een ballen- jongen, die treuzelde met haar handdoek. Een lijnrechter die moest duiken om een peer te ont wijken. Mopperen over iets of ie mand in het publiek. „Houding is voor mij heilig", legde Sluiter uit. „Één: het helpt haar niet. Twee: het is verschrikkelijk om naar te kijken. Het geeft aan in welke staat van paniek Kiki zich bevond, want als er iemand veel respect heeft voor anderen, is zij het wel." Rust Sluiter had gehoopt dat de prima resultaten van de afgelopen drie weken voor rust in haar hoofd had den gezorgd. „Aan de andere kant: ik weet niet hoe het is om een hal vefinaleplaats op Roland Garros te verdedigen. Deze nederlaag is hef tig, ze is gezakt voor het examen. De vraag is: maak je er een propje van en gooi je het in de prullenbak of ga je op voor het herexamen?" Bertens gaf zelf het antwoord. Er moet een oplossing komen voor dit probleem. Hoe die eruit komt te zien, wist ze nog niet. De optie om opnieuw een sportpsycholoog of mental coach in de arm te nemen, zal worden besproken. Robin Haase begon zijn nabe schouwing op de 6-1, 6-4, 6-3 ne derlaag tegen Rafael Nadal met een geslaagde grap. „Ik was in het begin veel beter dan hij. En toen was het inspelen voorbij." De Hagenaar kende zijn plek. Wat was zijn tac tiek geweest om de negenvoudig Roland Garros-kampioen te verras sen? „Tactiek, daar kom je niet echt aan toe. Hij bepaalt. Ik was continu aan het zoeken naar hoe ik een punt kon winnen. Een keer een drop shot, een keer service-volley. Uit eindelijk ben ik het met hoge ballen gaan proberen. En dat leek hij toch een beetje gek te vinden, dat ver wachtte hij niet. Maar als je het hebt over kansen die je dan krijgt, dan was ik in de derde set precies één keer dichtbij. Toen kwam ik op zijn service tot 15-30. Vervolgens sloeg ik een bal die eerst uit werd gege ven maar daarna in bleek te zijn. Dus ik kwam niet eens op een breekpunt. Je kunt je er ook niet goed op voorbereiden. Nadal is ge woon te goed. Dé favoriet voor de titel." Voordat Haase was gewend aan de omstandigheden op het cen tre court en aan de vaart waarmee de Spanjaard de ballen op hem af vuurde, was de eerste set alweer voorbij. Het tweede bedrijf was wel van een goed niveau. „Daar was ik echt blij mee. In de derde set wilde ik meer en toen forceerde ik een beetje. Maar ik heb gevochten voor wat ik waard ben. Mijn coach Ray mond (Knaap, red.) zei net iets moois. Het publiek had een wave gedaan en dat doen die mensen al leen als ze het een mooie partij vin den en twee mannen zien, die alles doen om te winnen." NEDERLANDERS donderdag 1 juni 2017 Rik Spekenbrink Parijs Kiki Bertens worstelde gisteren vooral met zich zelf. „Niets ging vanzelf, mijn armen en benen waren geen moment los." FOTO HENK KOSTER Vorig jaar speelde Kiki Bertens zes wedstrijden op Roland Garros alvorens ze door Serena Williams werd uitgeschakeld in de halve fi nales. Nu sneuvelde ze in haar tweede partij. Op bijltjesdag voor het Neder landse tennisgilde ging ook Robin Haase ten onder. De Spaanse topfavoriet Rafael Nadal liet hem kansloos: 3-0. Rik Spekenbrink Parijs Robin Haase (I) feliciteert Rafael Nadal. Er was geen kruid gewas sen tegen de Spanjaard. FOTOAFP Enkelspel. Mannen. Tweede ronde: Nadal (Spa/4) - Haase (Ned) 6-1 6-4 6-3. Vrouwen. Tweede ronde: Bellis (VSt) - Bertens (Ned/18) 6-3 7-6 (5), Mertens (Bel) - Hogenkamp (foto, Ned) 6-3 6-4. Programma. Dubbelspel. Baan 5, tweede partij vandaag na 11.00 uur: Kiki Bertens/Johanna Lars- son (Zwe) - Giulia Morlet/Diane Parry (Fra). Baan 8, tweede partij vandaag na 11.00 uur: Jean-Julien Rojer/Horia Tecau (Roe) - Constant Lestienne/Co- rentin Moutet (Fra). Baan 8, vierde partij: Jean Julien Rojer/Hao-Ching Chan (Tai) - Alia Kudrjavtseva (Rus)/Daniel Nestor (Can).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25