II II W. Pluk nu je voordeel! EUWS 11 hollands nieuwe. SYRIË NEDERLANDER STRIJDT TEGEN IS Een jonge, autistische Nederlander doet met Koerdische strijders mee aan een beslissende slag. Baran Sason maakt zich klaar voor de strijd om Raqqa. bare feiten, oorlogsmisdrijven of gewone misdrijven. Wanneer daar voldoende verdenking ontstaat, kan het OM overgaan tot straf rechtelijk onderzoek en vervol ging", stelt een woordvoerder. Zo werd de ex-militair Jitse Akse na zijn terugkeer in Nederland door de politie aangehouden en ver hoord. Omdat er geen bewijs was voor zijn bewering dat hij meer dere IS-strijders had gedood, werd zijn zaak geseponeerd. Justitie en de veiligheidsdiensten lijken er minder bovenop te zitten dan bij teruggekeerde IS-strijders. Het gaat, stelt een bron, om de inten ties waarmee iemand terugkeert. Terugkeren lijkt Baran Sason voorlopig niet van plan, nu de slag om Raqqa op het punt staat te be ginnen. Hij zegt: „Turkije zal ons willen tegenhouden, maar wij trek ken op." hollandsnieuwe.nl/pzc Het eindspel rond het IS-kalifaat is aanstaande, de slag om IS-hoofd- stad Raqqa kan elk moment be ginnen. Koerdische troepen nade ren de stad en maken zich klaar voor een ongetwijfeld langdurige en bloedige strijd in Noord-Syrië. De Wraak van de Eufraat, heet de operatie. De Koerden kregen pas nog zware, Amerikaanse wapens. Onder de Koerden bevindt zich een jonge Nederlander die zich Baran Sason noemt. Hij is al een paar maanden in het gebied, maar dook deze week plots op in inter views op Koerdische nieuwssites. „Ik vecht om dit land te herove ren", zegt hij, gekleed in uniform, met een geweer op de achter grond. Baran Sason (23) is niet zijn echte naam. Die naam is bekend bij deze krant, maar uit veilig heidsoverwegingen noemen we hem niet. De omgeving van Sason vreest voor zijn en de eigen veilig heid. Hij strijdt immers tegen ter reurorganisatie IS. Deze krant heeft al enige tijd contact met Sason. Hij bevestigt dat hij in Syrië is, maar wil niet veel kwijt over zijn motieven. „Ik ben hier voor de strijd en om de Koerdische taal en cultuur te leren kennen", stelt hij. En: „Deze oor log heeft meer betekenis." Hij ver wijst met die uitspraak naar een andere oorlog waar hij onlangs was: die in Oekraïne. In het westen hebben mensen niets om voor te leven, en daarom ook niets om voor te sterven Baran is zeer waarschijnlijk niet de enige Nederlander in de rangen van de YPG, de Koerdische militie in Syrië. Er gaan, stelt een inlich tingenbron, nog steeds Nederlan ders naar Irak en Syrië om de Koerden bij te staan. Het zijn er de afgelopen jaren 'mogelijk enkele tientallen' geweest. Enkelen kwa men in het nieuws: drie leden van motorclub No Surrender gingen in 2014, ex-militair Jitse Akse was er als sluipschutter in 2015, een Koer dische kapster uit Almere was er ook in dat jaar. Net zoals aan hen, kleeft ook aan Baran Sason een verhaal. „Hij is een diepe denker", zegt iemand Ik ben hiervoor de strijd en om de Koerdische taal en de cultuur te leren kennen die hem kent. Een lieve jongen, maar vaak onbereikbaar voor zijn omgeving. Dat is onder meer het gevolg van zijn autisme. Soms werkt hij als vuilnisman, soms verdwijnt hij voor langere tijd. Online is zijn spoor enigszins te volgen. Soms post hij een filmpje van zichzelf, bovenop een groene heuvel ergens in Europa, terwijl hij een Grieks epos opzegt. Of plaatst hij citaten van de Duitse dichter Heinrich Heine. Maar hij post ook op obscure, spirituele websites waar wordt gediscussi eerd over het Derde Rijk en het 'pure' Europa. Volksdansen Hij gaat naar Georgië, omdat hij idolaat is van de volksdansen van dat land. Sason leert er ook de taal. Eind vorig jaar duikt hij opeens op in Oost-Oekraïne, in de buurt van de frontlinie. Hij poseert in mili tair uniform, met een geweer. Sa son heeft zich aangesloten bij Rechtse Sector, een ultranationa- listische paramilitaire groep. Die zelfbenoemde partisanen vechten naast het reguliere Oekraïense le ger tegen de Ruslandgezinde re bellen aan de andere kant van het front. Aan de zijde van een Itali aanse neonazi oefent Sason er met een kalasjnikov. Niet dat hij veel van de instructie begrijpt, maar dat maakt de groepsleider niet veel uit. „Hij leert het snel genoeg", zegt die tegen een journalist. Niet lang na de training reist Sa son door naar Koerdisch gebied. „De oorlog hier heeft meer beteke nis", zegt hij vanuit Syrië. „De oor log in Oekraïne gaat om macht, hier gaat het om vrijheid." Online stelt hij: „In het Westen hebben de mensen niets om voor te leven, en daarom hebben ze ook niets om voor te sterven." Sason lijkt geen harde huurling, meer een geman keerde avonturier op zoek naar zichzelf. Of hij daadwerkelijk meedoet aan gevechten is ondui delijk. Het Openbaar Ministerie meldt dat 'actieve deelname aan de strijd tegen IS in beginsel strafbaar is'. „Deelname aan een gewapende strijd kan al snel leiden tot straf- Samsung Galaxy A3 2017 TOTAAL P/MND donderdag 1 juni 2017 De Nederlander Baran Sason op een foto op zijn Facebookpagina. Voor wie nu extra voordelig uit wil zijn, is er hollandsnieuwe. Want tijdelijk kun je heel veel voordeel plukken van mooie aanbiedingen op een abonnement in combinatie met een toestel. Zoals de Samsung Galaxy A3 2017 i.c.m. 1000 MB/MIN/SMS voor maar 17,- per maand. Kijk voor alle aanbiedingen op de speciale actiepagina. Let op! Geld lenen kost geld Totale toestel kosten Eenmalige betaling Totaal kredietbedrag Termijnbedrag Duur overeenkomst Debetrentevoet JKP 216 0 216 9 24 mnd 0% Deze tabel bevat een voorbeeld van een toestellening en de prijs die je hiervoor per maand betaalt. De toestellening is een aflopend goederenkrediet aangeboden door Vodafone Financial Services B.V. Vraag onze klantenservice naar de kredietvoorwaarden en het standaardinformatieblad. Vodafone Libertel B.V. treedt op als verbonden bemiddelaar voor Vodafone Financial Services en bemiddelt uitsluitend voor Vodafone Financial Services. Vodafone Financial Services en Vodafone Libertel geven geen advies over de toestellening. Je dient zelf te bepalen of de toestellening aansluit bij jouw persoonlijke omstandigheden. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Deze actie is geldig tot en met 30 juni 2017. 'Ik vecht met de Koerden mee om dit land te heroveren op IS' Cyril Rosman Rotterdam —Baran Sason —Baran Sason 1000 MB/MIN/SMS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11