M Ruim14.000Zeeuwse huizen op verlies 5 Vluchteling maakt integratieapp voor Arabisch sprekenden dus nog een tijdje wachten. Maar dat betekent niet dat ze gaan stilzitten. Hesham heeft nog plannen genoeg en Wafaa wil studeren voor advocaat. „Maar dan moet ik eerst heel goed Ne derlands kunnen", vindt zij zelf Hesham hoopt nog op een Master bank management. Als hij daar tijd voor heeft, tenminste. Want de Syriër bruist van de ideeën. „Ik ben bij de po litie geweest voor een veiligheidsapp voor Arabisch sprekenden. Die kunnen dan bij diefstal of bij een ongeluk con tact op nemen via die app. Ook werk ik aan een nieuwe dienst voor het be drijfsleven. Daarmee kunnen bedrij ven informatie uitwisselen zonder e- mail, zonder spam en virussen. Verder heb ik nog plannen voor een smartge- meente en ook nog iets voor de post en deIND." ook bij Jabr een hele reis aan zijn verblijf in Goes vooraf. Al in 2011 vluchtte hij uit Syrië naar Turkije. „Maar daar kon ik mijn studie niet af maken." Aan de Da mascus University had de jonge Syriër al zijn Bachelor Business Administration gehaald. En Jabr wou verder studeren, dus trok hij verder. Via Qatar (ander halfjaar), Egypte (zestien uur) en Jor danië (twee jaar) belandde hij uitein delijk in Nederland. In Jordanië werd Jabr tijdelijk her enigd met zijn familie. „Mijn vader moeder en broers waren daar al." Sinds zijn vertrek uit Jordanië heeft hij ze niet meer gezien. „Zij wonen nu in Ca nada. We hadden er deze vakantie graag naartoe gewild, maar we konden geen visa krijgen." Op de fami liehereniging moeten de Jabrs Een Goese Syriër heeft een app ontwikkeld voor Arabisch sprekende vluchtelingen. Hij wil ze daarmee sneller wegwijs maken in het Nederlands en de Nederlandse wet en cultuur. Elke dag vijf woorden. Met daarbij de vertaling van het Nederlands naar het Arabisch. Plus een chat- room waar gebruikers vragen kunnen stellen. Dat is in het kort de app die Hesham Jabr uit Goes heeft ontwikkeld. De 25-jarige Syriër lanceerde hem ruim een maand gele den. Inmiddels heeft de app al zo'n zeshonderd gebruikers. „Ik zet er om de twee uur een woord op", aldus Jabr. „Die kunnen gaan over werk of over de wet. Het is informatie om de taal, de cultuur en de wet te leren kennen. De woorden haal ik uit de dagelijkse gesprekken met Nederlanders." Behalve de dagelijkse woorden biedt de app een mogelijkheid om vragen te stellen in de chatroom. Want Jabr vindt het belangrijk dat de vluchtelingen zo snel en veel mogelijk leren over Neder land. „Op die vragen geef ik, of een an dere gebruiker, dan weer antwoord. En als we er echt niet uitkomen zou ik het kunnen vragen aan Vluchtelingen Werk Nederland. Maar dat is tot nu toe nog niet nodig geweest." De app is verkrijgbaar via de Google Play Store. En hij is gratis. Het enige na deel is dat er nog geen Apple-variant is. „Misschien dat ik over een maand of drie een versie voor de iPhone maak." Jabr woont sinds 2015 in Nederland. Na een verblijf in AZC's in Zwolle, Doetinchem, Katwijk en Goes kreeg hij vorig jaar als statushouder een wo ning toegewezen. In juni vorig jaar volgde de hereniging met zijn vrouw Wafaa en zoontje Abdullah. Met zijn drietjes hebben ze het hier prima naar hun zin: „Het zijn aardige mensen hier in Goes." Zoals bij de meeste vluchte lingen gaat er De woorden haal ik uit de dagelijkse gesprekken met Nederlanders Calcasa heeft de huidige waarde vergeleken met de prijs die eigena ren bij de aankoop hebben betaald. Hoewel de prijzen de afgelopen tijd aanzienlijk zijn gestegen, zou een deel van de eigenaren nog altijd verlies lijden als ze nu zouden ver huizen. Het gaat vooral om panden die in de periode 2006 tot en met 2011 zijn gekocht. In totaal gaat het om 14.335 koop woningen in de provincie. Het overgrote deel daarvan bevindt zich boven de Westerschelde. In Zeeuws-Vlaanderen staan slechts 712 huizenkopers op 'virtueel ver lies', zoals Calcasa het noemt. De onderzoekers hebben ook ge keken naar de Zeeuwse woningen die in 2016 en in het eerste kwartaal van dit jaar daadwerkelijk zijn ver kocht. Van de huizen boven de Westerschelde die in de periode 2005 tot en met 2008 waren aange kocht, werd meer dan de helft met verlies van de hand gedaan. In Zeeuws-Vlaanderen is dat aandeel veel kleiner. De afgelopen 15 maanden werd een op de zes hui zen (16 procent) - aangekocht sinds 2000 - met verlies doorverkocht. In de rest van de provincie is dat twee keer zoveel (31 procent). In het eerste kwartaal van dit jaar stegen de prijzen van de Zeeuwse huizen opnieuw het minst hard: 3 procent ten opzichte van een jaar eerder. Landelijk is dat gemiddeld 7,5 procent. De drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten staan in de landelijke top- 5 met de laagste prijsstijgingen. Hulst voert, met 1,7 procent, de lijst aan. woensdag 31 mei 2017 w/nnen eiland wachttijd PC Goese Syriër bedenkt vluchtelingenapp De integratieapp voor Arabisch sprekenden. Willem Adriaansens Goes Hesham Jabr (rechts), de beden ker van de vluchtelingenapp. Naast hem zijn vrouw Wafaa. fotosmechteld JANSEN -Hesham Jabr Ruim 14.000 Zeeuwse woningen zouden nu een lagere prijs ople veren dan waarvoor ze ooit zijn gekocht. Dat blijkt uit onderzoek van Calcasa, specialist in het be palen van de waarde van onroe rend goed. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35