van het internet' v 5 Tk*7/ feliciteert vervat ACTIEPRIJS T f -V T" Meer, ingewikkelder en heftiger. Met die drie woorden omschrijft politiecommissaris Peter Reijnders de stroom van kinderporno waar zijn team elke dag mee wordt ge confronteerd. „In de beginjaren za gen we vooral kinderen van 13 of 14 jaar. Nu kijken we niet meer op van beelden waarop een baby wordt misbruikt. De leeftijd wordt jonger, het misbruik heftiger. Daders wil len steeds unieker materiaal." Politiecommissarissen Peter Reijnders en Ben van Mierlo leiden het programma Kinderporno en Kindersekstoerisme van de Natio nale Politie. Met elf teams van in to taal 150 politiemensen zoeken ze naar de makers en verspreiders van kinderporno. „We moeten keuzes maken, in de massa's van zaken proberen we de juiste eruit te pik ken", zegt Reijnders. De meeste meldingen die zij bin nenkrijgen, zijn afkomstig van het Amerikaanse National Center for Missing and Exploited Children. Grote internetbedrijven als Face- book, Google en Instagram melden kinderporno bij dat centrum aan. De Amerikanen sturen die tips ver volgens door naar Nederland. Studentenhuis Het blijkt voor de politie steeds las tiger om succes te boeken. „Je hebt een foto of video en misschien een ip-adres of ip-houder", vertelt Van Mierlo. „Dat ip-adres kan te herlei den zijn naar een woning of open bare plek. Maar dan heb je nog geen verdachte. Het kan iedereen zijn: in een gezin, een studentenhuis, bi bliotheek of McDonald's. Tegen woordig kun je overal online gaan." Doordat de bewaarplicht voor in- ternetproviders sinds twee jaar van tafel is - vanwege de privacybe scherming van klanten - kan de po litie niet meer achterhalen of het klopt dat iemand bijvoorbeeld afge lopen december een kinderporno video verstuurde vanaf zijn smart- phone. Vanwege gebrek aan bewijs gaan verdachten vaker vrijuit. „Het belang van deze mensen om zich af te schermen is buitengewoon groot", zegt Van Mierlo. „Omdat ze alles verliezen op het moment dat wij ze pakken: hun sociale status, hun baan en hun gezin." Onze focus verschuift van de down- loaders naarde makers Of ergens sprake is van misbruik, zie je pas als je de voordeur opent Kinderporno wordt daarom vaak verspreid via het Tor-net werk, ook wel bekend als darknet, waar gebruikers anoniem zijn. „Als politie gaan wij undercover op dat verborgen internet, omdat de kans daar het grootst is om actueel kin dermisbruik te ontdekken." Het kost Van Mierlo en zijn team veel tijd om een betrapte misbrui ker op het darknet te ontmaskeren. „Stel, iemand geeft in een chat zijn mailadres. Een rechercheur moet dan tal van machtigingen bij de of ficier van justitie aanvragen om de eigenaar van dat mailadres te ach terhalen. Dat is tijdrovend, maar het moet vanwege de privacybe scherming van de verdachte." Overduidelijk Daar heeft Van Mierlo moeite mee. „Ik vind dat wanneer iemand ano niem het web opgaat om zich over duidelijk bezig te houden met kin derporno, die persoon zijn recht op privacy heeft verspeeld." De politie verwacht dit jaar 20.000 meldingen van kinder porno met een Nederlandse link; vorig jaar waren dat er nog 12.000. De stijging komt onder meer door dat meer wereldburgers toegang krijgen tot internet. In de Filippij nen is een complete industrie uit de grond gestampt, waar kinderen via livestreams op internet worden misbruikt. Vorig jaar werden in Nederland, in samenwerking met het Open baar Ministerie 360 verdachten op gepakt en 200 kinderen gered uit de handen van misbruikers. „Onze focus is de laatste jaren verschoven van de downloaders naar de ma kers en verspreiders van kinder porno", zegt Reijnders. De politiecommissarissen zou den meer agenten en digitaal ex perts willen om de toename van het aantal meldingen bij te benen. „We maken nu veel keuzes op ba sis van een papieren werkelijk heid", zegt Van Mierlo. „Maar of ergens sprake is van misbruik, zie je pas als je de voordeur opendoet. Daar tref je de échte situatie aan. Dan ontdek je dat er een jong meisje bij een man in huis woont, terwijl hij op dat adres alleen staat ingeschreven. Of dat iemand oppa- sopa is, terwijl dat nergens op pa pier staat. Veel zien wij nu noodge dwongen niet." Paniek MET DE NIEUWE WINKEL! OOK TWEEDE PINKSTERDAG GEOPEND! EUROTRAIL MULTILIGHT 9QQ FAMILIETENT BRISBANE www.vervat.nl woensdag 31 mei 2017 GO Peter Winterman Utrecht —Commissaris Peter Reijnders —Commissaris Ben van Mierlo spelletjes het online heeft ge speeld en met wie. Het is een deel van hun leven geworden, dus moet je ook naar dat deel vragen. Niet af en toe, maar steeds hier over in gesprek blijven." De Vos, die regelmatig workshops geeft aan ouders over kinderen en internet, ziet dat ouders steeds beter in staat zijn de geva ren goed in te schatten. „De hui dige generatie jonge ouders is natuurlijk zelf ook opgegroeid met internet, dus voor hen is het vol komen normaal geworden. Tien jaar geleden sprak ik nog vaak jonge ouders die uit hun eigen jeugd alleen de kinderlokker kon den herinneren. Dat is nu echt an ders. En als je de gevaren beter kunt inschatten, is er ook minder onnodige angst en paniek." Toch blijft het onderwerp voor veel ouders moeilijk bespreek baar, merkt de kinderpsycholoog, die verbonden is aan bureau Op- voedadvies.nl. „Het blijft een inge wikkeld onderwerp om tegen je kind over te beginnen. Maar besef dat kinderen soms meer weten dan je denkt. Ze hebben er vaak al over nagedacht, bijvoorbeeld naar aanleiding van wat ze in het nieuws hebben gehoord. Voor ou ders is het vaak moeilijker om er over te praten dan voor kinderen." 1 t KJ' IMET rkC MIEII1A/E 1AFIKII Stadionweg 33d 3077 AP Rotterdam T 010 482 2781

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5