NYNKE DE JONG Minder roken door meer diploma's Hoogtepunten van Tirol, Kirchberg effeweg.nl INCLUSIEF MIS DIT NIET! €369,-pp www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 BOEK NU! 6 Column Het is zo'n trend waarvan je weet dat elke koppenmaker bij de krant er maximaal ge bruik van zal maken. Het begon allemaal toen 'sjoemelsoftware' het woord van 2015 werd. Het ging toen om de bedrieglijke software in dieselauto's, waardoor het leek alsof ze veel minder schadelijke gassen uitstoten dan ze daadwer kelijk doen. Lekker woord, 'sjoemel', dacht ik toen al. 'Sjoemelsoftware' allitereert ook lekker. En dus was ik ook niet ver baasd dat we het woord steeds vaker tegenkwa men. Er waren sjoeme lende ambtenaren, sjoe melende leraren bij de CITO-toets, en nu staan de kranten vol met een andere variant: sjoemel- zaad. Vorig jaar werd het woord al gebezigd toen er in de Rotterdamse kliniek van arts Jan Karbaat gedo neerd zaad werd gemengd en de dokter ook zijn eigen zaad gebruikte om kinde ren te verwekken, en nu duikt het woord weer op, omdat er in een Arnhems ziekenhuis donoren zijn die meer kinderen hebben ver wekt dan wettelijk is toegestaan. Het mogen er maar 25 zijn, het werden er soms 36 of zelfs 50. Sjoemelzaad dus. En dat woord is totaal verkeerd gekozen. Sjoe melen is een woord dat vergoelijkt. Er wordt eigenlijk keiharde fraude gepleegd waar tientallen donor kinderen de dupe van zijn ge worden, maar doordat we het sjoemelen noemen, klinkt het nog wel schattig. Alsof Jan Karbaat en de artsen uit Arn hem een soort Peppi's en Kok- ki's zijn, die per ongeluk hun eigen zaad insemi- neerden, of het zaad gebruikten van mannen die hun V maximaal aan tal donorkinderen al hadden be reikt. Ongelukje. Oeps. Enorm sorry. een megalomane spermadokter afstammen. Die achttien broers en zussen hebben. Of kinderen uit het Arnhemse ziekenhuis die la ter, voordat ze met iemand kinde ren willen krijgen, een dna-test moeten doen, om uit te sluiten dat ze geen verkering hebben met een halfbroer of-zus. Kinderen die nergens om ge vraagd hebben, maar die wat be treft de helft van hun dna voor grote raadselen staan, omdat ze ja renlang zijn voorgelogen. Dat zijn geen Peppi en Kokki- gebbetjes. Dat kun je gezellig 'sjoe melen' noemen, maar laten we er niet omheen draaien: het is kei harde fraude met mensenlevens. Kinderen staan wat betreft de helft van hun dna voor grote raadselen Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS, het RIVM en Trimbos. Het aantal rokers daalt al jaren, maar de verschillen per oplei- dingsgroep worden steeds groter. Van de laagopgeleiden ouder dan 25 rookt nu nog 28 procent (in 1990 was dat 38), van de hoogop geleiden 18 procent (was 34). Mensen met een lage opleiding roken niet alleen vaker, ze zijn ge middeld ook de zwaarste rokers, blijkt uit de nieuwe cijfers. Van de laagopgeleide rokers steken de meesten dagelijks een sigaret op (87 procent), van de rokers met een universitaire opleiding is dat minder dan de helft. Ook het percentage zware ro kers (meer dan 20 sigaretten) is onder laagopgeleiden veel hoger. Van de groep mensen die alleen basisonderwijs heeft afgerond, is zeven procent een zware roker. Onder mensen met een universi taire opleiding is bijna niemand meer te vinden die nog dagelijks meer dan 20 sigaretten per dag rookt: dat is nog minder dan één procent van de hele groep. Volgens longarts Wanda de Kanter, die al jaren pleit voor meer rookpreventie, is de kennis onder laagopgeleiden te beperkt. „Het klinkt voor hoogopgeleiden misschien raar, maar een grote groep mensen denkt nog altijd dat het wel meevalt met de gevol gen van roken. En aangezien Ne derland al zeven jaar geen grote anti-rookcampagne heeft gehad, t Laagopgeleiden groeien vaker op in een omgeving waar roken normaal is wordt dat ook niet beter. Laagop geleiden groeien ook vaker op in een omgeving waarin roken nor maal is: ouders roken, op school wordt veel gerookt. Onder hoog opgeleiden is roken al jaren not done, zij worden er door hun om geving op aangesproken." De Kanter ziet nog een verkla ring: het kost mensen in moei lijke sociale omstandigheden veel energie om een verslavende ge woonte te doorbreken. 8 DAAGSE BUSREIS van voor Tiroler muziekavond korting p.p GASTHOF UNTERM RAIN 3 heoordeling VERTREKDATA EN PRIJZEN INCLUSIEF woensdag 31 mei 2017 GO @Nynke S oemele Er zijn donorkinderen die er ineens achterkomen dat ze van Het aantal rokers daalt veel harder onder hoogopgeleiden dan onder laagopgeleiden. Onder mensen met een hoge opleiding is het percentage ro kers in 25 jaar tijd zowat gehal veerd, onder laagopgeleiden daalde dat met ruim een kwart. Peter Groenendijk Den Haag i jfu.a Reis- Dit gezellige hotel ligt in het centrum van Kirchberg. Het beschikt over een restaurant, bar en een kegelbaan. WiFi is beschikbaar en gratis in openbare ruimtes van het hotel. De kamers zijn voorzien van een zithoekje, tv telefoon en badkamer met douche en toilet. Kirchberg is in de zomer en winter zeer geliefd bij 'ons' Nederlanders. Bezoek de hoogtepunten van Tirol, waaronder de Krimmler watervallen, de Gerlospas en de beroemde Grossglockner. Op de Achensee kunt u een mooie boottocht maken en een gezellige Tiroolse muziekavond in het hotel mag natuurlijk niet ontbreken. Wilt u nog meer gezelligheid? Ga mee naar het Tiroler muzikale cabaret in Hopfgarten! DAG 1 Heenreis U reist comfortabel per touringcar naar Oostenrijk. U dineert onderweg. DAG 2 Krimmler watervallen en Gerlospas Vandaag brengt u een bezoek aan de Krimmler watervallen in het natuurgebied Hohe Tauern. In de middag rijden we via de Gerlospas langs het stuwmeer Durlassboden. DAG 3 Swarovski Kristalwelten en Innsbruck In de ochtend brengen we een bezoek aan de Swarovski Kristallwelten in Wattens. Vervolgens rijden we naar Innsbruck. DAG 4 Grossglockner en Zeil am See Na het ontbijt vertrekken we per touringcar voor een tocht naar de beroemde Grossglockner. Vervolgens rijden we naar Zeil am See. DAG 5 Rattenberg, Jenbach stoomtrein en Achensee In de ochtend brengen we een bezoek aan Rattenberg. In Jenbach heeft u de mogelijkheid om met een stoomtrein verder te gaan tot Maurach. In Maurach kunt u een boottocht maken over de Achensee. DAG 6 Kitzbühel, Kirchberg en Alpenspektakel In de ochtend bezoeken we Kitzbühel, één van de bekendste plaatsen in Tirol. In de middag heeft u vrije tijd in Kirchberg. Bij voldoende belang stelling kunt u 's avonds een bezoek brengen aan het Alpenspektakel in Hopfgarten. DAG 7 Kufstein Vandaag brengen we een bezoek aan Kufstein met als middelpunt de indrukwekkende vesting. DAG 8 Terugreis Na het ontbijt vertrekken we richting Nederland. 23 junivanjD-4T77- 30 junivan ê-4277- 7, 14 julivan£-437(- 2128 julivan Ê-447J- 4, 11, 18 augustusvan Ê-447J- 25 augustusvanê-4377- 1 septembervan Ê-427J- 8 septembervan VERTREKGARANTIE tZ 7 hotelovernachtingen in Kirchberg 7 x ontbijtbuffet en 1x diner op de heenreis Welkomstdrankje apfelstrudel laankomst Kirchberg] 6x 3-gangen diner met saladebuffet in het hotel Tiroler jodelavond in het hotel Gratis WiFi in de lobby van het hotel Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf en p.p. o.b.v. 2 personen. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. De korting is alleen geldig op nieuwe boekingen gemaakt vanaf 20-05-2017. Niet geldig i.c.m. andere acties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6