Luisteren móet Bureau onderzoekt woningwens dorpen Provincie blijft bij steun voor Brouwerseiland Pasta 2 VERKEERSREGELAARS Het pinksterweekeinde zit vol evenementen die alleen kunnen plaatsvinden met de hulp van verkeersregelaars. Die zijn niet altijd geliefd. Jan van de Rijt staat op tegen de bedreigingen en scheldpartijen die hij altijd voor lief heeft genomen. Commentaar Hulst puilt komend weekeinde uit vanwege het populaire fes tival Vestrock. Duizenden hardlopers doen zaterdag in Vlis- singen mee aan Colours by the Sea en nog eens duizenden mensen staan langs de kant om ze aan te moedigen. En Middelburg is zaterdag en zondag gevuld met koorzangers, vanwege het zang festival VOLkoren. Zonder de hulp van verkeersregelaars zouden deze evenementen in het honderd lopen. Ze offeren hun vrije dag op voor het plezier van anderen. En voor de veiligheid. Denk bijvoorbeeld aan de inzet van verkeersregelaars bij de avondvierdaagse. Net als hulpverleners zijn verkeersregelaars nogal eens het mik punt van beledigingen, bedreigingen en soms zelfs van geweld. Het past in het patroon van maatschappelijke verruwing, maar het is on acceptabel. Dat het in veel gevallen voortkomt uit onwetendheid is geen excuus. De verkeersregelaar heeft in de ogen van het publiek niet het gezag van een politieagent, een brandweerman of een am bulancemedewerker. Te vaak denken mensen dat het goedbedoe lende vrijwilligers zijn die even een hesje hebben aangetrokken. Vrijwilligers zijn het vaak wel, ook met de beste bedoelingen, maar ze zijn deskundig opgeleid en beschikken over de juiste certificaten. Op basis daarvan kunnen ze aanwijzingen geven die opgevolgd móe ten worden. Zonder ruimte voor discussie. Ook al zijn ze soms do minant, net als scheidsrechters bij sportwedstrijden, zijn ze er voor het plezier van de spelers en het publiek. Dat verkeershufters voor het negeren van een regelaar achteraf een bekeuring thuis krijgen, is een schrale troost. Bedenk het voor u van huis gaat. De man of vrouw in het geel en oranje hesje met de drie hoek staat er voor üw plezier. Vergal dat niet en luister gewoon naar ze. Zonder verkeersregelaars zouden evenementen in het honderd lopen De Sluise gemeenteraad besloot eind vorig jaar tweede woningen te blijven toestaan, maar wel onder zoek te laten doen naar de woning behoefte in de verschillende ker nen. Het gaat daarbij om starters- huizen, maar ook om levensloop- bestendige woningen. De opdracht aan Companen is daar een uitvloei sel van. Dat bureau neemt specifiek de vraag naar startershuizen onder de loep. Het onderzoek bestaat uit twee delen. Tijdens 'bureau-onder- zoek' wordt de concrete situatie per dorp beschreven: hoeveel huizen staan er, van welke soort, hoe ziet de bevolkingssamenstelling eruit en wat zijn de cijfermatige ver wachtingen. De resultaten worden vervolgens gecombineerd met de mening van stads- en dorpsraden, Dorpsraden krijgen snel een uitnodiging om mee te doen aan het onderzoek met wie de onderzoekers in gesprek gaan. Hun wordt gevraagd naar hun visie op de woningbehoefte onder jongeren in hun dorp of stad. Het onderzoek begint binnenkort, de dorpsraadbesturen worden dan uitgenodigd voor deelname. ALMANAK Met twee kleine kinderen is het 's avonds wel eens gedoe aan tafel bij dat Vlissingse gezin. Een peu ter die per se een ander bordje wil, terwijl haar prakje net is op geschept, een andere kleuter die zeurt over spinazie. Dit keer was het de pasta die de 4-jarige niet beviel. „We eten al- tijd pasta! Ik wil dat niet!", klonk het mokkend, waarna hij zijn bord wegschoof. Zelfs de stukjes zalm konden hem niet overtui gen. „Ik lust geen pasta!" Uiteindelijk gaven de ouders maar op. Zeg maar wat je dan wil eten, zeiden ze zuchtend. „Spaghetti!" Industriemuseum officieel erkend Vernielingen in zwembaden Open repetitie koor Corrente OOSTBURG Bakkersstraat en Eiland dicht Zoek in het nieuws op de term 'ver keersregelaar' en er komen tiental len resultaten naar boven van aan rijdingen, bedreigingen en mishan delingen. Het meest bekende voor val is misschien wel het pak slaag dat The Voice of Holland-zanger Ben Saunders twee jaar geleden uit deelde aan een verkeersregelaar tij dens het Vrij Festival in Hoorn. Ook afgelopen weekend was het weer raak. Een verkeersregelaar in Oister- wijk werd aangereden door een be stuurder die geen zin had om op zijn bevel een omweg te nemen. Dit soort incidenten komt net zo goed voor in Zeeland, zegt Jan van de Rijt (67) uit Krimpen aan den IJs- sel. En hij kan het weten, want de verkeersregelaar helpt al vijftien jaar met veel plezier op de vele festivals en evenementen die 's zomers in Zeeland plaatsvinden. „Ik vind het schitterend werk. Ik maak me nut tig voor de maatschappij en krijg daar veel waardering voor. Mensen bedanken me vaak als ik zorg dat ze veilig kunnen oversteken, of als ik ze in de auto aan een alternatieve route help. Kinderen geven me een 'boks' als ze voorbij lopen", vertelt hij enthousiast. „Daar doe ik het voor." Maar niet iedereen is blij met de aanwezigheid Van de Rijt en zijn collega's. „Sommige mensen raken al geïrriteerd als ze ons zien. 'Heb je er weer één met zo'n hesje', denken ze dan. Ze hebben geen zin om even stil te staan, of om een stuk om te rijden", zegt hij. En die onwil loopt Uit dat rapport bleek dat Brouwers eiland niet 515 banen en 37,8 mil joen aan bestedingen oplevert, maar 110 arbeidsplaatsen en 24 mil joen aan bestedingen. Het plan bestaat uit 375 luxe va kantiebungalows, gebouwd in de Grevelingen tegen de Brouwers- dam aan. De SP stelt dat het provin ciebestuur in oktober 2015 steun heeft gegeven aan plan Brouwers eiland op basis van achterhaalde cijfers. Het dagelijks provinciebe stuur wijst erop dat zijn standpunt is gebaseerd op het beleid dat is vastgesteld in het Omgevingsplan en de Verordening Ruimte en dat de gemeente Schouwen-Duiveland nu gaat over de planontwikkeling van Brouwerseiland. De SP vroeg ook of het niet in de weg ligt van de spuisluis die in de Brouwersdam komt om de waterkwaliteit van het Grevelingenmeer te verbeteren. Volgens de provincie komt die ech ter noordelijker te liggen. woensdag 31 mei 2017 n Onderzoeksbureau Companen gaat uitzoeken in welke West- Zeeuws-Vlaamse dorpen er be hoefte is aan starterswoningen. Dat gebeurt door middel van cij fermatig onderzoek en gesprek ken met dorpsraadbesturen. Martijn de Koning Oostburg Tip? redactie@pzc.nl SAS VAN GENT Het Industrieel Museum Zeeland (IMZ) in Sas van Gent viert morgen feest met alle sponsors. De aanleiding: het IMZ mag zich na een lange proce dure officieel een erkend museum noemen. Voor zitter Frans van den Hemel bevestigt donder dag even na 19.00 uur het bijbehorende bordje. Het begin 2015 ge opende museum hoopt dit jaar ruim 10.000 be zoekers te trekken, een record. AXEL/KOEWACHT Illegale zwemmers heb ben afgelopen week einde vernielingen aan gericht in de zwembaden van Koewacht en Axel. De baden waren geslo ten, maar dat weerhield mensen er niet van toch te gaan zwemmen. Daar bij werden hekken kapot gemaakt en vuilnisbak ken vernield. De ge meente Terneuzen waar schuwt voor gevaar tij dens 'illegaal zwemmen' en geeft aan dat vanda lisme 'hard wordt aange pakt'. SAS VAN GENT Mannenkoor Corrente uit Sas van Gent houdt dins dagavond 6 juni van 19.30 tot 21.00 uur een openbare repetitie in de Maria Hemelvaart (koe pelkerk) in Philippine. De open repetitie is tweele dig; het koor wil de akoestiek testen voor een toekomstig concert, maar hoopt zo ook de in teresse te wekken van nieuwe leden. Het koor bestaat nu 1,5 jaar en zingt met name lichtklas- sieke werken. Een deel van de de Bak kersstraat en het Eiland tussen Oostburg en de weg Waterlandkerkje- Sint Kruis is tot en met 14 juni afgesloten. Het gaat om het stuk tussen de Slepersdijk en de ro tonde op de kruising met de Molenweg. Wa terschap Scheldestro- men laat nieuw asfalt aanbrengen. Verkeer wordt omgeleid. ■■■■RHBB wB wSa £s Stoppen voor zowel het verkeer dat van voren als van achteren komt. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Jan is al die Elodie Kint Vlissingen De provincie ziet geen reden haar steun voor het plan Brou werseiland in te trekken. De SP had daarom gevraagd naar aan leiding van een rapport van bu reau Twynstra Gudde. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65