Volleybalsters verslaan Denemarken 24 VOLLEYBAL WK-KWALIFICATIE J De Oranje-volleybalsters spelen deze week wedstrijden om WK- kwalificatie in Azerbeidzjan. Voor de Amerikaan Jamie Morrison is het zijn eerste optreden als hoofdcoach, na het onverwachte vertrek van Giovanni Guidetti. Wat Jamie Morrison be ter maakt dan zijn voorganger Giovanni Guidetti? De Ameri kaan laat een korte stilte vallen, zucht, begint een relaas over de onderlinge verschillen en uit eindelijk besluit hij met de opmerking het een erg lastige vraag te vinden. Vijf minuten later komt hij er alsnog op te rug. Want ga er maar aanstaan. Guidetti is de man die hij hoog heeft zitten. De gene met wie hij de afgelopen jaren sa menwerkte als assistent-coach bij het Turkse Vakifbank. En degene die de Nederlandse vrouwen in twee jaar tijd enorme progressie liet boeken, tot plaatsing voor de Olympische Spelen en het meedoen om de prijzen aan toe. EERSTEZEGE Terwijl Morrison (36) begint aan een nieuwe stap in zijn coachcarrière. Hij was, op een jaartje in de Oostenrijkse competitie na, nooit hoofdcoach. „Goed, hierbij mijn antwoord", zegt Morrison tijdens de persbijeenkomst van het team voorafgaand aan de WK- kwalificatie in Azerbeidzjan. „Ik ga niet zeggen dat het mij beter maakt, maar ik weet wat mij anders maakt. Ik heb twaalf jaar ervaring met de beste coa ches ter wereld, in die periode heb ik zoveel kennis verzameld dat ik een goede coach ben. Ik weet welke over eenkomsten zij hebben." Neemt niet weg dat het team zal moeten wennen. Guidetti, met zijn temperamentvolle manier van coa chen, is zo ongeveer het tegenoverge stelde van de kalme, bedachtzame Morrison. „Maar anders betekent niet dat iets automatisch beter of slechter is. Dit is hoe ik ben, ik ga mezelf ook niet ineens veranderen." De Amerikaan volleybalde zelf tot zijn negentiende, vervolgens werd hij coach. Op 24-jarige leeftijd werd hij aangenomen als assis tent bij het nationale team van Ame rika. Druk Een goede assistent-coach is niet auto matisch een goede hoofdtrainer. Na tuurlijk komt daar druk bij kijken, er kent Morrison. „Dat hoort bij de baan. Maar ik weet dat de manier waarop wij ons nationale team in Amerika neer zetten anders is dan in de rest van de wereld." Morrison was bij de Ameri kaanse bond onder meer betrokken bij het goud op de Spelen in Peking. Ver volgens assisteerde hij bij het Ameri kaanse vrouwenteam, dat in Londen zilver won en tijdens de Spe len in Rio het brons be machtigde, ten koste van Nederland. Morrison: „We wer ken in Amerika met vier hoofdcoaches, als je de laatste Spelen bekijkt, denk ik dat ik meer verantwoor delijkheden had dan sommige hoofdcoaches van an dere teams. Die ervaring breng ik mee. En ik ben leergierig. Ik ga ook niet op mijn eerste dag bewe ren dat ik alles al weet." T De voorbereidingstijd op de WK-kwa- lifïcatie in Azerbeidzjan, waar Neder land normaal gesproken moeiteloos doorheen zou moeten komen, was kort. Met Vakifbank won hij ander halve week geleden nog het WK club teams in Japan. Morrison: „Ik heb aan gegeven dat ik graag in Nederland wilde zijn in die periode, dat leek mij nuttiger. Maar ik ga mijn verplichtin gen niet uit de weg, mijn contract liep tot 15 mei en daar gaven ze aan dat ze mij nodig hadden." Morrison lacht kort na de vraag wie dat precies heeft aangegeven. Guidetti soms, die doordat hij zijn contract bij Ik heb twaalf jaar ervaring met de beste coaches. Ik heb zoveel kennis verzameld de volleybalbond in december onver wacht inleverde en vervolgens een functie als bondscoach bij Turkije ac cepteerde in feite nu een concurrent is? Morrison: „Lastige vraag. Geen com mentaar." Uiteindelijk was het Gui detti die zijn assistent naar voren schoof toen de vacature vrijkwam. „Hij wilde het beste voor het team en ik was toe aan een nieuwe stap." In zijn functie voor de Amerikaanse bond moest Morrison het Nederlands team observeren en hun zwakke plek ken analyseren. Dat geeft een voor sprong, denkt hij. „Maar ik ga de zwakke plekken niet noemen. Tegen standers lezen ook mee, ik wil de con currentie niet wijzer maken." woensdag 31 mei 2017 GO Niet beter of slechter maar anders Lisette van der Geest Utrecht De Nederlandse volley balsters hebben hun eerste wedstrijd van het WK-kwalificatie- toernooi in Bakoe ge wonnen. Gisteren won nen de vrouwen, die vijfde staan op de Euro pese ranglijst, met overmacht van Dene marken. Het werd in Azerbeidzjan 3-0 (25-12 25-13 25-9). De kwalificatiewedstrijden duren tot en met zater dag. Vandaag spelen de vrouwen tegen Noor wegen. Voor directe plaatsing voor het WK van 2018 in Japan moet Nederland als groeps winnaar eindigen. Nor maal gesproken moet dit geen probleem zijn voor Oranje, dat het hoogst gerankte land uit poule E. De nieuwe bondscoach van de volley balsters Jamie Morrisson. T Hij volgde Giovanni Gui detti op. FOTO'S ANP —Jamie Morrison

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26