,M_bS 'Ik doodde de bezorgster niet' De automonteur heeft straks schone handen Hond met gebreken: fokker betaalt fors -' IV 15 Eis Biko M.: 10 jaar cel en tbs -- r; IJ» i ••ter - <£&Ih ür f jö .Ut Anita van Dijk werd tijdens het be zorgen van kranten in Rotterdam neergestoken. Rond kwart voor vijf, ze was bijna klaar met haar och tendronde, werd ze zwaargewond aangetroffen naast haar fiets. Een week later overleed ze in het zie kenhuis. Het Openbaar Ministerie heeft doodslag ten laste gelegd. „Anita van Dijk is vanuit het niets neerge stoken", aldus de officier van justi tie. „Het was een aanval zo heftig dat een deel van het mes in haar nek bleef steken." Het OM acht op basis van gevon den dna-sporen en telefoongege- vens onomstotelijk bewezen dat M. de bezorgster met zeven messteken zodanig heeft verwond, dat zij een week later aan de gevolgen over leed. De sporen van M. zijn onder meer gevonden op een jas van de krantenbezorgster en op een busje deospray, gevonden in de handen van de vrouw. Daarnaast is op een trainingsjack van de verdachte een bloedspoor met dna van het slachtoffer aangetroffen. M. ontkent iets te maken te heb ben met haar dood. „Als ik het had gedaan, zou ik het zeggen. Waarom zou ik zoiets doen? Ik weet niet meer wat ik die dag heb gedaan. Ik weet wel dat ik haar niets heb aangedaan. Ik heb geen bewuste herinneringen aan die dag." De advocaat van de verdachte stelt dat er geen bewijs is tegen zijn cliënt. Door het lint Tijdens het voorlezen van de slachtofferverklaring door een zus van Anita, ging plots Anita's oud ste zoon door het lint. Hij sprong op de publieke tribune van zijn stoel en wilde de verdachte, die drie meter voor hem in het ver dachtenbankje zat, aanvallen. Luid schreeuwend liep hij op Biko M. af, maar hij werd tegengehouden door de parketpolitie. De agenten werkten hem de rechtszaal uit. „Ik maak je dood, ik maak je dood", brulde de woe dende jongeman. „Al moet ik er twintig jaar op wachten." De rechtbank doet 14 juni uitspraak. DEN HAAG De opmars van volle dig elektrische auto's heeft grote gevolgen voor autogarages, de op leiding van monteurs en de porte monnee van de consument. Een onderzoek van brancheorganisatie Bovag moet de precieze gevolgen in kaart brengen. De motor van een elektrische auto heeft bijna geen onderhoud nodig. Die bestaat uit veel minder onderdelen dan de 'ouderwetse' brandstofmotor. Dat scheelt de ei genaar flink in de onderhoudskos ten: tot wel 60 procent, denkt de ANWB. Op de factuur staan straks vooral kosten voor nieuwe banden, remmen en een abonnement op software updates. In Nederland is vanaf 2025 elke nieuwe auto emissievrij, is het stre ven. Tegen die tijd is een kwart van alle auto's volledig elektrisch. In 2035 komt er een verbod op de ver koop van nieuwe diesel- en benzi neauto's. Het zal dus nog even du ren voor de klassieke monteur met vieze handen plaatsmaakt voor een ict'er met een laptop. Dat vraagt om andere opleidin gen. In de praktijkruimtes Techniek Mobiel van opleidingscentrum Aventus in Apeldoorn tekent zich dat al af: automonteurs op niveau twee werken met handboeken en handgereedschap, die van niveau vier een paar deuren verderop met laptops en diagnoseapparatuur. Volgens stichting Dier en Recht, die de hondenbezitters bijstond, is het voor het eerst dat een fokker zo'n hoog bedrag moet terugbeta len. Het gaat om de aanschafprijs en alle medische en juridische kos ten. De fokker had de kopers niet verteld dat de helft van de honden van dit specifieke ras problemen krijgt met gewrichten. Dat had wel gemoeten. Nynke Sopers uit Leeuwarden is één van de gedupeerde baasjes die in mei 2014 dolverliefd werden op een Boerboel uit de kennel van de Brabantse fokkerij Karasi Boer- boels. „Ik weet dat dit ras best pit tig kan zijn, maar deze pup kwam heel rustig over." Achteraf was dit voor Sopers al het eerste signaal dat het niet goed zat. Onwetend over wat hen te wachten stond, betaal den ze 1.000 euro voor Indi. „Ook thuis bleef ze terughoudend. Bijna sloom." Als Sopers de eigenaar van het zusje van Indi tegen het lijf loopt, wordt ze ongerust. Deze hond had al na zes maanden artrose op de heupen. Ze laat Indi onderzoeken en het dier blijkt dezelfde aandoe ning te hebben. „We waren er ka pot van. In plaats van te spelen, moest Indi aan de pijnstillers en rustig blijven. Dat is geen honden- bestaan." Elke maand zit Sopers bij de dierenarts. Na zestien maanden besluit ze om Indi te laten inslapen. „Je wilt dat ze niet meer lijdt, maar een hond zo jong laten inslapen, voelt niet goed." Sopers spreekt de fokker aan. „Die legde de schuld bij mij. Dat ik haar niet goed zou hebben opge voed en verkeerde voeding had ge bruikt", zegt ze. Sopers laat het er niet bij zitten en vindt meer hon denbezitters met dezelfde proble men. Die zijn boos, zeker als blijkt dat de aandoeningen vaak erfelijk zijn en veroorzaakt kunnen zijn door inteelt. Daarom is Sopers blij met de rechterlijke uitspraak. „Fok kers moeten eerlijk zijn over hoe ongezond een rashond eigenlijk is." Maar daarmee is het probleem nog niet uit de wereld vindt Hans Baaij van Dier en Recht. „Fokkers zouden hun gedrag moeten aan passen en anders moeten fokken. Als wij opzettelijk kinderen op de wereld zetten waarvan we weten dat ze op hun 20ste invalide zijn, dan zou niemand dat accepteren." Fokker Yvonne Philips van Karasi Boerboels bestrijdt dat ze haar klanten onvoldoende heeft inge licht en gaat in hoger beroep. „We hebben niets te verbergen en ver tellen altijd eerlijk welke erfelijke aandoeningen bekend zijn bij dit ras. Er zijn genoeg klanten die zeg gen dat ze wel voldoende zijn geïn formeerd, dus waarom zouden we dat bij deze drie klanten die schade vergoeding krijgen, niet hebben ge daan. Uit controles is ook niet ge bleken dat wij iets verkeerds doen." Volgens haar speelt bij ziekte ook een rol hoe mensen met dit ras om gaan. „Daarover geven we uitge breid advies, maar als dat niet wordt opgevolgd, kunnen er problemen ontstaan." 4*Resort aan de Hennesee in het Sauerland Exclusieve Lezersreis Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc f) reiskatern.nl donderdag 1 juni 2017 PC - De fiets van de doodgestoken krantenbezorgster Anita van Dijk. Tegen Biko M. is 10 jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist. De Schiedammer zou op 13 mei vorig jaar krantenbezorgster Anita van Dijk (51) hebben dood gestoken. Sander Sonnemans Rotterdam Een Brabantse fokker moet aan drie hondenbezitters 19.000 euro schadevergoeding betalen omdat hun viervoeters binnen twee jaar waren overleden. De honden bleken ernstige, erfe lijke aandoeningen te hebben. Raymond Boere Amsterdam Rashond Indi van Nynke Sopers moest na zestien maanden wor den afgemaakt, foto oornésparidiaens Je hebt vakanties en je hebt droomvakanties. In deze advertentie heeft u het getroffen! Ten eerste: U viert uw vakantie aan één van de mooiste meren, die het Sauerland rijk is: De Hennesee. En op 2 kilometer afstand ligt het historische centrum van de 1000 jaar oude stad Meschede. Behalve de sfeer van een oude stad proeft u ook de onovertroffen 'Deutsche Gemütlichkeit'. Dat was punt één: ligging. Twee is dat u logeert in een viersterrenhotel, dat terecht de kwalificatie 'Superior' draagt. Luxe is vanzelfsprekend. Oud en nieuw gaan hier hand in hand. Het nieuwe gedeelte is voorzien van het modernste comfort. De prachtige oude vleugel is zoveel mogelijk in de oorspronkelijke stijl gerestaureerd. Het hotel heeft een wellnesscentrum met fitnessruimte, sauna, stoombad, bubbelbad en ontspanningsruimte. Tegen betaling maakt u gebruik van zonnebank en schoonheidssalon, of u verwent uw lijf en leden met een fijne massage. U kunt een balletje slaan op één van de tennisbanen (binnen en buiten) of kegelen op één van de prachtig gerestaureerde, historische kegelbanen. In de schitterende omgeving kunt u eindeloos wandelen, fietsen of zwemmen in de kraakheldere Hennesee. Huur een roeiboot of een dag een fiets. Punt drie. Heerlijk eten hoort ook bij een droomvakantie. In het restaurant geniet u van een waarlijk top-diner. Hetzelfde geldt voor het ontbijtbuffet als startpunt van de nieuwe dag. Bij mooi weer kunt u ook eten en drinken op het terras met uitzicht op het meer. De bistro, de sfeervolle bar en de Biergarten nodigen u uit voor een gezellig samenzijn. Voor de kinderen is er een speeltuin en zijn er diverse watersportactiviteiten. Welcome Hotel Hennesee €89,00 p.p. 2 overnachtingen 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangenmenu of koud/warm buffet informatiemateriaal van de omgeving indien beschikbaar een kamerupgrade naar een kamer met zicht op het meer Actievoorwaarden kortingen De prijs geldt bij aankomst op zondag, op overige dagen geldt een toeslag van €10 p.p. Kinderkorting bij 2 volbetalende personen op de kamer: max. 1 kind t/m 5 jaar gratis, 6 t/m 11 jaar 50% korting. Toeslag 1-persoonskamer: 36 per nacht. Boekingskosten: 15 per boeking. Meer informatie en boeken: Ga voor Welcome Hotel Hennesee naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW1721 Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl NUWEGf Welcome Hotel Hennesee 3 dagen incl. diner fantastische ligging aan het water

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15