Neil Armstrong huppelde al op de maan, op Mars snorden verkenningsvoertuigen rond. Nu komt er in 2018 ook een missie naar de zon. Vandaag maakt NASA de details bekend. Solar Probe Plus (SPP) gaat akelig dicht bij de gloeiend hete ster vliegen. 8 Smelt dat ruimtevaartuig dan niet? Waarom is er nooit eerder een missie naar de zon geweest? „Door meer van de zon te leren, leren we meer over sterren", zegt De Jager. „De zon is nu eenmaal de dichtstbijzijnde ster. Dus moeten we daarheen." Reis van deStïlar rob Lspf'f: ••4% JE H v Wk Solar Probe Plus Aarde op schaal woensdag 31 mei 2017 GO Dichtst bij de zon (5,9 miljoen km): 19 dec. 2024^ Mercurius We zoeken Gerben van 't Hof Aarde Lancering: 3/juli 2018 Landen op de zon is on mogelijk. De oppervlakte- temperatuur is 6.000 gra den, dus alles wat ook maar in de buurt komt, kookt meteen. De SPP blijft 6 miljoen kilometer van de zon vandaan. Dat is zeven keer dichterbij dan een ruimteveer ooit was. Tijdens de missie krijgt het vaartuig tempe raturen van 1.377 graden Celsius te verduren. De apparatuur moet echter op kamertemperatuur blij ven en hoge straling kun nen weerstaan. Om het af doende te beschermen, zit er een 12 centimeter dikke plaat van koolstof omheen. Hitteschild van sterk en licht koolstofvezelcomposiet weerstaat de 1.377 graden Celsius hoge temperatuur en beschermt zo de overige instrumenten, die op kamer temperatuur blijven. Zonnewind: Elektronen, protonen en helium-ionen. Eigenschappen moeten worden vastgelegd. Ook worden 3D-foto's van de atmosfeer van de zon gemaakt. Magnetometers: Meten elektrische en magnetische velden, schokgolven en ronddwalend stof. Afstand tot de zon: 149.598.000 km Het is evengoed 149.598.000 kilometer vliegen. NASA wil de Solar Probe Plus in een baan rond de zon brengen - wat een jaar of zeven duurt - en daar vervol gens metingen doen. Dat is niet zonder risico. De goudgele vuurbal stoot miljoenen tonnen gas en mag netisch materiaal uit. „De energie die vrijkomt, is te ver gelijken met een miljard atoombommen op Hiro shima", zegt De Jager. „Het magnetische materiaal knalt uiteindelijk tegen de gassen rond de aarde. Zo ontstaat bijvoorbeeld het poollicht dat in de winter maanden is te zien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8