Merkwaardia Bruinvis komt definitief niet Strijd om opname met het Metropole Orkest 2 JAN VAN DAMME Column Ierkwaardig, hoogst merk waardig. Als er bij die woorden geen belletje gaat rinkelen, dan is de Schaduw waar schijnlijk aan u voorbij gegaan. In specteur bij de Franse politie, klein van stuk met een alpinopet. Char les C.M. Carlier, hoeder van wedu wen en wezen. Zijn C staat voor Coriolanus, de M voor Macchabeus. De Schaduw komt uit het brein van de Friese schrijver Hans van der Kallen, afgekort als H van der K, wat uiteindelijk het pseudo niem Havank opleverde. Tot in de jaren zestig van de vorige eeuw was Havank een bestseller. Ik moest aan de Schaduw den ken, nu onze Zeeuwse Havankver- zamelaar Peter H. de Dreu in het Bevelandse Driewegen zijn collec tie van de hand doet. Een leven lang heeft hij verzameld. Meer dan achthonderd boeken, ruim tien meter boekenplank. Die gaan nu naar Leeuwarden. Eind jaren zestig, toen ik in West-Zeeuws-Vlaanderen aan het puberen sloeg, was er voor mijn leeftijd weinig leesbaars voorhan den. Pim Pandoer en Arendsoog hadden afgedaan, Ward Ruyslinck en de Zeeuwse verhalen van Jacques Hamelink waren net een stap te ver. Mijn schoonbroer Jo- han, zelf een begenadigd verteller, leidde me in die onbestemde tus senjaren binnen in de wereld van Charles C.M. Carlier. Dat was een schot in de roos. Ik zie nog altijd de Schaduw op een stormachtige herfstavond op weg naar een kasteel aan de Bretonse kust. Zijn pistool en een doos Wil lem II Nobel-sigaren onder hand bereik. Naast hem zijn bloed mooie liefde Aranea. In het kasteel dwaalt hij in zijn van krijgshaftige taferelen voor ziene pyjama door de gangen. Op zoek naar de boef, de moordenaar. Die maakt hij onschadelijk met zijn van een staalplaat voorziene alpino. Het is maar goed dat hij zijn schoenen met ingebouwde stiletto's niet aan heeft - ze komen tevoorschijn als hij met zijn hak ken tegen elkaar klikt. Nu zal het even leeg ogen in huize De Dreu in Driewegen. Ge lukkig weet ik dat een Schaduw zich niet zomaar laat uitwissen. Dat is toch best merkwaardig. j Naast hem zijn bloedmooie liefde Aranea DESTELLING Vandaag: Verkeersregelaars verdienen respect Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters EERSTE *b-&IOSCOOP IN NE&ERLANb MET (3EUR, &EWE6IN6S- EN WEERSEFFECTEN IK HAP 0ELUKKI6 WEL EEN JAS BIJ ME Gewonde van marineschip gered Provincie steunt VNG-congres Subsidie voor Huis van de Techniek MIDDELBURG Jaarrekening van provincie vertraagd Neeltje Jans vroeg begin dit jaar een vergunning aan om bruinvissen te houden. Het waterpark zou de die ren overnemen van zusterpark Dolfinarium in Harderwijk. De bruinvissen moesten een rol gaan spelen bij de voorlichting aan be zoekers. Ook zouden ze worden in gezet voor wetenschappelijk on derzoek naar de invloed van geluid op de bruinvis. Tegenstanders protesteerden vo rige maand tegen de komst van de dieren. Zij zijn van mening dat de dolfijnachtigen in te kleine bassins rondzwemmen. Ook zijn ze tegen het uitvoeren van shows en experi menten. De activisten hebben aan gekondigd bezwaar aan te tekenen als het ministerie de vergunning aan Neeltje Jans verleent. Daarom heeft directeur Van de Hoef beslo ten de aanvraag in te trekken. „Ik heb geen zin in jarenlange procedu res", zegt hij. „De bruinvis zou een leuke aanvulling zijn geweest, maar dieren zijn niet de essentie van ons park, dus ik ga me niet in allerlei bochten wringen. Dan richt ik me liever op andere ontwikkelingen." De bruinvis zou een leuke aanvulling zijn geweest De parkdirecteur noemt de argu menten van de activisten 'belache lijk'. „Het gaat om bruinvissen die ooit zijn gestrand en die de terug keer naar hun natuurlijke leefom geving niet zouden overleven van wege zwem- of oogproblemen." Van shows is volgens Van de Hoef al helemaal geen sprake. „In Neeltje Jans zou hetzelfde gebeuren als in het Dolfinarium: een educatief praatje over het dier en zijn leefom geving. Meer niet." Het Metropole Orkest wil met de actie 'Metropole Orkest met' bena drukken dat het niet alleen klas sieke muziek speelt, maar ook pop, jazz en filmmuziek, dance, hiphop, rock en wereldmuziek. Op www.mo.nl/met kan iedereen een stem uitbrengen en ook, zijn eigen favoriete artiest of band toevoegen aan de lijst met muzikanten waarop gestemd kan worden. Er zijn wel voorwaarden: de artiest of band moet uit Nederland komen of hier gevestigd zijn, de artiest of band moet actief zijn en ook, een profiel hebben op ten minste één van de volgende sites: Facebook, Twitter, Instagram, YouTube of Spotify. Op 1 juni eindigt de eerste stem ronde en wordt de top vijftig vast gesteld. Daarna kunnen er geen ar tiesten meer toegevoegd worden. Wel kan er weer gestemd worden, tot 18 augustus, 12.00 uur. Op 30 mei stond de stand om 21.00 uur op 650 door het publiek voorgedragen mu zikanten. Met daarin Marjolaine et les Manouches op 14, Isabel op 25, Danny Vera op 74, Blof op 244, Ra coon op 247 en Moss (met de Zeeuwse zanger Marien Dorleijn) op 593. De winnaar mag met een arran geur van het Metropole Orkest een eigen nummer bewerken voor op name met het orkest of een num mer kiezen uit bestaand repertoire van het orkest. De opname zal plaatsvinden in de studio van het orkest in het Muziekcentrum van de Omroep in Hilversum. „De muzikanten zijn voorgedra gen door het publiek. Van de eerste honderd artiesten weten we dat ze zelf actie voeren op social media om stemmen te werven. Die vinden het hartstikke leuk dat hun fans hen op de lijst gezet hebben", zegt Alma Albronda van het Metropole Orkest. „Opvallend is dat juist min der bekende artiesten er hard aan trekken. Dat iemand als Isabel op nummer 25 staat en nog steeds om hoog gaat in de lijst, terwijl een grote naam als Blof op 244 staat, be wijst dat in deze wedstrijd iedereen een kans heeft." woensdag 31 mei 2017 Gisteren: Echt leren doe je in de praktijk 611 reacties NEELTJE JANS Een opvarende van een Zweeds marine-oplei dingsschip is gistermid dag zo'n dertig kilometer uit de kust van Neeltje Jans gewond geraakt na een val aan boord. De vrouw kwam met haar rug op een ankerketting terecht. De Koopmans- dank rukte uit om het be manningslid van boord te halen. De vrouw is aan wal door een ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht. GOES De provincie draagt 15.000 euro bij aan het jaarcongres van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) dat op 13 en 14 juni plaatsvindt in Goes. Als gastge- meente betaalt Goes zelf 75.000 euro. Verder dra gen andere Zeeuwse ge meenten en sponsoren bij. Het congres wordt door 1600 mensen be zocht. De provincie ziet het als een ideale gele genheid om Zeeland te promoten. TERNEUZEN Het dagelijks provinciebe stuur heeft gisteren beslo ten het Huis van de Tech niek in Terneuzen dit jaar te ondersteunen met 30.000 euro, circa 10 pro cent van de totale kosten. Zeeland heeft komende jaren veel behoefte aan technisch geschoold per soneel. Daarin speelt het Huis van de Techniek een sleutelrol. Dat is opgericht om ervoor te zorgen dat er voldoende aanbod is van gekwalificeerd personeel. De sanering van Therm- phos dreigt de jaarreke ning van de provincie te vertragen. Zowel de jaarrekening als de zo- mernota is af, maar de accountant kan er nog geen klap op geven omdat de impact van Thermphos moeilijk is in te schatten. Het dage lijks provinciebestuur wil nu met Provinciale Staten overleggen wan neer en hoe de jaarreke ning het beste kan wor den vastgesteld. De terugkeer van de bruinvis naar Deltapark Neeltje Jans is definitief van de baan. Directeur Bert van de Hoef trekt de aan vraag voor een vergunning in vanwege bezwaren van dieren activisten. „Ik ken die jongens; je kunt met hen niet redelijk pra ten. Dan steek ik mijn energie liever ergens anders in." Ellen Jobse Neeltje Jans -Bert van de Hoef, directeur Marjolaine et les Manouches (met Marjolijn Polfliet), Isabel ProvoostDanny Vera, Blof, Ra coon en Moss. Allemaal maken ze kans om een nummer op te nemen met het Metropole Or kest. Tot 1 juni, 12.00 uur kan er op hen gestemd worden via www.mo.nl/met. Ondine van der Vleuten Vlissingen Marjolijn Polfliet FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2