JL. i Een vreemd luchtje in de wijk iro 7 WAARVAN AKTE 'Kijk uit met goedkoop aanbod' De notaris TIPS bouwdepot binnen één jaar geïnves teerd zijn; voor nieuwbouw geldt een termijn van twee jaar. Over het bedrag dat je niet hebt uitgegeven en dus nog in je bouwde pot zit, ontvang je gedurende de looptijd (depot)rente. Maar onder tussen betaal je ook gewoon rente over het hypotheekbedrag dat je ge leend hebt. Vaak is het rentepercen tage van beide gelijk aan elkaar. Geef je geld uit, en slinkt dus het tegoed op je bouwdepot, dan ontvang je minder depotrente. Uiteindelijk be taal je alleen nog hypotheekrente. De hypotheeklasten nemen dus toe naarmate de bouw of verbouwing vordert. De betaalde hypotheekrente is af trekbaar. Het bouwdepot moet dan wel gekoppeld zijn aan een lineaire- of annuïteitenhypotheek die je in 30 jaar volledig aflost. Houd er rekening mee dat bij het afsluiten van een tweede hypotheek hoge kosten ko men kijken. Denk aan advies-, bemiddelings-, taxatie- en notaris- kosten. Heb je een bouwvergunning nodig? Voor lang niet elke verbouwing is een vergunning vereist. Op omge- vingsloket.nl kun je uitzoeken welke vergunning in jouw gemeente nood zakelijk is. Is die nodig, dan kun je die daarna digitaal aanvragen. Voor de behandeling van je ver gunningaanvraag betaal je zogeheten leges. Dat is een vergoeding voor de diensten die een gemeente uitvoert, zoals het verstrekken van een pas poort maar dus ook het verlenen van een bouw- of omgevingsvergunning. De leges moeten kostendekkend zijn. Met andere woorden: gemeenten mogen niet meer bij burgers in reke ning brengen dan dat zij zelf kwijt zijn aan kosten. Toch lopen de prijsverschillen tus sen gemeenten sterk uiteen, blijkt uit onderzoek van Eigen Huis. Zo betaal je voor een kleine verbouwing ter waarde van 10.000 euro in Leiden slechts 39 euro, maar ben je voor de zelfde werkzaamheden in Son en Breugel een slordige 868 euro kwijt. Sinds 1 januari 2017 zijn gemeenten verplicht om de kosten van vergun ningaanvragen inzichtelijker te ma ken. Tot lagere tarieven heeft dat be sluit nog niet geleid. De kosten voor de vergunningen kun je berekenen op bouwleges.nl. Verbouwen op je oude dag met blijverslening Voor senioren kan het financieren van een verbouwing een lastige klus blijken. Banken zijn huiverig om le ningen te verstrekken aan ouderen en soms hebben mensen onvol doende spaargeld om de benodigde aanpassing uit eigen zak te betalen. Zij kunnen sinds kort via hun ge meente terecht bij het Stimulerings fonds Volkshuisvesting (SVn) voor een zogeheten blijverslening. Het idee achter de blijverslening is dat senioren hun woning kunnen verbouwen zodat zij langer thuis kunnen blijven wonen. De lening kan onder meer worden gebruikt om een badkamer of slaapkamer op de begane grond te realiseren. Ook het aanbrengen van een traplift kan op die manier worden bekostigd. Er zijn twee varianten: een per soonlijke lening van tussen de 2.500 en 10.000 euro en een hypothecaire lening van 10.000 tot 50.000 euro. Voor de persoonlijke lening geldt een leeftijdsgrens van 76 jaar omdat SVn wil dat alles wordt terugbetaald. Dit moet binnen tien jaar tegen een rente van 2,8 procent. Het rente percentage staat voor de gehele loop tijd vast. Aan de hypothecaire variant is geen leeftijdsgrens gekoppeld. Wel staat in dat geval de koopwoning garant en moet de lening in tien (1 procent rente) of twintig jaar (1,7 pro cent rente) worden afgelost. Op svn.nl zie je of je gemeente een blij verslening aanbiedt. Hoe voorkom je een bouwput? Maar wat nu als de aannemer gaan deweg met bijkomende kosten op de proppen komt of simpelweg niet meer komt opdagen? „Allereerst is het van belang dat je een aannemer kiest die is aangeslo ten bij een geschillencommissie", zegt juriste Anneke van Kesteren van Het Juridisch Loket. „Dat is een goed kope en laagdrempelige manier om ontstane problemen op te lossen." Is de aannemer niet bij een geschillen commissie aangesloten, dan rest en kel de gang naar de kantonrechter. Maar procederen is niet goedkoop. Een andere stok achter de deur is het betalen in termijnen. Van Keste ren: „Doe je een grote aanbetaling of betaal je de gehele verbouwing vooraf, dan ben je dat bedrag kwijt als de aannemer het werk neerlegt en niets meer van zich laat horen. Kies je voor betaling in termijnen, dan houd je de druk bij de aannemer: die loopt immers inkomsten mis als de klus niet wordt afgemaakt." Als laatste adviseert Van Kesteren om alle afspraken goed op papier te zetten. „Bepaal ook samen met de aannemer een tijdpad: hoe lang gaan de werkzaamheden duren en wan neer vindt de oplevering plaats? Zo kom je minder snel voor verrassingen te staan." 1 De wijkagent noteert haar als melder; dat was niet de bedoeling ijn collega woont met haar gezin in een keurige, groene buitenwijk waar verder overwegend ouderen wonen. Zo'n buurt waar eigenlijk nooit iets gebeurt. Maar de laatste tijd klinken er geluiden over 'een raar luchtje'. Haar alleenstaande buur vrouw spreekt mijn collega erop aan: heeft zij dan niets geroken? Nee, tot dusver niet. Maar als ze op een avond een ommetje maakt, ruikt zij het ook. En anders dan haar oudere buurtgenoten herkent zij de geur met een uit haar studententijd: wiet. In één van de huizen in deze nette straat moet een wietplantage zitten. Ze besluit er mel ding van te doen bij de autoriteiten. Om dat ze graag ano niem blijft, doet ze dat via meldmis- daadanoniem.nl. Maar om daar een verondersteld mis drijf te kunnen mel den, moet ze een exact adres kunnen opgeven. En dat kan ze nou juist niet: de wietgeur hangt onmiskenbaar in de straat, maar uit welk huis die nou precies komt... Dan maar de wijkagent bellen. Die heeft de geluiden over het rare luchtje nog niet ge hoord. Hij zegt toe meteen een onderzoek in te stellen. Hij begint bij het energiebedrijf, meestal de beste manier om snel een wietplan tage op te sporen. De kweek van hennepplant jes vraagt veel stroom en door het energiever bruik van de woningen in de straat met elkaar te vergelijken, wordt snel duidelijk in welk huis de wietplantage gevestigd moet zijn. Een dag later is de plantage opgerold en de exploi tant opgepakt. Hij zal zich voor de rechter moeten verantwoorden. Mijn collega heeft er echter geen rekening mee gehouden dat de wijkagent haar gegevens heeft genoteerd toen zij haar melding deed. Die informatie komt in de processtukken, waardoor ook de drugsbaas kan zien wie de boel heeft 'verraden'. Oei, daar is mijn collega niet blij mee. Wie zegt haar dat de man, een bekende crimineel met een gewelddadige re putatie, geen wraak op haar en haar jonge ge zin zal nemen? Of, en dat is elders in het land eerder ge beurd, de drugsbaas weet dat ze notaris is en bedreigt haar. Bijvoorbeeld door er bij haar op aan te dringen een oogje dicht te knijpen bij de oprichting van een dubieuze bv. Op het mo ment dat ze aan die chantage zou toegeven, komt ze op een glijdende schaal die onherroe pelijk tot ellende leidt. Zover komt het gelukkig niet. Maar dat neemt het ethisch dilemma niet weg: wat doe je als notaris én burger als 'het' opeens zo dichtbij komt? Ook een notaris is kwetsbaar en vanwege zijn poortwachtersfunctie in het rechtsverkeer interessant voor criminelen om onder druk te zetten. —Johan Nebbeling woensdag 31 mei 2017 GO De Amsterdamse aan nemer Kim Strauss van verbouwexpert.nl zit twintig jaar in het vak. Hij krijgt de vraag regel matig ge steld: hoe bespaar ik op mijn verbou wing? Hij heeft vier tips: IHet begint bij de offerte. „Vraag er altijd meer dere vrijblijvend en kos teloos aan en vergelijk ze nauwkeurig. Vaak geldt voor offertes: hoe gedetailleerder, hoe beter." 2 Huur voor aanvang van een project al tijd expertise in. „Dat kan een architect, een bouwexpert of een vriend zijn, zolang het maar iemand is die weet wat jouw wensen zijn en wat het uitvoe ren daarvan gaat kosten. De juiste persoon helpt je ook binnen jouw bud get te blijven." 3 Kijk goed uit met aanbod op sites als Werkspot. „Is de prijs te mooi om waar te zijn, dan is dat in de meeste gevallen ook zo. Je zou niet de eerste zijn die we hel pen om ondeugdelijk werk te herstellen. Het is misschien een inkop- per, maar goedkoop is vaak duurkoop." 4 Maak je huis meer waard. „Wil je met de verbou wing meerwaarde creëren, investeer dan niet in smaak maar in noodzaak. Een uitbouw en extra oppervlakte le veren bij verkoop van de woning meer op dan een mooie keuken of badkamer. Die slopen de meeste nieuwe be woners er toch als eer ste uit. Blijf je zitten waar je zit, volg dan je smaak." Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50