DTwiMfn Kies uw eigen weg 3 ,CDAenD66 de formatie Wil er nog een meerderheidskabinet komen, dan zal informateur Herman Tjeenk Willink eerst de onderlinge irritaties tussen VVD, CDA en D66 moeten gladstrijken. Een therapeut kun je hem niet noemen, maar Herman Tjeenk Wil link zal als nestor onder de informateurs van daag eerst het vertrouwen tussen WD, CDA en D66 moeten gaan herstellen. WD-leider Mark Rutte en CDA-voorman Sybrand Buma nemen het Alexander Pech told (D66) bijzonder kwalijk dat hij een coalitie met de Christen- Unie heeft geblokkeerd, bleek gis teren. Buma wil zijn boosheid niet verbergen: Pechtold heeft Chris- tenUnie-leider Gert-Jan Segers 'over tafel getrokken' door nog vóór de onderhandelingen eisen te stellen. Daardoor is het onderlinge 'vertrouwen' zelfs geschaad. „Als er verschillen zijn over gewetens bezwaren praat je daarover. Dan kun je niet zeggen: lever maar in. Dat siert u niet", blafte Buma te gen zijn D66-collega, met wie hij het doorgaans uitstekend kan vin den. Waar de twee alsmaar 'de goede sfeer' loofden, is er nu open lijke irritatie in het zogenoemde 'motorblok' van WD, CDA en D66. Hoofd koel houden Van die drie probeerde Rutte in het debat over het verslag van ver trekkend informateur Edith Schippers het hoofd koel te hou den. Hij had 'zijn wenkbrauw op getrokken' toen de enige overge bleven optie om tot een meerder heidskabinet te komen van tafel bleek 'gehaald'. Dat de drie partijen elkaar voor alsnog hebben vastgehouden, is deels ingegeven uit bittere nood zaak: Zowel WD, CDA en D66 zijn nodig om tot een zo vurig ge wenst en bovendien realistisch meerderheidskabinet te komen. En er is zowaar weer een sprankje hoop, nu vooral GroenLinks-lei- der Jesse Klaver erop hint dat hij een herkansing mogelijk wel ziet zitten. De 'punt' die hij eerder zette, lijkt toch een komma te kunnen worden. Ondergrens Klaver zei eerder dat de onder handelingen destijds stuk waren gelopen doordat hij op het migra tiedossier tegen een 'principiële ondergrens' was gebotst, zonder te specificeren wat die grens was. Wat toen zeker ook al meespeelde, was dat het alternatief met de Christenunie nog boven de markt hing. Nadat Pechtold die deur kei hard dichtsmeet, is het voor Kla ver bij gebrek aan opties nogmaals aantrekkelijk een uiterste poging te wagen. De 'principiële ondergrens' heet opeens 'inhoudelijke verschillen', bleek in het debat. PvdA-leider Lodewijk Asscher had al zo'n ver moeden. Hij vindt al tijden dat de poging met GroenLinks niet uit puttend is onderzocht. „Dit debat heeft laten zien dat er geen princi piële ondergrens was", zei hij na afloop tevreden. Het is de beweging die Edith Schippers vorige week al had voor speld: nauwelijks waarneembaar, maar politiek o zo significant. In formateur Tjeenk Willink zal ze allemaal registreren. Tussenfase Hij begint vandaag aan wat alom wordt gezien als een tussenfase. Door groepjes partijen uit te nodi gen, wordt iedereen gedwongen om meer inhoudelijk te proberen tot een kabinet te komen. Schip pers hield haar twee verslagen heel algemeen, maar bij Tjeenk Willink moet iedereen met de bil len bloot: laat zien hoeveel en welke overeenkomsten jullie heb ben. 2010 De wereld is Kras Boek vóór 14 juni 5 dagen v.a woensdag 31 mei 2017 WISSEUi - VVD-leider Mark Rutte - Sybrand Buma (CDA) over D66- leider Pechtold en het mislukte gesprek met de Christenunie -Alexander Pechtold (D66) Tjeenk Willink moet eerst het motorblok repareren Tobias den Hartog Laurens Kok Den Haag Net als zeven jaar ge leden komt Tjeenk Willink op zijn Gazelle Orange het Binnenhof op fietsen om een kabinet te for meren. FOTO'S ANP. HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3