Groen festival, zwarte website Ontwikkeling glastuinbouw Westdorpe zat vol valkuilen u «"SST 4 Vestrock Analyse PC 112 NIEUWS Auto sleurt man (78) mee Kampeerders met drugs vast De titel van het sympo sium geeft al ant woord: Van duurzaam plan naar succesvol project. Negen sprekers van onder meer de Universiteit Delft, kunstmestfabriek Yara Sluis kil en WarmCC)2 (leveran cier van restwarmte en CO2 aan de kassen) mogen de be wijzen leveren. Vier jaar geleden had vrij wel niemand durven te voor spellen dat er ooit nog eens een bijeenkomst zou plaats vinden met zo'n titel. W Het initiatief stond er slecht voor; de investeringen betaalden zich niet terug Het initiatief stond er financi eel slecht voor. De investerin gen die vooraf waren gedaan in installaties en leidingen, betaalden zich niet terug. De Nederlandse glastuinbouw had het ontzettend moeilijk, mede door de economische crisis. Het gebied stond gro tendeels leeg. Anno 2017 staat de glastuin bouw bij Westdorpe, een nieuwe tak van sport voor Zeeuws-Vlaanderen, er zon der meer beter voor. Veel nieuwe kassen zijn verrezen. WarmC02 schrijft voorzich tig zwarte cijfers. De levering van restwarmte en CO2 be spaart jaarlijks de uitstoot van 100.000 ton van het broeikas gas CO2, vergelijkbaar met het gasverbruik van tienduizen den gezinnen. Toch dringt de vraag zich op of met de kennis van nu dit project nog gerealiseerd zou worden. Havenbedrijf Zee land Seaports heeft als ont wikkelaar van het gebied en grootaandeelhouder van WarmC02 financieel veel moeten incasseren. In 2012 moest nog ruim twintig mil joen euro afgeschreven wor den op de deelneming in WarmC02. Jarenlang boekte WarmC02 miljoenenverlie- zen. Idealisme was één van de drijfveren. Het milieu is ge baat bij nuttig hergebruik van restwarmte en C02. Het kas- sengebied levert ook veel pro ductiewerk op. Getallen van 1000 tot 1500 banen passeer den de revue. Een speciale op leidingskas moest voor aan bod van geschoolde krachten, W Idealisme was één van de drijfveren. Met het milieu zit het wel goed het liefst langdurig werkzoe kenden, zorgen. Met het milieu zit het wel goed. De besparing van rest warmte en CO2 is fors. De kassen zorgen zeker ook voor werkgelegenheid. Of hier veel langdurig werkzoekenden uit Zeeuws-Vlaanderen van pro fiteren, is een ander verhaal. Tuinders lijken eerder een voorkeur te hebben voor Poolse, en nu ook Roemeense en Litouwse uitzendkrachten. Om wat voor reden dan ook. Dezelfde tuinders hebben wel voor tientallen miljoenen in de Zeeuws-Vlaamse econo mie geïnvesteerd. Een vuist regel is dat één hectare glas één miljoen euro kost; er is nu 95 hectare. Waren die ook vol- geraakt als geëist was meer langdurig werkzoekenden aan te nemen? Een kosten-baten-analyse van het project is lastig. Het is er gekomen. Misschien is dat al (mooi) genoeg. Jongen (12) verzint beroving Calais gedoneerd. Je wilt niet weten wat er allemaal achterblijft op zo'n festivalcamping." Via de programmering probeert de organisatie ook bezoekers wat bij te brengen over duurzaamheid. Het was jarenlang het hoofdthema van de Vestrock University, waar pro fessoren en hoogleraren lezingen over duurzaamheid gaven. „Zoals over het eten van insecten. 'Duur zaamheid' is nu niet meer het hoofdthema, maar de lezingen zijn Eten dat overblijft schenken we aan stichting De Melkkan er wel mee verbonden." Nieuw dit jaar is het waterzakje, dat is ontwikkeld door Dow. Een uitdeelteam overhandigt de zakjes, waar je uit kunt drinken, aan be zoekers. Als ze leeg zijn, kunnen ze opnieuw gevuld worden. Volgens Dow wordt zodoende C02-uitstoot voor het maken van een petfles en het transport over de weg voorko men. Marcel: „Er gaat zó veel water doorheen... Daarom spoelen de toi letten door met water uit de Vest. Dat water wordt trouwens wel net jes gezuiverd voor het terug de Vest in gaat..." Een beetje muziekfesti val denkt tegenwoordig groen. Denk aan het in ruilen van plastic be kers voor drankbonnen op grote festivals als Lowlands en Rock Werchter, waar je ook duur zaam voedsel als gewokte sprink hanen en meelwormen kunt eten. Als je wilt. Vestrock heeft duurzaamheid sinds de eerste editie acht jaar gele den hoog in het vaandel staan. „Omdat we het heel belangrijk vin den", zegt organisator Marcel Ver haar. Neem bijvoorbeeld de web site. De achtergrondkleur is zwart, omdat dat minder energie voor de computer kost. En er is meer, vertelt Marcel. „Onze leveranciers zoeken we eerst lokaal of regionaal. Dat kan natuurlijk niet altijd, maar we stre ven er wel naar. Eten dat overblijft schenken we aan stichting De Melkkan (die opkomt voor arme mensen in de gemeente Hulst, red.). Vorig jaar hebben we de slaapzakken die op de camping ble ven liggen aan het tentenkamp in woensdag 31 mei 2017 MIDDELBURG Een 78-ja- rige Middelburger is maan dag aangereden op de par keerplaats aan de Chur- chilllaan in zijn woonplaats. De politie zoekt getuigen. De man stond rond 9.00 uur naast zijn auto op de parkeerplaats van de Jumbo toen een automobi list tegen hem en zijn voer tuig aanreed. Hij raakte be kneld met zijn voet in de wielkast en werd volgens de politie enkele meters meegesleurd. Hij raakte gewond aan knie, pols en enkel. De veroorzaker reed weg. Het zou gaan om een 83-jarige plaatsgenoot. Vandaag: duurzaam^ Is het glas tuinbouwge bied bij West- dorpe een succes of niet? Het is een vraag die vandaag, woensdag, centraal staat op een sym posium in Ter- neuzen. Harmen van der Werf Westdorpe KOUDEKERKE De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag bij Dishoek een 43-jarige man en een 35-jarige vrouw uit Rotterdam aangehouden omdat ze diverse soorten drugs in hun auto vervoer den. Het tweetal werd om streeks 2.15 uur gecontro leerd op een parkeerplaats aan de Verlengde Dis- hoekseweg. Vermoedelijk wilden de man en vrouw daar overnachten, want agenten troffen in de auto dekens en kussens aan. Toen ze werden aange sproken over het wildkam- peren, gaf het duo twee tassen met paddo's, canna bis en zakjes met een mix van speed en cocaïne af. SLUIS Een 12-jarige jongen uit de gemeente Sluis deed maandag aangifte bij de politie van een geweldda dige beroving, maar daar blijkt niets van te kloppen. Waarschijnlijk moet hij naar Bureau Halt. De jongen vertelde dat hij maandagmiddag bij de bushalte aan de Beek manstraat in Aardenburg met geweld beroofd was van zijn portemonnee. Twee mannen zouden hem op de grond gegooid heb ben en met zijn portemon nee gevlucht zijn. De wijk agent stelde een onder zoek in. Op de locatie han gen camera's en uit de beelden bleek dat er geen een beroving had plaatsge vonden. Bob Maes Dow overhandigt het waterzakje aan Vestrock-organisator Gino Matthijs Ruitenbeek (links) van Baart, fotodow -Marcel Verhaar, organisator Vestrock Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34