Luisteren móet Op pad door Zeeland met een Lelijke Eend Provincie blijft bij steun voor Brouwerseiland Pasta 2 Het pinksterweekeinde zit vol evenementen die alleen kunnen plaatsvinden met de hulp van verkeersregelaars. Die zijn niet altijd geliefd. Jan van de Rijt staat op tegen de bedreigingen en scheldpartijen die hij altijd voor lief heeft genomen. Commentaar Hulst puilt komend weekeinde uit vanwege het populaire fes tival Vestrock. Duizenden hardlopers doen zaterdag in Vlis- singen mee aan Colours by the Sea en nog eens duizenden mensen staan langs de kant om ze aan te moedigen. En Middelburg is zaterdag en zondag gevuld met koorzangers, vanwege het zang festival VOLkoren. Zonder de hulp van verkeersregelaars zouden deze evenementen in het honderd lopen. Ze offeren hun vrije dag op voor het plezier van anderen. En voor de veiligheid. Denk bijvoorbeeld aan de inzet van verkeersregelaars bij de avondvierdaagse. Net als hulpverleners zijn verkeersregelaars nogal eens het mik punt van beledigingen, bedreigingen en soms zelfs van geweld. Het past in het patroon van maatschappelijke verruwing, maar het is on acceptabel. Dat het in veel gevallen voortkomt uit onwetendheid is geen excuus. De verkeersregelaar heeft in de ogen van het publiek niet het gezag van een politieagent, een brandweerman of een am bulancemedewerker. Te vaak denken mensen dat het goedbedoe lende vrijwilligers zijn die even een hesje hebben aangetrokken. Vrijwilligers zijn het vaak wel, ook met de beste bedoelingen, maar ze zijn deskundig opgeleid en beschikken over de juiste certificaten. Op basis daarvan kunnen ze aanwijzingen geven die opgevolgd móe ten worden. Zonder ruimte voor discussie. Ook al zijn ze soms do minant, net als scheidsrechters bij sportwedstrijden, zijn ze er voor het plezier van de spelers en het publiek. Dat verkeershufters voor het negeren van een regelaar achteraf een bekeuring thuis krijgen, is een schrale troost. Bedenk het voor u van huis gaat. De man of vrouw in het geel en oranje hesje met de drie hoek staat er voor üw plezier. Vergal dat niet en luister gewoon naar ze. Zonder verkeersregelaars zouden evenementen in het honderd lopen Marjo van den Eerenbeemt (63) streek zo'n tien jaar geleden in Goes neer met zijn bedrijf Deux Mar- jaux, een spitsvondige verbastering van zijn eigen naam en Deux Che- vaux. Sleutelen aan Eenden is zijn lust en zijn leven. En de liefde voor de Lelijke Eend is ook overgeslagen op zoon José (uitspraak op z'n Spaans) (37), die drie jaar geleden naar Goes verhuisde vanuit Zuid- Holland. Maar hij kijkt op een heel andere manier naar de auto's dan zijn vader. De ondernemer ziet na melijk een gat in de toerismemarkt door de Eenden te verhuren voor tochtjes langs de mooiste plekken in de provincie. José „Het publiek voor de Eend wordt kleiner. De ou dere generaties kennen de auto nog wel, maar onder twintigers en der tigers heeft hij juist daardoor een wat stoffig imago. Door de verhuur raken zij ook weer geïnteresseerd. Dat waggelen heeft toch z'n charme." Vanuit de Goese loods vertrekt ook heel wat plaatwerk voor Eenden naar elders. Dat is de afdeling van Jan Verheij, die samenwerkt met Deux Marjaux. „We maken hier voor duizend eenden per jaar res tauratieplaatwerk", vertelt Verheij. „Je verwacht het niet, maar negen tig procent daarvan gaat naar Frankrijk." En zo houden de drie ondernemers de Lelijke Eend niet alleen in Zeeland levend, maar ook in het land van herkomst. eendverhuurzeeland.nl ALMANAK Met twee kleine kinderen is het 's avonds wel eens gedoe aan tafel bij dat Vlissingse gezin. Een peu ter die per se een ander bordje wil, terwijl haar prakje net is op geschept, een andere kleuter die zeurt over spinazie. Dit keer was het de pasta die de 4-jarige niet beviel. „We eten al- tijd pasta! Ik wil dat niet!", klonk het mokkend, waarna hij zijn bord wegschoof. Zelfs de stukjes zalm konden hem niet overtui gen. „Ik lust geen pasta!" Uiteindelijk gaven de ouders maar op. Zeg maar wat je dan wil eten, zeiden ze zuchtend. „Spaghetti!" Controles op hondenbelasting DI-RECT is slotact Nazomerfestival Boottocht Zonnebloem OOSTKAPELLE Kunstroute in Oostkapelle Zoek in het nieuws op de term 'ver keersregelaar' en er komen tiental len resultaten naar boven van aan rijdingen, bedreigingen en mishan delingen. Het meest bekende voor val is misschien wel het pak slaag dat The Voice of Holland-zanger Ben Saunders twee jaar geleden uit deelde aan een verkeersregelaar tij dens het Vrij Festival in Hoorn. Ook afgelopen weekend was het weer raak. Een verkeersregelaar in Oister- wijk werd aangereden door een be stuurder die geen zin had om op zijn bevel een omweg te nemen. Dit soort incidenten komt net zo goed voor in Zeeland, zegt Jan van de Rijt (67) uit Krimpen aan den IJs- sel. En hij kan het weten, want de verkeersregelaar helpt al vijftien jaar met veel plezier op de vele festivals en evenementen die 's zomers in Zeeland plaatsvinden. „Ik vind het schitterend werk. Ik maak me nut tig voor de maatschappij en krijg daar veel waardering voor. Mensen bedanken me vaak als ik zorg dat ze veilig kunnen oversteken, of als ik ze in de auto aan een alternatieve route help. Kinderen geven me een 'boks' als ze voorbij lopen", vertelt hij enthousiast. „Daar doe ik het voor." Maar niet iedereen is blij met de aanwezigheid Van de Rijt en zijn collega's. „Sommige mensen raken al geïrriteerd als ze ons zien. 'Heb je er weer één met zo'n hesje', denken ze dan. Ze hebben geen zin om even stil te staan, of om een stuk om te rijden", zegt hij. En die onwil loopt Uit dat rapport bleek dat Brouwers eiland niet 515 banen en 37,8 mil joen aan bestedingen oplevert, maar 110 arbeidsplaatsen en 24 mil joen aan bestedingen. Het plan bestaat uit 375 luxe va kantiebungalows, gebouwd in de Grevelingen tegen de Brouwers- dam aan. De SP stelt dat het provin ciebestuur in oktober 2015 steun heeft gegeven aan plan Brouwers eiland op basis van achterhaalde cijfers. Het dagelijks provinciebe stuur wijst erop dat zijn standpunt is gebaseerd op het beleid dat is vastgesteld in het Omgevingsplan en de Verordening Ruimte en dat de gemeente Schouwen-Duiveland nu gaat over de planontwikkeling van Brouwerseiland. De SP vroeg ook of het niet in de weg ligt van de spuisluis die in de Brouwersdam komt om de waterkwaliteit van het Grevelingenmeer te verbeteren. Volgens de provincie komt die ech ter noordelijker te liggen. woensdag 31 mei 2017 ii Een toeristisch ritje door Zee land, maar dan anders. Dat kan deze zomer met een Lelijke Eend. Het bedrijf Eendverhuur Zeeland in Goes heeft er zeven in de verhuur. Luc Oggel Goes Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN In juni gaan medewerkers van het bedrijf Legitiem steekproefsgewijs in Vlis- singen huis-aan-huis controleren op de aan wezigheid van honden. Zo wil Vlissingen belas tingontduikers traceren. Als er een hond wordt aangetroffen die niet in het hondenbelastingbe stand is opgenomen, kan het baasje dit alsnog doorgeven. Doet hij dit niet, dan legt de ge meente een boete op. MIDDELBURG De Haagse rockband DI RECT is dit jaar de slo tact tijdens het Zeeland Nazomerfestival (ZNF). Het optreden vindt op za terdag 2 september plaats op het Abdijplein in Middelburg. Het Zee land Nazomerfestival be gint op 22 augustus. Naast DI-RECT treden onder anderen Isabel Provoost, Remy van Kes- teren en Diggy Dex op. Ook zijn er diverse loca tievoorstellingen. MIDDELBURG De Zonnebloem afdeling Middelburg-Veere houdt vrijdag 2 juni weer haar jaarlijkse vaartocht. Vertrek is vanaf de Los- kade in Middelburg om 10.00 uur. Inschepen kan vanaf 9.00 uur. Om streeks 16.00 uur wordt weer afgemeerd. De kos ten bedragen 32,50 euro per persoon, inclusief een warme lunch. Muziek is aan boord. Aanmelden kan via 0118-582942. In Oostkapelle wordt op vrijdag 2 en zaterdag 3 juni een kunstroute ge houden. Deelnemende kunstenaars hebben zich laten inspireren door het thema 'Samen'. Er zijn beelden, hout sculpturen, glaskralen, keramiek, quilts, siera den en aquarellen. Meer informatie op kunstrou- teoostkapelle.nl. MBWHEMMMHiynNim 1H1 Z Stoppen voor zowel het verkeer dat van voren als van achteren komt. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Jan is al die Elodie Kint Vlissingen De provincie ziet geen reden haar steun voor het plan Brou werseiland in te trekken. De SP had daarom gevraagd naar aan leiding van een rapport van bu reau Twynstra Gudde. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32