1 CDA'er botst met fractie en wethouder over plan Trekdijk 'Middelburg is eraan toe' 7 WIETWINKEL MIDDELBURG Zeer tegen hun zin moeten de coalitiepartijen in Middelburg over een maand toch gaan praten over de vestiging van een coffeeshop in Middelburg. Maar daarmee is natuurlijk nog lang niet gezegd dat die coffeeshop er ook komt. Middelburg heeft de laatste tien jaar grotere politieke problemen te ver hapstukken gehad. Miljoenenbe zuinigingen, de verbouwing van de schouwburg en Porthos, om er een paar te noemen. Toch moest een ogenschijnlijk kleine kwestie als een coffeeshop bij de formatie van een college in 2014 zorgvuldig wor den geregeld om tot een nieuw stadsbestuur te komen. De verkoop van softdrugs alleen al zorgt voor verdeeldheid, maar de locatie is voor de de Middelburgse politiek helemaal een onneembare horde. Al voor de verkiezingen van 2014 was dit thema terzijde gescho ven door te kiezen voor een 'nul optie': geen coffeeshop. Wietwinkel In hun 'werkprogramma' spraken PvdA, CDA, WD, SGP en CU af dat vast te houden en vier jaar lang geen stappen te zetten om de vestiging van een wietwinkel alsnog moge lijk te maken. Daarom heeft burge meester Harald Bergmann alle ver zoeken tot nu toe ook afgewezen. Gesloten coffeeshops: 01995, Classic, aan de Korte Noordstraat 55 01996, Pascha, aan de Hoogstraat 29 ©2007, Roxy, aan de Zanstraat 6A 2010, Sixty Two, aan de Sint Janstraat 62 Eerder besproken locaties voor nieuwe coffeeshop: C Kleverkerkseweg 17 0Vlasmarkt 45 Kanaalweg 1 Iburq Inclusief het meest recente verzoek uit april van dit jaar, dat werd inge diend door de Goese coffeeshop High Life. Gemeenteraad High Life richtte zijn verzoek echter ook direct tot de gemeenteraad. Die moet dus reageren en de SP heeft deze kans nu aangegrepen om zelf een initiatiefvoorstel in te dienen bij de raad over 'het agenderen van aanvragen voor de vestiging van een coffeeshop'. Ofwel: de 'nul-optie' schrappen en het college opdracht geven om aanvragen voor te leggen aan de gemeenteraad. Op deze ma nier hoopt de SP de coalitie-afspra ken te omzeilen. Immers, de ge meenteraad zet zelf geen stappen, maar beoordeelt een aanvraag. In de raadsvergadering van maandagavond verzocht de SP de andere fracties om het initiatief voorstel volgende maand te bespre ken in een commissievergadering. Dat, benadrukte burgemeester Bergmann als voorzitter van de raad, is niet meer dan een 'procedu rele vraag'. En in de Middelburgse politiek is het gebruikelijk dat ini tiatiefvoorstellen van fracties altijd besproken worden. Zo heeft de SP een voet tussen de deur. Maar er zal meer nodig zijn Het is niet meer dan een procedurele vraag MEERDERHEID om daadwerkelijk weer een coffee shop mogelijk te maken. „Want we willen graag met u praten, maar u kent ook ons standpunt", stelde fractievoorzitter Willemien Treur niet van de CU. Onbespreekbaar Voor deze partij is een wietwinkel onbespreekbaar en dat geldt ook voor de SGP. Die zag het gevaar van de SP-actie wel in. „Hiermee zetten we toch een eerste stap en dus zijn we tegen", verklaarde SGP-voor- man Paul Moens. Ook de VVD heeft er volgens fractieleider Benno Nieuwenhuis 'geen enkele behoefte aan' om het initiatiefvoorstel van de SP te bespreken. Toch gaat dat gebeuren, met steun van LPM, D66, CDA, CU, GL en PvdA. In de commissie algemeen bestuur, op dinsdag 27 juni. Dimitri Breeuwer juicht nog niet volop. Maar de voorzitter van het consumentencollec tief van cannabisgebruikers We Smoke is wel 'heel tevre den' dat de gemeenteraad van Middelburg toch weer gaat praten over de opening van een coffeeshop. Vorige week drong hij daar al op aan in een toespraak voor de commissie algemeen be stuur. Nu, een week later, is het de SP gelukt het onder werp inderdaad op de agenda te krijgen. „Een mooi signaal dat er misschien toch weer een vergunning wordt verleend", reageert Breeuwer. „Middel burg is daar al een tijdje aan toe. Dat vond ik al in 2010 toen de laatste shop dicht ging, dus het heeft al veel te lang ge duurd." Dat de politiek er weer over gaat praten, wil nog niet zeg gen dat die vergunning er ook komt. Toch is Breeuwer posi tief gestemd. „Er is nu een meerderheid in de raad voor de komst van een coffeeshop. Daarom heb ik er vorige week voor gepleit om dit jaar een besluit te nemen, en niet te wachten tot na na de verkie zingen. Ik heb mijn hoop ge vestigd op de PvdA." Twee moties kwamen maandag op tafel bij de gemeenteraad. Beide vanuit de oppositie. Beide bedoeld om het bedrijventerrein tegen te houden. De coalitie veegde ze alle bei van tafel. Maar niet eensgezind. Zwemer: „Ik kon het niet maken om tegen te stemmen." „Want veel banen levert het be drijventerrein niet op, dus het eco nomisch belang is klein. Dan het geld: de grond moet acht miljoen euro opleveren. Maar ik vind dat je geen eenzijdige hypotheek mag leggen op de toekomst van een dorp. Op meerdere plekken zie je Nieuwland zoekt erkenning. De Trekdijk heeft het tegenovergestelde effect de verpaupering en we raken inge sloten door industrie en wegen. Zo ervaren Nieuwlanders dat. Het zou mooi zijn als de gemeente meer in vesteert in leefbaarheid. Dauwen- daele krijgt 2,3 miljoen. Maar Nieuwland? De inwoners zoeken erkenning. De Trekdijk heeft het te genovergestelde effect." Zwemer woont er en is actief in de kerkenraad. „Ik proef de pijn bij de mensen." Druk vanuit het dorp om tegen te stemmen voelt hij niet. „Ik zou echt niet worden wegge pest. Maar omgekeerd krijg ik ook geen argumenten aangeleverd om het bedrijventerrein te verdedi gen." En dus botste hij met zijn fractie. „Ze hebben mij de ruimte gegeven naar eer en geweten te stemmen." En met wethouder Aalberts, een partijgenoot. „Onze persoonlijke verhouding is er niet op verbeterd." Gezien de stemverhouding in de raad (16 voor de Trekdijk -13 tegen) was zijn proteststem niet cruciaal. „Nou, ik kan me toch voorstellen dat er een beweging op gang komt die zoekt naar een compromis. Waarom zouden we niet, zoals als de SP en D66 voorstellen, kiezen voor woningbouw aan de Trekdijk? Dan komen er in ieder geval men sen in plaats van vrachtwagens. Of voor het nemen van een deel van het verlies? Voor het college is het allemaal geen optie. Daarom kies ik voor dit krachtige signaal." „Nieuwland zoekt erkenning. De Trekdijk heeft het tegenoverge stelde effect." woensdag 31 mei 2017 WA Deur naar coffeeshop op kier Maurits Sep Middelburg -Harald Bergmann, burgemeester van Middelburg A Dimitri Breeuwer. A Jan Zwemer. foto dirk-jan gjeltema Wat telt zwaarder: economie, geld of leefbaarheid? Geen raadslid worstelt zo met het plan voor een bedrijventerrein aan de Trekdijk in Nieuw- en Sint Joos- land als Jan Zwemer. De CDA'er woont in het dorp en koos uit eindelijk voor de leefbaarheid. Hij had er een botsing met zijn fractie én CDA-wethouder Aal- berts voor over. Maurits Sep Middelburg -Jan Zwemer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37