'Fiscus zette aan tot valsheid in geschrifte' 'Geen haathut in het museum' O 10 meer bij het wielrennen 'Wat vrienden doen motiveert' 'Strava werkt verslavend' Dat constateert de Algemene Re kenkamer. De Belastingdienst was daardoor meer geld kwijt aan de toch al uit de hand gelopen vertrek regeling, die de fiscus honderden miljoenen euro's heeft gekost. Volgens CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt wekt de Rekenkamer de suggestie dat medewerkers de da tum van hun ontslag aanpasten om voor een hogere vergoeding in aan merking te komen. „Formeel zijn ambtenaren dus aangemoedigd valsheid in geschrifte te plegen en zo tienduizenden euro's extra te krijgen", concludeert Omtzigt. Minister Dijsselbloem spreekt echter stellig tegen dat ontslagaan vragen een datum zouden hebben gekregen die al in het verleden lag, wat strafbaar is. Hij neemt 'afstand van de sfeer dat er iets onoorbaars is gebeurd'. Volgens hem ging het niet om aanvragen die te laat waren ingediend, maar die juist te vroeg waren gekomen. Wie weg wilde met een regeling moest binnen drie maanden vertrekken. Desondanks heeft hij de Kamer belooft in een brief nog eens uitleg te geven. Bewust De Algemene Rekenkamer stelt in een reactie dat de gewraakte pas sage 'heel bewust is opgenomen'. „Wij vermelden zaken die ons op vallen. Vervolgens is het aan de Ka mer om daar wat mee te doen,,, stelt een woordvoerder desgevraagd. „Het is nu niet aan ons om nadere details te geven." „De islam heeft ons de oorlog ver klaard. Dan wil je toch niet zo'n haathut in je museum? Ga je een dagje met je gezin op stap, sta je oog in oog met die rotzooi." Het Openluchtmuseum wil over zes tot zeven jaar op zijn terrein een stadswijk uit de jaren 6o herbou wen, met een portiekflat en door zonwoningen. Zo kunnen de be zoekers van de toekomst in het mu seum de omgeving van hun jeugd terugzien. „Met de komst van de gastarbeiders zijn in die wijken ook moskeeën gekomen", zegt muse umdirecteur Willem Bijleveld. „Misschien ook een synagoge. Een protestantse kerk hebben we al. Een katholieke? Die zijn vaak zo groot. En we kunnen niet elke christelijke stroming een plek geven." Bijleveld ontkent dat zijn plan een publiciteitsstunt is. Hij is niet bang voor het dreigement van Fa ber. „We ontvangen helemaal geen subsidie van de provincie. Ons geld komt van het ministerie van OCW." Maar dat deert Faber niet. „Dan brengen we het bij de minis ter onder de aandacht", zegt ze. Het Openluchtmuseum bouwt nooit panden na, maar herbouwt gebouwen die ergens afgebroken worden. Welke leegstaande moskee zou in aanmerking komen voor verplaatsing naar het Arnhemse museum? De Mobarakmoskee in Den Haag was in 1955 de eerste moskee van Nederland, maar is nog in gebruik. De Almelose Yunus Emre-moskee was in 1975 de eerste die met koepel en minaret mocht worden gebouwd; bovendien komt dit gebouw beschikbaar vanwege de bouw van een nieuw gebeds huis. Maar voorzitter Seng's Türkeri is huiverig. „Daar kan ik in mijn eentje niets over zeggen. We weten nu echt nog niet wat er met ons huidige gebouw gaat gebeuren." Meubelhal Ook Bijleveld weet nog niet welke moskee het moet worden. Imam Bahaeddin Budak van de Arn hemse Ayasofia-moskee zegt dat de museummoskee zou moeten wor den ondergebracht in een oude meubelhal of school. „Zo was het in die beginperiode overal en zo is het in Arnhem en Nijmegen nog steeds." Bijleveld: „Zo'n moskee in een oud bedrijfspand zou zeker een optie kunnen zijn." Een man van middelbare leeftijd die met een zeemleren kruis tegen de wind in op een dijk rijdt, was dertig jaar geleden het standaard beeld van een wielrenner. Nu is wielrennen volgens de Fietsers bond ontzettend populair onder grote groepen wielrenners, die zich van de modernste snufjes voorzien. De Koninklijke Nederlandse Wielerunie (KNWU) bevestigt de groei van het aantal wielrenners en vrouwen in het bijzonder. Het aan tal aangesloten verenigingen steeg met 30 procent van 164 in 2012 naar 214 in 2016. Ook de Nederlandse Toer Fiets Unie (NTFU) groeide in die periode met 14 procent (van 470 naar 536 verenigingen). De ouderwetse clubcompetities die vroeger op papier werden bijge houden, worden steeds vaker ver vangen door de app Strava, weet NTFU-persvoorlichter Esther van der Heijden. Of er nog andere apps meedingen om de aandacht van de fietser? „Nee, eigenlijk niet. Strava is het echt helemaal." Maar mede door de opkomst van apps fietst lang niet iedereen offici eel in clubverband. Uit onderzoek van onderzoeksbureau GfK blijkt dat zo'n 1,5 miljoen volwassenen minstens één keer per jaar sportief fietsen en ruim 1,2 miljoen daarvan doen dat zeker maandelijks. Gadgetsport Volgens de Fietsersbond wordt wielrennen steeds meer 'een gad getsport'. Dat het meer om de pres tatie gaat, wordt volgens Saskia Kluit in de hand gewerkt door apps als Strava 'waarop mensen alles tot in de kleinste details kunnen mo nitoren'. Strava stelt wielrenners en hardlopers in staat om op de fiets of hardlopend afgelegde afstanden en routes vast te leggen en deze pres taties te vergelijken met anderen. Inmiddels heeft de app in Neder land bijna een miljoen actieve ge bruikers. Nederlandse mannen fietsen gemiddeld 50,9 kilometer per rit, de Nederlandse vrouw trapt zo'n 39,8 per keer weg. Dat blijkt uit onderzoek van Strava in opdracht van fietsmagazine Bicycling dat vandaag voor het eerst verschijnt. Mannen gaan met 26,9 kilometer per uur zo'n 5 kilometer harder dan vrouwelijke fietsers. Hun gemid delde beweegtijd is 2 uur 3 minu ten, bij vrouwen is dat 3 uur 9 mi nuten. Mannen fietsten gemiddeld in 2016 een afstand van 709.7 kilo meter, vrouwen legden 367.7 kilo meter af. Vooral klimmetjes zijn populair al is het maar een brug of viaduct. Mannen overbruggen 138 hoogtemeters per rit, vrouwen 94. De meest bereden fietsplekken liggen in Limburg. Opvallend Ni-V genoeg is niet de Cauberg de nummer één, maar de Pastoor pe Limburgse Ruttenstraat in Wittem. Daar pas- heuvels zijn het seerden in 2016145.284 renners. populairst. Hier fietsen wij het meest donderdag 1 juni 2017 PC Een 'groot aantal' medewerkers die al bij de Belastingdienst wilde vertrekken, is aange spoord eerder ontslag aan te vragen, omdat hen dat een ho gere vertrekregeling zou opleve ren. Laurens Kok Den Haag Het Nederlands Openluchtmu seum moet zijn subsidie verlie zen, als het overgaat tot de bouw van een moskee. Dat zegt fractievoorzitter Marjolein Faber van de Gelderse PVV. Piet Venhuizen Arnhem De man fietst harder, een vrouw langer Mede dankzij de opkomst van apps waarmee je sportpresta ties kunt bijhouden is, wielren nen 'echt ontzettend populair', verzekert directeur van de Fiet sersbond Saskia Kluit. „Vroeger ging wielrennen om tijdsbeste ding, tegenwoordig veel meer om de prestatie." Marcia Nieuwenhuis Utrecht PATRICIA SCHREURS 41 jaar Utrecht Innovation manager voor ve getarische producten Tivall „Ik heb nog wel zo'n oud papie ren boekje liggen, waar ik vroe ger mijn trainingstijden in op schreef, maar ik vind Strava echt fijn omdat het mijn log boek vervangt. Nu kun je die gegevens gewoon uploaden vanaf je horloge. Je kunt zien hoe hard je hebt gerend of ge fietst, waar, wat je hartslag was. Je kunt zelfs zien wie je tegenkwam op je route en hoe zij het deden. Het is Facebook voor sporters. Ik vind het moti verend dat je ziet wat vrienden hebben gefietst. Af en toe re ageer ik daarop. Binnenkort gaan we naar Italië op vakantie en dan kijk ik vooraf op Strava waar je leuk kunt fietsen. Ik heb echt het idee dat wielrennen booming is, zeker onder vrou wen." MARTIJN KLAASSEN 32 jaar De Bilt Accountant PwC „Van jongs af aan was ik heel fa natiek met atletiek, maar sinds een paar jaar ben ik steeds ac tiever op de fiets. Ik vind het leuk dat Strava een sociaal platform met sport combineert. Je kunt volgen wie je wilt. Strava werkt verslavend. Hoe hard rijden prof renners die berg op? Hoe hard en hoeveel rijden je vrienden? Hoeveel kilometers en hoogte meters ga je zelf rijden? Ik ben nog geen King of the Mountain (KOM) op de fiets, zoals Strava records noemt. Op de meeste klimmetjes rijden ook profrenners en daar kan ik uiter aard niet aan tippen. Maar bij de beste 10 procent is ook leuk. Met hardlopen heb ik wel een aantal 'KOMmetjes', in het Flevopark in Amsterdam ben ik daarvoor meermaals tot het gaatje ge gaan." Het Neder lands Open luchtmuseum wil een mos kee bouwen. FOTO ANP Bef ietste wegen 12015; data; Strava

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10