Spanning zoals bij wedstrijd voel je ook bij een echte brand Bi Jacht op duizenden ganzen geopend 8 Vissers gooien kotter voor Eur< Het belang van brandweer wedstrijden is niet te onderschatten, zegt Gert Mulder uit Goes, landelijk coördinator van het Algemeen Brandweer Wedstrijd Comité. „Zo benaderen we de realiteit." Nederlandse vissers hebben gisteren in Brussel welgeteld 23.035 handtekeningen overhandigd tegen invoering van de aanlandplicht. Ze kookten van woede, maar hielden het rustig. ijna elke zaterdag is er wel ergens een brand weerwedstrijd, ofte- Jwel een vaardigheids toets. „Wedstrijden zijn een uniek toetsmoment voor brandweerploegen. De wedstrijd spanning zorgt ervoor dat de adre naline gaat stromen en benadert daardoor de realiteit van een brand meer dan een gewone oefe ning doet." Aan het woord is Gert Mulder uit Goes. Hij is sinds kort landelijk coördinator van het Algemeen Brandweer Wedstrijd Comité (ABWC). Zijn eerste kennisma king met het fenomeen brand weerwedstrijd ligt alweer jaren achter hem. Gert Mulder was net vrijwilliger in Domburg toen hij voor het eerst meedeed. „'We ko men een mannetje te kort. Doe je mee?', vroegen ze. Ik had eigenlijk geen idee wat het precies inhield, maar ik zei ja. Toen is de vonk wel overgesprongen." Beroeps Inmiddels is Mulder twaalf jaar beroeps bij de Veiligheidsregio Zeeland. Hij woont in Goes en is verantwoordelijk voor de organi satie van de vaardigheidstoetsen en wat daar bij komt kijken. Het fenomeen brandweerwed strijden heeft Mulder nooit meer losgelaten. Hij werd coördinator in Zeeland en is dit jaar landelijk coördinator geworden van de ABWC. „De wedstrijden van nu zijn niet te vergelijken met die van In hun enthousiasme gaat de fantasie weieens met ze op de loop vroeger. Toen wisten de deelne mers van tevoren grotendeels wat ze moesten doen. Hij was meer een kwestie van een lijstje afvin ken. Vijfjaar geleden is dit be hoorlijk aangepast. Er zijn nu ka ders waarbinnen de deelnemers het scenario oplossen op hun ei gen manier. De realistische scena rio's worden door de organise rende brandweerpost verzonnen." Dat gebeurt in het geheim, want de deelnemers mogen geen idee hebben van wat ze te wachten staat. Daarom wordt ook de locatie van een wedstrijd vooraf geheim gehouden. De posten hebben het bedenken van de scenario's goed opgepakt. Mulder moet organisatoren vaker afremmen dan aansporen om er wat moois van te maken. „Posten komen zelf met ideeën. We heb ben altijd meer aanmeldingen dan nodig." Veel slachtoffers In hun enthousiasme gaat de fan tasie weieens met ze op de loop. Dan worden er allerlei incidenten aan elkaar gekoppeld die in de praktijk nooit tegelijk plaatsvin den; met een enorm gecompli ceerde brand en veel slachtoffers. Maar het scenario moet wel speel baar blijven. Binnen 45 minuten moet de klus te klaren zijn." In Zeeland doet zeker 80 procent van de posten mee aan de brand weerwedstrijden. Landelijk is on geveer een derde van de vrijwilli gers op hun vrije zaterdag tijdens de wedstrijden actief. „Ik vind dat fors. Deelname is immers geen verplichting en het is altijd op za terdag." Sinds hij landelijk coördinator is, rijdt Mulder het hele land door om wedstrijden te bezoeken. Dat betekent dat hij op veel zaterdagen twee of drie wedstrijden bezoekt. Mulder zou graag zien dat de les sen die men uit de wedstrijden trekt ook worden gebruikt om de oefenprogramma's aan te passen. Mulder: „Dat is een speerpunt van mij als landelijk coördinator. De wedstrijden of vaardigheidstoet sen helpen dan om de kwaliteit van de brandweerploegen om hoog te brengen." Eén Brusselse agent begeleidt de groep Nederlandse vissers die dinsdag zijn afgereisd naar de Eu ropese hoofdstad. Hartje Brussel, op het Schumanplein, staan ze met spandoeken. In het Neder lands, Engels, Duits en Frans. 'Geef babyvis een kans'. Ze willen ermee aangeven dat het aanvoe ren van alle gevangen vis, dus ook jonge, ondermaatse, van de zotte is. „Als wij ze overboord gooien, zoals we altijd hebben gedaan, heeft die jonge vis tenminste nog een kans te overleven", lucht Jan Tanis uit Goedereede zijn hart. „En ook al sterven ze, dan doen andere dieren zich er nog tegoed aan. Weet je, als die aanlandplicht doorgaat, wordt de Noordzee een dooie boel." Al in 2013 besloot de Europese Unie tot invoering van de aan landplicht. De officiële vissersor ganisaties VisNed en Nederlandse Visserbond trokken tevergeefs van leer. Engelse topkoks waren in actie gekomen tegen de in hun ogen te hoge bijvangsten in de Noordzeevisserij. Zij wonnen het pleit binnen Europa, op basis van emoties, volgens critici. De strijd leek gestreden, tot vo rig jaar een groep vissers de hoof den bij elkaar stak. De onafhanke lijke stichting Eendracht Maakt Kracht (EMK) was geboren. „Wij zijn niet zulke actievoerders", er kent voorzitter Job Schot uit Tho- len, „maar deze aanlandplicht is echt verschrikkelijk. Het kost ons veel meer werk en tijd, en het heeft vooral geen zin. De jonge vis wordt bovendien vernietigd." Lein de Nooijer uit Vlissingen is ook in Brussel. „De aanlandplicht betekent voor ons de nekslag", stelt hij zonder te overdrijven. „Het is ook onbegrijpelijk. De vis bestanden in de Noordzee, zeker van schol en tong, zijn zelden zo goed geweest. Toch doen wij ken nelijk iets verkeerd." Het is niet alleen de aanland plicht die Nederlandse vissers be- MIDDELBURG De Faunabeheer- eenheid Zeeland heeft van de pro vincie toestemming gekregen om voor 1 augustus duizenden gan zen te vangen en te doden. Het gaat om Grote Canadeze ganzen, Brandganzen en Grauwe ganzen. Zij veroorzaken voor tien duizenden euro's schade aan landbouwgewassen. Op de grote Canadeze gans mag onbeperkt worden gejaagd. De bedoeling is de populatie van de Brandganzen terug te brengen tot het niveau van 2011 (2300 ganzen) en van de Grauwe gans tot het niveau van 2005 (10.000). Eerdere ontheffingen om op deze ganzen te jagen werden door de rechtbank vernietigd, omdat niet was toegestaan daarvoor een vangkooi of vangkraal te gebrui ken. Dit jaar is de Wet natuurbe scherming in werking getreden en die staat de vangkooi wel toe. Tot en met 2019 mogen de jonge ganzen tijdens de ruiperiode (van 15 mei tot 1 augustus) worden ge vangen en vergast. Het gebruik van de vangkooi en -kraal is overigens niet de enige methode. Tegen Grauwe ganzen en Brandganzen worden ook het geweer en lokvogels ingezet en van Grauwe ganzen worden de nesten en broedsels vernield. woensdag 31 mei 2017 PC Gert Mulder: „De wedstrijden van nu zijn niet te vergelijken met die van vroeger." foto johan van der heijden Theo Giele - Gert Mulder, coördinator Actie in Brut Harmen van der Werf Brussel handtekeningen over handigd tegen aanland plicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38