Koffiekick of koffiekater? O O Polar legt beweging beste vast 2 ROLAND DUONG Column Nederlanders behoren tot de grootste koffie- slurpers ter wereld met gemiddeld drie koppen per dag. Maar hoelang kunnen we nog genieten van onze verslaving? Droogte en overstromingen bedreigen wereldwijd de koffie- oogst. Deze gevolgen van klimaatverandering tref fen ook Nederland als we beperkt toegang hebben tot onze dagelijkse doping. Ochtenden komen nooit meer snel op gang. Werk komt niet meer af. Een nationale ramp dreigt. Zal het zo'n vaart lopen? De meeste koffie wordt gebrouwen van de arabicaboon. Veel lekker der dan de robustaboon, die bitterder smaakt en daarom vooral wordt verwerkt in oploskoffie. De robustaboon is beter opgewassen tegen de kli- maatklappen. Brazilië, de grootste koffieproducent ter wereld, dreigt in twintig jaar een kwart van de plantages te verliezen waar de arabicaboon wordt verbouwd. Zijn we binnenkort aangewezen op op loskoffie en snelfiltermaling van inferieure ro- busta? Gaan we terug naar het tijdperk van de Bra- vilor? Morsige glazen kannen, urenlang pruttelend op warmhoudertjes, gevuld met zwart afwaswater dat voor koffie door moest gaan? Nee. De prijs van de arabicaboon loopt de komende jaren op, maar deze boon wordt niet onbetaal baar. Hogere koffieprijzen kunnen door boeren worden gebruikt om over te stappen op slim mere koffieteelt die be stand is tegen extreme weersschommelingen. Kappen met koffie blijft wel het overwegen waard. Ik ben dagelijks slachtoffer van het een- kopje-te-veel-syn- droom. Duizelingen, slapte, trillende handen. Na het productieve stui teren van de eerste cappuccino komt na nummer drie de bibberfase. Maar stoppen met koffie betekent dat ook de po sitieve effecten van de verslaving verloren gaan, als verbeterde concentratie en opgepepte alertheid. Koffie bevat ook antioxidanten die ontstekings- remmend werken en het lichaam beschermen te gen schadelijke stoffen. Koffie bevat meer van deze anti-oxidanten dan groene thee of vruchtensap pen. Daar komt bovenop dat koffie de lever be schermt en de kans vermindert op een trits van heftige ziektes als parkinson, alzheimer en diabe- Stoppen met koffie? Dan verdwijnen ook de positieve effecten Ook cafeïnevrij kan bijdragen aan bescherming tegen diabetes. Een kop koffie met of zonder ca feïne vermindert de hoeveelheid glucose in het bloed na de maaltijd. Natafelen met een bakkie troost brengt wel de nachtrust in gevaar. Het werk zame effect van cafeïne duurt ongeveer vier tot zes uur. Andere negatieve bijeffecten moeten we ook niet onderschatten. Trillende handen, nervositeit, spanningen en zelfs angst worden allemaal gesig naleerd in de uitputtende onderzoeken naar de werking van het zwarte goud. Wetenschappers stellen dat de juiste dosering heel nauw luistert en per persoon verschilt. Een paar slokken meer of minder maken het verschil tussen koffiekick of koffiekater. In de stress van alledag is minderen met koffie nog een hele opgave. Ik zal voorlopig nog wel blijven stuiteren. PRIJSPEIL TEST 1,2,3 woensdag 31 mei 2017 Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. tes-2. Reageren? roland.duong@persgroep.nl Ook ineens zo dol op roze? Van Dijk mini roze koeken Plus €1,69 AH €1,79 Spar €2,04 Moët Chandon Rosé Imperial Champagne- shop.nl €44,50 Weinig.nl €47,50 AH €48,49 Philips Lady- shave HP6341 Alternate.nl €19,99 Kijkshop €22,99 Blokker €20,99 (prijzen excl. eventuele bezorgkosten) Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van activity-trackers. Wie echt wil weten of hij voldoende beweegt, kan een activity-tracker ge bruiken. Dat is een arm bandje waarmee je kunt bijhouden hoeveel je be weegt. Een activity-trac ker kan stappen tellen, meten hoeveel meter je aflegt en de verbruikte calorieën in kaart bren gen. Zo krijg je een goed beeld van je con ditie en dat stimuleert weer om gezonder te leven. Zo houdt de trac ker in de gaten of je niet GO te lang stil zit en kan hij zelfs je slaapgedrag bij houden. De Consumen tenbond testte acht ac tivity-trackers onder meer op nauwkeurig heid, aanwezige func ties, gebruiksgemak en accuduur. Ook werd ge keken naar de apps voor de smartphone die nodig zijn om de gege vens van de tracker te bekijken. Bij elke app moet een account wor den aangemaakt. Per soonlijke gegevens Zeur niet zzp'er!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45