BUITEN Luxe in het klooster 11 Wandelen langs de Westerschelde bij Schore maakt je hoofd leeg. Ook leer je hoe een vispassage werkt en zie je hoe zuinig we moeten zijn op onze leefomgeving. I eestal bezoek ik voor deze wandelrubriek een bos of natuurge bied. Maar vandaag I heb ik zin in een wan deling langs de zee. Ik besluit dichtbij huis te blijven en rijd richting de zee dijk bij Schore. Onze provincie heeft prachtige, weidse stranden, waar je soms een hele tijd moet lopen voor je de kust lijn bereikt. Maar op een natte dag als vandaag vind ik het lekkerder om over een gebaand pad te lopen. Ik be gin bij het 'praathuisje' bovenaan de dijk. Naast een mooi uitkijkpunt »Aan beide zijden van de Westerschel- dedijk staat een bord met teksten uitleg overde werking van het gemaal heeft dit gebouwtje aan de Schoorse Zeedijk ook een sociale functie. Be halve op deze vroege zaterdagmorgen zitten hier bijna altijd mensen met elkaar te praten. Ik ga linksaf. Op de stenen langs de waterkant zitten verschillende een denpaartjes. Verder op zee - maar ogenschijnlijk dichtbij - varen grote containerschepen langs. Een aantal schapen en lammetjes ligt tevreden in het gras, hun kopjes draaien mee als ik langsloop. Ik volg de dijk tot het vorig jaar geopende gemaal Schore. Er staat aan beide kanten van de dijk een informatiebord met uitleg over de werking van dit gemaal. Het brengt overtollig water via sloten en vijvers vanuit de polder naar de Wes terschelde. De pompen kunnen mi nimaal 120 emmers water per se conde afvoeren. Maar het gemaal 'vervoert' niet alleen water: dit is te gelijk een vispassage. Ik ga de dijk over en loop naar be neden. Daar lees ik verder over de werking van de vispassage. Het helpt vissen die in het voor- en najaar van zout naar zoet water trekken, en an dersom. Een pomp verzorgt een lok- stroom voor vissen in de Wester schelde. Zij zwemmen daar in het voorjaar tegenin en komen in een verzamelbak terecht. De doorgang naar de polder wordt ieder uur ge opend, de vissen stromen dan met het water mee de polder in. In het na jaar zwemmen ze op dezelfde manier weer terug. Wat een mooi systeem. En positief dat er zo'n duidelijke uit leg bij staat. Tevreden loop ik benedendijks te rug. Een heel ander plaatje: hier zie je uitgestrekte polders en rijden er af en toe auto's langs. Het begint te rege nen. Een auto stopt en de bestuurder biedt me een lift aan. Verleidelijk, maar nee. Het is nog maar een klein stukje. Ik loop hier vaak, maar iedere keer valt het me op. Vooral beneden dijks kun je bijna geen meter lopen zonder zwerfafval in de berm te zien. Het overal rondslingerende plastic vergaat nooit. Het breekt alleen afin microdeeltjes. Die stukjes komen via de wind onder andere in zee terecht. Dit vervuilt het zeewater. Ook raken zeevogels en -dieren in het plastic verstrikt of ze eten het op, waardoor het in de voedselketen terecht komt. Peinzend loop ik verder. Het was een mooie wandeling, maar zwerfaf val is bijna in alle natuurgebieden een probleem. Geniet van het land schap, maar laat het in haar waarde. Ook voor jezelf. UIT DE ZEEUWSE KLEI In 1993 vond een opgraving plaats vanuit het toenmalige Provinciaal Depot voor Bodem vondsten in Middelburg naar de restanten van augustijnenklooster Het Heilig Graf in Vrouwenpolder. Dit klooster, in 1452 gesticht door Hendrik II van Borsele, heer van Veere, was eerst gevestigd in Ar- nemuiden, maar werd verplaatst wegens aanhoudende waterover last. De monniken hielden zich bezig met het produceren van mooie manuscripten en landont- ginning. Rond 1572 is het klooster door de Geuzen verwoest. In 1993 werden de funderingen blootgelegd en vele vondsten uit onder meer de afvalputten gebor gen. Het opvallendste object is een gebroken, veelkleurig flesje van hoge kwaliteit. Het is circa 12 cen timeter hoog, met een bol lichaam en lange hals. Het glas is uit meer dere lagen opgebouwd; de techni sche term hiervoor is 'vetro a fïli e retorti'. Afbeeldingen van waar schijnlijk ditzelfde flesje zijn te ruggevonden in het getijdenboek van Charlotte de Bourbon Mont- pensier, uit de collectie van de Duke of Northumberland op Alnwick Castle, Engeland. Char lotte was de vrouw van Wolfert VI van Borsele, zoon van bovenge noemde Hendrik II. In het getijdenboek (ontdekt in 2001) staan maar liefst zes afbeel dingen van het flesje. Opvallend is steeds dat het omgekeerd in een houder staat. Het decoratieve, spi raalgetrokken kleurenpatroon van groen, rood en blauw, afgewisseld met witte decorbanden, is in de af beeldingen als goud en zilver weergegeven. Mogelijk om de im portantie te benadrukken. Over dit onderwerp schreeffanice Lynda Harthoorn een scriptie, te vinden in de mediatheek van de SCEZ. Als enige mocht Janice een aantal miniaturen publiceren uit het getijdenboek, dat is te dateren tussen 1474 en 1477. Het flesje heeft dus ook deze einddatering. De herkomst ervan is waarschijn lijk het Midden- Oosten, mogelijk Syrië. Westerschelde AFSTAND: 3,8 KM HANSWEI woensdag 31 mei 2017 PC Lopend leer je veel Joanne Karkdijk Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: de Westerschelde Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Henk Hendrikse Het flesje uit het klooster van Vrouwen polder. A Praathuisje bovenaan de dijk. °P Westerschelde. ^Gemaal Schore!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41