>peelgoedparadij s n Terneuzen Hesham Jabr helpt vluchtelingen Nederlands leren Arbeidsmarkt groeit minder hard dan in de rest van het land De economie draait weer op volle toeren en de Zeeuwse arbeidsmarkt groeit mee, al is het slechts bescheiden. Grootste vraag: hoe krijgen werkgevers alle nieuwe banen ingevuld? woensdag 31 mei 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl 'Met oefenen benaderen we de realiteit' Gert Mulder uit Goes is landelijk coördinator brandweerwedstrijden. Goese Syriër maakt app voor Arabisch sprekenden TERNEUZEN Meters aan poppen, knuffels, spelletjes en boeken. Speelgoedbank Zeeland opende gisteren haar tweede vestiging van winkel 2nd Chance, in het centrum van Terneuzen. Zuobeid was een van de eerste klanten die zich liet verrassen door het grote aanbod van tweedehands speelgoed én de kleine prijsjes. Rolf Bosboom Breda „Alle seinen staan op groen", zegt Michel van Smoorenburg, senior arbeidsmarktadviseur van het UWV. „Het gaat goed met Neder land en met de arbeidsmarkt." Landelijk komen er dit en vol gend jaar naar verwachting zo'n 225.000 banen bij, wat neerkomt op een groei van bijna 2,3 procent. In Zeeland gaat het om 2200 banen (van 196.600 naar 198.800 eind 2018), ofwel 1,1 procent. Dat is de laagste groei van het hele land. Daar staat tegenover dat de Zeeuwse beroepsbevolking ook nauwelijks groeit, in tegenstelling tot de rest van het land. De arbeids markt is nu al krap. „Dus de werk loosheid daalt dan net zo hard", zegt Van Smoorenburg. Van de verwachte 2200 nieuwe banen in de provincie zijn er 800 voor zelfstandigen. Een opmerke lijk hoog aantal, vindt Van Smoor enburg. „Het valt me op dat in Zee land al relatief veel zelfstandigen aan het werk zijn." Vooral in de bouw, de zakelijke dienstverlening (uitzendwerk), de zorg, de groothandel, de horeca en de logistieke sector komen er banen bij, verwacht het UWV. „Eigenlijk zie je bij elke sector in Zeeland dat de cijfers over de banengroei iets ongunstiger zijn dan landelijk. Al leen bij zorg is dat ongeveer gelijk." De grootste groei wordt naar ver houding verwacht in de bouw: 6 procent. Vooral in de financiële dienstverlening (zoals de lokale banken) en het Zeeuwse openbaar bestuur (overheid) verdwijnen juist banen, voorspelt het UWV. In Zeeland zal de arbeidsmarkt de komende tijd nog krapper wor den: de vraag naar personeel over treft het aanbod. Zeker in het ver voer, de zorg en de bouw wordt het Bedrijven ervaren nu al belemmeringen door een tekort aan personeel -Michel van Smoorenburg, UWV voor werkgevers steeds lastiger om aan gekwalificeerd personeel te ko men. Dat kan de groei van bedrij ven in die sectoren remmen. Samen met Amsterdam, Utrecht en Zuidoost-Brabant behoort Zee land - met nu al de laagste werk loosheid van het land - tot de re gio's waar de krapte op de arbeids markt het sterkst voelbaar is. „Der tien procent van de Zeeuwse be drijven ervaart al belemmeringen door tekort aan personeel." Het wordt steeds lastiger vraag en aanbod op elkaar af te stemmen. De eilandenstructuur helpt ook al niet, zegt Van Smoorenburg. „Door al dat water is het wat moeilijker be reisbaar allemaal." Het aantal Zeeuwen met een WW-uitkering zal dit en volgend jaar fors dalen: van 7800 naar 5700. Toch blijft er een aanzienlijke groep voor wie het, ook in Zeeland, lastig is om aan de slag te komen. „Dat geldt vooral voor de oudere WW'ers en mensen uit de econo- misch-administratieve beroepen." It ZEELAND8 ZEELAND 5 FOTO BOAZ TIMMERMANS 2200Zeeuwse banen erbij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 64