Alle seinen op rood voor doortrekken kusttram Speelgoedbank Zeeland opent winkel in Terneuzen 7 Al voor twintig cent heb je een cadeautje voor een kind. De Speelgoedbank Zeeland opende gisteren in Terneuzen de eerste Zeeuws- Vlaamse vestiging. zv Om klokslag tien uur 's ochtends staan de eerste klanten al te wachten tot de deur van de 2nd Chance winkel in Terneuzen open gaat. Niet zo gek, als je ziet wat er aan speelgoed in de etalage uitgestald staat, voor een fractie van de nieuwprijs. Aan de Kersstraat, in het pand waar voorheen Big Bazar zat, wordt speelgoed verkocht door de Speelgoedbank Zeeland. De winkel is de tweede vestiging en de eerste in Zeeuws-Vlaande- ren. De Speelgoedbank Zeeland be staat sinds 2012 en had al een win- kei in Middelburg, die onlangs verhuisde naar Vlissingen. Een tweede vestiging aan 'de overkant' is geen overbodige luxe. „Het is nodig", zegt initiatiefnemer Da niël van der Meer. Dat beaamt ook raadslid Jos van Ginneken, die de officiële opening verricht. „Eten en kleding zijn belangrijk, maar speelgoed ook. Zodat kinderen ge woon even kind kunnen zijn", vat het Terneuzens CDA-raadslid sa men, waarna de eerste klanten de ruimte mogen verkennen. Blij ver rast kijken ze tussen spelletjes, boeken, poppen, skeelers en zelfs fietshelmen. „Dit is de ideale op lossing voor mensen met weinig geld", zegt een enthousiaste vader. „Met 50 euro kom je bij een speel goedwinkel vaak niet eens toe." Het doel van de winkel is twee ledig: iedereen kan ervoor een zacht prijsje speelgoed kopen en van de opbrengst wordt nieuw speelgoed gekocht. Dat gaat naar kinderen uit gezinnen die het fi nancieel moeilijk hebben. Nieuw speelgoed is duur en een kind wil ook wel eens iets nieuws uit kun nen pakken, is de gedachtegang van Van der Meer. „Ook kunnen mensen hier speelgoed komen do neren." Dat wordt gesorteerd op A- en B-kwaliteit. De A-kwaliteit, speelgoed dat zo goed als nieuw is, gaat in pakketten voor klanten van de Voedselbank en de B-kwaliteit komt in de winkel terecht. Hoewel de term 'B-kwaliteit' de lading eigenlijk niet dekt. In de winkel staan planken vol blinkend speelgoed. De knuffelbeesten zijn Het is mooi werk en je komt met mensen in contact. Er is helaas veel verborgen armoede gereinigd, alles is schoongemaakt, gerangschikt op categorie en voor zien van een prijssticker. De vrij willigers zijn er zo'n maand mee bezig geweest. Lunca Susanna is één van die twintig vrijwilligers en nog meer extra handjes zijn welkom. „Het is mooi werk en je komt met mensen in contact. Er is helaas veel verborgen armoede." 2nd Chance is op maandag van 13.00 tot 16.00 uur geopend en van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur. In hetzelfde pand opent binnenkort ook Jouw Marktkraam, waar mensen een ruimte kunnen huren om spullen te verkopen. Ecorys deed in opdracht van de provincie onderzoek naar de moge lijkheden van het doortrekken van de Vlaamse kusttram naar de West- Zeeuws-Vlaamse kust, of- breder - naar andere vormen van grensover schrijdend openbaar vervoer tus sen Knokke en Breskens. De con clusie van het onderzoeksbureau, waarvan de eerste resultaten vorige week al bekend werden, is duide lijk: het kan niet. Het idee voor het onderzoek kwam - in aanloop naar de provin ciale verkiezingen van 2015 - van de Statenfractie van het CDA. In eerste instantie wilde die bekijken of de succesvolle Vlaamse kusttram van uit Knokke kan worden doorge trokken naar Nederland. Later be sloten Provinciale Staten meerdere vormen van openbaar vervoer on der de loep te laten nemen. Voor het onderzoek werd 45.000 euro uitgetrokken: de gemeente Sluis betaalde een derde deel daarvan, de provincie de rest. Er was meteen kritiek: veel raads leden en ondernemers vonden het weggegooid geld. Niet omdat ze per se tegen een kusttram zijn, maar omdat ze zelf al inzagen dat het plan onhaalbaar was. Ze krijgen nu gelijk. De onderzoekers kunnen zelfs geen sprankje hoop bieden. Zo zien de Vlamingen de meerwaarde van de verbinding niet in (het is bij onze Zuiderburen geen 'beleidspri oriteit', meldt het rapport) en is er nauwelijks Europese subsidie te Er is geen gemeenschappelijke ambitie en visie verwachten. Dat is opvallend, want CD A-Europarlementariër Lambert van Nistelrooij hield zijn provinci ale en lokale partijgenoten twee jaar geleden nog een worst voor met de mededeling dat voor initia tieven als deze 'meerdere fondsen' aan te boren zijn. Niet waar, stellen de onderzoekers, althans niet als er er slechts een oppervlakkige visie is op wat er nu eigenlijk zou moeten gebeuren. Ecorys bekeek de opties van maar liefst zestien Europese fondsen, maar uiteindelijk valt uit geen daarvan iets te verwachten. Daarnaast zitten regionale on dernemers ook helemaal niet te springen om grensoverschrijdend openbaar vervoer, geven de onder zoekers aan. Dat is geen verras sende conclusie. Niet voor niets rijdt de 'zomerbus' (lijn 814) op ver zoek van de ondernemers dit sei zoen voor het eerst niet door naar Knokke, maar wel twee keer zo vaak langs de West-Zeeuws- Vlaamse kust. De ondernemers zien veel liever dat in de toekomst plaatselijk wordt ingezet op 'inno vatieve en duurzame' vormen van openbaar vervoer, tussen de West- Zeeuws-Vlaamse kernen, stranden en evenementen. Of daarbij ook Vlaanderen wordt aangedaan, is voor hen bijzaak. De provincie wil met die aanbe veling, samen met de gemeente Sluis, wel aan de slag, meldt het da gelijks provinciebestuur aan Pro vinciale Staten. Maar dan alleen in een 'ondersteunende rol': het ini tiatief moet uit de markt komen. woensdag 31 mei 2017 Veel knuffels in de tweedehands speelgoedwinkel 2nd Chance van Speelgoedbank Zeeland. Ze zijn eerst gereinigd en zo goed als nieuw, foto-s boaz timmermans Knuffelbeest voor een zacht prijsje Sophie Stockman Vrijwilligers, onder wie Anja de Bart (rechts), richtten afgelopen maand de winkel in. - Lunca Susanna, vrijwilliger Er is geen geld en geen draag vlak voor het opzetten van grensoverschrijdend openbaar vervoer tussen Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen, zoals het doortrekken van de kusttram naar Nederland. Na een 45.000 euro kostend onderzoek door bureau Ecorys staan alle seinen nu op rood. Martijn de Koning Oostburg -Onderzoeksbureau Ecorys

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68