Luisteren móet Oranjevereniging zit te springen om mensen Provincie blijft bij steun voor Brouwerseiland Pasta 2 dM Het pinksterweekeinde zit vol evenementen die alleen kunnen plaatsvinden met de hulp van verkeersregelaars. Die zijn niet altijd geliefd. Jan van de Rijt staat op tegen de bedreigingen en scheldpartijen die hij altijd voor lief heeft genomen. Commentaar Hulst puilt komend weekeinde uit vanwege het populaire fes tival Vestrock. Duizenden hardlopers doen zaterdag in Vlis- singen mee aan Colours by the Sea en nog eens duizenden mensen staan langs de kant om ze aan te moedigen. En Middelburg is zaterdag en zondag gevuld met koorzangers, vanwege het zang festival VOLkoren. Zonder de hulp van verkeersregelaars zouden deze evenementen in het honderd lopen. Ze offeren hun vrije dag op voor het plezier van anderen. En voor de veiligheid. Denk bijvoorbeeld aan de inzet van verkeersregelaars bij de avondvierdaagse. Net als hulpverleners zijn verkeersregelaars nogal eens het mik punt van beledigingen, bedreigingen en soms zelfs van geweld. Het past in het patroon van maatschappelijke verruwing, maar het is on acceptabel. Dat het in veel gevallen voortkomt uit onwetendheid is geen excuus. De verkeersregelaar heeft in de ogen van het publiek niet het gezag van een politieagent, een brandweerman of een am bulancemedewerker. Te vaak denken mensen dat het goedbedoe lende vrijwilligers zijn die even een hesje hebben aangetrokken. Vrijwilligers zijn het vaak wel, ook met de beste bedoelingen, maar ze zijn deskundig opgeleid en beschikken over de juiste certificaten. Op basis daarvan kunnen ze aanwijzingen geven die opgevolgd móe ten worden. Zonder ruimte voor discussie. Ook al zijn ze soms do minant, net als scheidsrechters bij sportwedstrijden, zijn ze er voor het plezier van de spelers en het publiek. Dat verkeershufters voor het negeren van een regelaar achteraf een bekeuring thuis krijgen, is een schrale troost. Bedenk het voor u van huis gaat. De man of vrouw in het geel en oranje hesje met de drie hoek staat er voor üw plezier. Vergal dat niet en luister gewoon naar ze. Zonder verkeersregelaars zouden evenementen in het honderd lopen De club telt nog vier bestuursleden en de voorzitter, Meivin van Ast stopt er dit jaar mee. „Ik ga verhui zen naar Zierikzee, dus het zou niet logisch zijn om door te gaan. Bo vendien heb ik het zeven jaar ge daan. Het is tijd dat iemand anders het stokje overneemt." Alleen, een opvolger heeft Van Ast niet. Zijn oproepen hebben tot niets geleid. „Mensen mopperen al tijd dat er niks te doen is, maar zelf in de Oranjevereniging gaan, ho maar. Ik heb er ook wel eens hele maal alleen voor gestaan. Twee jaar geleden, toen vlak na Koningsdag vier mensen opstapten. Gelukkig heb ik er toen nog vier gevonden. Maar ik weet niet of dat nu nog lukt." Koningsdag is niet meer zo popu lair, merkt Van Ast. „We hebben tij- Mensen mopperen altijd dat er niks te doen is, maar zelf in de Oranjevereniging gaan, ho maar den gehad dat de hele dag bandjes speelden in de tent op de Markt. Jongeren gaan liever naar een festi val. En dit jaar hadden we zelfs geen zeskamp voor de jeugd." Wie de Oranjevereniging wil bijstaan: koningsdagbrouw@outlook.com ALMANAK Met twee kleine kinderen is het 's avonds wel eens gedoe aan tafel bij dat Vlissingse gezin. Een peu ter die per se een ander bordje wil, terwijl haar prakje net is op geschept, een andere kleuter die zeurt over spinazie. Dit keer was het de pasta die de 4-jarige niet beviel. „We eten al- tijd pasta! Ik wil dat niet!", klonk het mokkend, waarna hij zijn bord wegschoof. Zelfs de stukjes zalm konden hem niet overtui gen. „Ik lust geen pasta!" Uiteindelijk gaven de ouders maar op. Zeg maar wat je dan wil eten, zeiden ze zuchtend. „Spaghetti!" Op safari in Bruinisse Jochem van Gelder feest mee 3000e uitzending Info lokale omroep MIDDELBURG DI-RECT is slotact Nazomerfestival Zoek in het nieuws op de term 'ver keersregelaar' en er komen tiental len resultaten naar boven van aan rijdingen, bedreigingen en mishan delingen. Het meest bekende voor val is misschien wel het pak slaag dat The Voice of Holland-zanger Ben Saunders twee jaar geleden uit deelde aan een verkeersregelaar tij dens het Vrij Festival in Hoorn. Ook afgelopen weekend was het weer raak. Een verkeersregelaar in Oister- wijk werd aangereden door een be stuurder die geen zin had om op zijn bevel een omweg te nemen. Dit soort incidenten komt net zo goed voor in Zeeland, zegt Jan van de Rijt (67) uit Krimpen aan den IJs- sel. En hij kan het weten, want de verkeersregelaar helpt al vijftien jaar met veel plezier op de vele festivals en evenementen die 's zomers in Zeeland plaatsvinden. „Ik vind het schitterend werk. Ik maak me nut tig voor de maatschappij en krijg daar veel waardering voor. Mensen bedanken me vaak als ik zorg dat ze veilig kunnen oversteken, of als ik ze in de auto aan een alternatieve route help. Kinderen geven me een 'boks' als ze voorbij lopen", vertelt hij enthousiast. „Daar doe ik het voor." Maar niet iedereen is blij met de aanwezigheid Van de Rijt en zijn collega's. „Sommige mensen raken al geïrriteerd als ze ons zien. 'Heb je er weer één met zo'n hesje', denken ze dan. Ze hebben geen zin om even stil te staan, of om een stuk om te rijden", zegt hij. En die onwil loopt Uit dat rapport bleek dat Brouwers eiland niet 515 banen en 37,8 mil joen aan bestedingen oplevert, maar 110 arbeidsplaatsen en 24 mil joen aan bestedingen. Het plan bestaat uit 375 luxe va kantiebungalows, gebouwd in de Grevelingen tegen de Brouwers- dam aan. De SP stelt dat het provin ciebestuur in oktober 2015 steun heeft gegeven aan plan Brouwers eiland op basis van achterhaalde cijfers. Het dagelijks provinciebe stuur wijst erop dat zijn standpunt is gebaseerd op het beleid dat is vastgesteld in het Omgevingsplan en de Verordening Ruimte en dat de gemeente Schouwen-Duiveland nu gaat over de planontwikkeling van Brouwerseiland. De SP vroeg ook of het niet in de weg ligt van de spuisluis die in de Brouwersdam komt om de waterkwaliteit van het Grevelingenmeer te verbeteren. Volgens de provincie komt die ech ter noordelijker te liggen. woensdag 31 mei 2017 n Als er niet heel gauw iemand bij komt, is het binnenkort mis schien wel afgelopen met de Oranjevereniging in Brouwers haven. Wendy Wagenmakers Brouwershaven -Meivin van Ast Tip? redactie@pzc.nl BRUINISSE Heidy van de Velde uit Bruinisse geeft op 13 en 27 juni van 09.00 tot 11.00 uur een supermarkt safari in de Albert Heijn van het dorp. De lifestylecoach wil deelnemers in twee uur leren hoe ze in de super markt de beste keuze kun nen maken. Ze leren alles over ingrediënten en voe dingswaarden; van keur merken tot het verschil tussen goede en slechte vetten. Aanmelden kan via info@healthybyheidy.nl. Kosten: €14,95. BROUWERSDAM Presentator Jochem van Gelder presenteert het grote schoolfeest dat za terdag 10 juni in het Inspi ratiecentrum wordt ge houden. Dit is ter afslui ting van de wereldrecord poging 'grootste zandte kening ter wereld', die donderdag aan de Brou- wersdam door 1377 kin deren van alle elf Obase- scholen op Schouwen- Duiveland wordt ge maakt. Het schoolfeest is voor alle leerlingen, hun familie, docenten en vrij willigers. ZIERIKZEE Het actualiteitenpro gramma Info van de lo kale omroep Radio Schouwen-Duiveland had gisteravond z'n 3000ste uitzending. Het program ma is sinds 2010 vier tot vijf keer per week in de lucht. In verband met het jubileum waren gasten en presentatoren van het eerste uur aan tafel ge schoven. Het programma zoomt in op de actualiteit en achtergronden bij re gionaal nieuws. De Haagse rockband DI RECT is dit jaar de slo tact tijdens het Zeeland Nazomerfestival (ZNF). Het optreden vindt op zaterdag 2 september plaats op het Abdijplein in Middelburg. Het Na zomerfestival begint op 22 augustus. Naast DI RECT treden onder an deren Isabel Provoost en Diggy Dex op. Stoppen voor zowel het verkeer dat van voren als van achteren komt. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Jan is al die Elodie Kint Vlissingen De provincie ziet geen reden haar steun voor het plan Brou werseiland in te trekken. De SP had daarom gevraagd naar aan leiding van een rapport van bu reau Twynstra Gudde. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56