V/V/V/ mi Ji f 6 Bouwproject Offertes vergelijken, de financiering regelen en een vergunning aanvragen: bij een verbouwing komt veel kijken. Waar moetje op letten en hoe blijf je binnen het budget? Verbouwen is voor de meeste mensen een flink project. Plannen te over, maar hoe pakje die aan? Je moet tal van keuzes ma ken. En nadat je een tijd in de rom mel hebt gezeten, is het altijd span nend of de verwachtingen worden ingelost. Ook financieel is het een kunst zo'n verbouwing in goede ba nen te leiden. Wat mag het kosten? Om een idee te krijgen van wat een verbouwing ongeveer kost, nemen we een kijkje op de website van de Vereniging Eigen Huis, de belangen organisatie voor huizenbezitters. Daar vind je onder meer een prijsin dicator voor de twaalf meest voorko mende klussen. Zo hanteert Eigen Huis een richt prijs van 7.000 euro voor een dakka pel met plat dak van 3 meter breed. Heb je liever een hellend dak, dan moet je rekenen op een prijs van rond de 9.500 euro. Grotere bouw projecten, zoals een aanbouw of uit breiding tot 20 vierkante meter vloeroppervlak, beginnen vanaf 33.250 euro en kunnen oplopen tot 47.000 euro. In de berekeningen wordt uitge- Investeer voor meerwaarde niet in smaak maar in noodzaak gaan van de totale bouwkosten (dus inclusief materiaal en arbeidsuren) en een btw-tarief van 21 procent. Het verlaagde btw-tarief van 6 procent dat gold voor arbeidskosten bij her stel en renovatie van woningen ou der dan twee jaar, is in juli 2015 ver vallen. De tijdelijke verlaging moest de door de crisis getroffen bouwsec tor een impuls geven. Het 6 procent btw-tarief blijft wel van toepassing op het isoleren, schilderen en stuka doren van huizen ouder dan twee jaar. Handig is ook de website van Casa- data. Hier vind je een bouwkosten- wijzer waarmee je jouw project kunt begroten. Zonder abonnement zijn niet alle onderdelen op de site te raadplegen. Let wel op dat het hier richtprijzen betreft. De kosten van een verbouwing zijn in hoge mate afhankelijk van je smaak en wensen. Hoe financier je een verbouwing? Een verbouwing bekostigen kan op verschillende manieren. Met spaar geld is vaak het voordeligst. Als je geen lening aangaat, hoef je immers ook geen rente te betalen. Ook als je wil voorkomen dat je belasting moet betalen over je spaartegoed (vanaf 25.000 euro, of 50.000 euro voor partners), kan investeren in je huis T a m MIJ lüllllSISSIIIIlliiiiiïïï een goede mogelijkheid zijn. Je kunt er ook voor kiezen een tweede hypotheek af te sluiten. Voor waarde is wel dat de geplande reno vatie of verbouwing zorgt voor waar devermeerdering van je huis. In dat geval belandt het hypotheekbedrag in een bouwdepot. Dat is een geblok keerde rekening waaruit je de kosten van bijvoorbeeld bouwmaterialen of de aannemer kunt betalen. Bij een verbouwing moet het geld in het VRAGEN REACTIES Moet een fiets ook in de schuur op slot? Bewust onderverzekerd Dagwaarde of nieuw- waarde hanteren? woensdag 31 mei 2017 Kaj van Arkel, financieel journalist Verbouwen zonder kater 44 —Kim Strauss Vragen? Vragen of opmerkingen naar aanleiding van dit artikel? Mail naar goederaad @persgroep.nl. Volgende week behandelen we enkele vragen en reacties. >1111 De inboedelverzekering was vorige keer het onderwerp. Hier enkele reacties van lezers. „Is diefstal van een niet afgeslo ten fiets uit eigen schuurtje ver zekerd?" vraagt Wim Hut. Bij de meeste polissen ben je ge dekt voor diefstal van een fiets als deze uit de woning of schuur wordt gehaald. Maar er zijn verze keraars die inderdaad alleen uit keren als je de fiets op slot had staan. Bij diefstal uit een schuur moet bij veel verzekeraars boven dien sprake zijn van braaksporen. Je bent dan alleen gedekt als ook het schuurtje op slot was. Het is sowieso verstandig zowel schuur als fiets op slot te doen. Een tip van Rienk den Toonder: „Ik ben al jaren onderverzekerd, maar dat is een bewuste keuze. Het scheelt namelijk behoorlijk in de premies." „We hebben veel hergebruikte spullen, meestal zelf opgeknapt of aangepast", licht Toonder toe. „Daarom overstijgen de bereke ningen van de verzekeringsmaat schappij de daadwerkelijke waarde van mijn inboedel. Maar vanwege de nieuwwaarderegeling wordt in geval van schade echt geen 350 euro uitgekeerd voor een fauteuil die mij 25 euro en een pot verf heeft gekost. Ik heb daarom bewust lager inge zet. Als alles zou afbranden, krijg ik daarom ook maar de helft van het verzekerde bedrag uitgekeerd. Dat is in mijn geval voldoende om mijn huis opnieuw in te richten. Zo betaal ik dus al dik dertig jaar een lagere premie. Niet dat dat ver schil nu zo hoog is, maar ik weiger te betalen voor zaken die ik toch niet uitgekeerd krijg." „Hanteer je de nieuwwaarde of de dagwaarde bij het optellen van de inboedel?" vraagt Rinie van Grensven. Als je de waarde zelf optelt, is het zeker aan te raden om dat op basis van nieuwwaarde te doen. Dan raak je in elk geval niet on derverzekerd. Maar over het alge meen doet de verzekeraar deze optelsom voor je vanuit hun waar demeter. Voor uitkeringen hante ren ze een 60/40-regeling: is de dagwaarde nog 40 procent of meer van de nieuwwaarde, dan krijg je die nieuwwaarde. Duikt de dagwaarde onder die 40 procent, dan wordt de dagwaarde uitge keerd. -Rob Nijman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49