1 5 34 2 3 3 Polar A360 Garmin Vivofit 3 Withings Go Zelfstandigen Nederland telt een miljoen zzp'ers: zelfstandigen zonder personeel. Wat voor types zijn dat eigenlijk? Alex van der Hulst, zelf zzp'er, beschrijft ze met een knipoog in zijn boek 'Uurtje Factuurtje'. En roept ze op minder te mopperen. Voor mij begon m'n zzp-bestaan in 2005. Als redacteur van het universi teitsblad had ik meer ideeën en plannen dan wat het stramien van het studiejaar te bieden had met de jaarlijks terugke rende introductiedagen, de homme les bij een studentenvereniging en het bezoekje van de staatssecretaris. Bovendien: als jonge zelfstandige kun je alles uitproberen. Welk werk is leuk? Wie zijn vervelende op drachtgevers? Wie betaalt goed en welke vergoeding is hoog genoeg voor stom werk? Vertel op een feestje over je zzp- bestaan en je krijgt geheid twee reac ties: 'kun je daar van rondkomen?' en 'dat klinkt leuk, dat zou ik ook wel willen'. Het antwoord op de eerste vraag is: ja, als je hard werkt. En als m'n gesprekspartners het écht zelf willen, vraag ik altijd: weet je dat ze ker? Het is leuk, zo'n vrij bestaan waarin je zelf je vakanties kunt bepa len, waarin je met je pyjama aan kunt werken of waarbij je ook overdag kunt sporten. Maar zzp'er zijn, bete kent ook onzekerheid over je salaris en je toekomst, wie lanterfant ver dient ook niks, vakanties zijn nooit doorbetaald, je moet je administratie bijhouden én genoeg zelfdiscipline hebben. En een arbeidsongeschikt heidsverzekering? Die is voor de ge middelde zzp'er onbetaalbaar. Dat je het even weet. Gezicht Hoe rooien andere zelfstandigen het? Hebben ze allemaal zo'n flexibel be staan? Doen ze iedere dag een mid dagdutje? Vereenzamen ze? En wat voor types zijn er? De wereld van de zzp'er intrigeerde me. Immers, ze zijn zelfstandig, dus het meest ge beurt achter de voordeur en niet in een kantoortuin. Ik wilde ze een ge zicht geven én de beginnende zzp'er tips geven. Ik interviewde veel zelf standigen en schreef er het boek Uurtje Factuurtje over. Wat mij opviel: bij het horen van de term arbeidsongeschiktheidsverz- kering stoppen velen hun vingers in hun oren en beginnen hard te zingen. Ze maken eerder gebruik van een broodfonds (een gezamenlijk zieken fonds bijeengebracht door een groep zelfstandigen) of nemen de gok en zijn onverzekerd. Het pensioen is ook zo'n gezamenlijk hoofdpijndossier. De zzp'er spaart liever, bijna nie mand durft geld aan een pensioen fonds toe te vertrouwen. „Misschien moet ik een parkeerplek in Amster dam kopen om te verhuren", zegt één van de geïnterviewden over zijn ou dedagsvoorziening. „Dat is een goede investering en het kost weinig onder houd." Als zzp'er heb je tal van voordelen, ga dan ook niet mopperen op een stomme opdrachtgever Uurtje Factuurtje is ook een oproep om wat minder te klagen. Als zzp'er heb je tal van voordelen, ga dan ook niet mopperen als je een stomme op drachtgever hebt. Natuurlijk is het soms saai, als je een dag niemand spreekt. Maar jij kunt weglopen, op kantoor zitten ze vast aan die horke- rige baas en die collega's zonder deo. Wie klaagt over de nadelen van het zelfstandigenbestaan moet denken aan automaatkoffie, vervelende be drijfsuitjes of cursussen met feed- backpolonaise en het uitzoeken welke kleur werknemer je bent. Kijk liever wat voor type zzp'er je bent. Ik geef vast een voorzetje. Niemand is in hokjes te plaatsen. Maar typetjes? Die maken we graag. Ook van zzp'ers. TYPETJES De Garfield zzp'er De chaoot De zelfstandige met kinderen De zeurkous zonder personeel De cafeïne zelfstandige De social media- verslaafde woensdag 31 mei 2017 GO komen zo bij de fabri kant terecht. Een ander belangrijk as pect is het draagcom- fort. Je hebt hem na tuurlijk wel de hele dag om je pols, dan moet hij wel lekker aanvoelen. Ook de accuduur is een din getje. Een aantal trac kers werkt zeer lang op een lading, maan den zelfs. Maar de Samsung Gear Fit 2 maar drie dagen. —Bart Rost Vanaf €150, beste uit de test Veelzijdige tracker met prima display. Nauwkeurige hart slagmeter. Matige app. Vanaf €76 Accu gaat lang mee. Kan geen meldingen van smartphones ont vangen. Vanaf €54, beste koop Stevige band en een voudig scherm. Kan geen meldingen van smartphones ont vangen. o co co z O O z O cc co 44 Alex van der Hulst (1977) is free lance journalist en woont en werkt in Nijmegen. Hij schrijft onder meer voor NRC en OOR. Eerder verscheen van zijn hand het boek Draag Nooit Een Gele Trui over wielertoeristen. Uurtje Factuurtje is vanaf 1 juni te koop voor 17,99 euro en verschijnt bij uitgeverij Nieuw-Amsterdam. Zo tegen twaalven, als op kantoor de lunchpauze wordt ingezet, gaat de Gar field zzp'er even gestrekt. Het dutje is één van de grootste verworvenheden van de zelfstandige. Even een half uurtje als Garfield de ogen dicht en daarna fris weer verder. Iedere doorge winterde zelfstandige weet dat een uurtje onbereik baarheid geen enkel pro bleem oplevert. Gevaarlijker is het thuiswerken met ge vulde keukenkastjes. Waar op kantoor enkel vieze soep te vinden is, heb je in huis de verleiding alle koekjes en chips op te eten. Het duurt vast niet lang meer of er verschijnt een onderzoek met als conclusie: thuiswer ken maakt dik. Vergeet Fred Teeven, als iemand altijd bonnetjes kwijt is dan is het wel de chaotische zzp'er. leder kwartaal moet de zelfstan dige eraan geloven als be lastingaangifte moet wor den gedaan. De boekhou der wil weten welke kosten je hebt gemaakt. De chaoot zoekt vloekend naar die ene bon tussen de twintig su permarktbonnen die ge woon weg hadden gekund. Er zijn zelfstandigen die on geopende post en schoe nendozen vol bonnetjes op het bureau van de boekhou der smijten. Ook al kost ze dat een fortuin. En altijd weer nemen de chaoten zich na die aangifte voor het dit keer goed bij te houden. Dat voornemen sterft na een week een stille dood. Handig, zelfstandige zijn en zo dagelijks de kinderen van school kunnen halen. Het is wél de vraag of je nog iets ge daan krijgt, als het iedere dag breng-je-kinderen-mee naar-kantoordag is. Knut selwerkjes en kleurplaten worden genoeg gemaakt, maar werk afkrijgen: ho maar. Even bellen met de klant, terwijl je het springtouw staat te draaien of in de kas teeltent een ridder speelt, is ook niet makkelijk. Ver bloem het niet, die klant hoort het wel als op de ach tergrond een kind wordt ge smoord. Kom er gewoon voor uit of laat die kinderen de telefoon opnemen. Van zzp'er naar baas van het fa miliebedrijf zonder betaald personeel. Zet ergens een barricade neer en de zeurkous zon der personeel klautert er onder werktijd op. Er is al tijd wel wat om je boos over te maken en te klagen hoe oneerlijk het is voor de zelf standige. Maar het hoeft niet hè, als het zo erg is kun je ook een vaste baan zoe ken. En wat moeten die mensen die op kantoor de claraties invoeren denken van jouw gezeur dat je reis reportage naar Kiribati zo slecht betaalde? Recent wilden de zeurkousen actie voeren tegen opdrachtge vers die eerst een proefop dracht wilden geven, alvo rens ze werk afnamen. Ze verzonnen de hashtag #te- gendebakker. Immers, je be taalt een bakker toch ook niet pas voor het tweede brood als het eerste goed beviel? Zo werd heel Twitter volgegooid met voorbeel den door zelfstandigen die blijkbaar even niks te doen hadden. Maar hé, de zelf standige vraag je ook niet om midden in de nacht een homp deeg te kneden en daar goedkoop brood van te bakken. Dus wat is dat voor gekke een ver gelijking? Bij gebrek aan werkruimte zijn er zelfstandigen die de hele dag in een koffietentje zitten. Dat vindt de baas van het koffietentje wel best, zo lang niet alleen kraanwater wordt besteld. Dus ligt de cafeïne-overdosis op de loer. Daarin bedenkt de zelf standige in alle overmoed en energie de meest wilde projecten, die nooit worden uitgevoerd wanneer blijkt hoeveel werk daadwerkelijk verzet moet worden. Vóór die tijd is wel al een naam bedacht en een webdomein geregistreerd. Niet zelden heeft deze zelfstandige zes ongebruikte domeinnamen in bezit. Wat ze precies doen en hoe ze hun geld verdienen blijft vaag, maar alomte genwoordig zijn ze wel. De social media-verslaafden onder de zelfstandigen zit ten de hele dag op een of ander medium. Met iedere discussie bemoeien ze zich, met iedere trend doen ze mee en ze gooien al hun ka nalen vol met foto's van wat ze doen, wat ze eten en met wie ze zijn. Zo'n bestaan zonder be taald werk kan enkel volge houden worden met een flinke toelage of erfenis. Er kan ook een wereld van ver driet achter schuilen van leegte, zelfhaat en verve ling. Misschien beter als je toch je digitale duimpjes en hartjes bewaart voor men sen die wel veel werk ver zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46