Marjan Berk 'Ananashoofd' Noriega at altijd al van twee walletjes REIS VAN DE WEEK kJ Estland, Letland en Litouwe 15 Manuel Noriega 1934-2017 vooR €739, €50 KORTING AANBIEDING! Het was de laatste keer dat mijn moeder en ik de trein naar Utrecht namen voor een 'dagje uit'. Het was 1950, we gingen eerst naar de Spoor- bio, een kleine filmzaal gevestigd in een treinwagon, waar je het Polygoonjournaal kon bekijken en nog een paar kleine films over van alles en nog wat. We dronken thee bij Van Ange- ren, een gerenommeerde lunch room waar dames met hoeden taart aten. Of lunchten. Ze ser veerden er iets nieuws: de fruit- lunch, witte boterhammen met bakjes appel, peer, een trosje druiven en een banaan. Wij gin gen voor de taart. Daarna trokken we verder, naar C&A, waar we gingen 'voelen'. Jurken bekijken, de stof nauwlettend betastend, af en toe een jurk uit het rek halend en voor de spiegel voor ons lijf houdend... en dan weer terug- hangen in het rek. Mijn moeder keek mij vragend aan. „Zal ik deze kopen?" „Doe maar", zei ik, hoewel ik wist dat ze morgen weer zou worden opgenomen voor langere tijd. Een nieuwe jurk. In het pas- hok trok ze het vrolijk blauwwit gestreepte jurkje aan, draaide zich naar mij. „Het doet wel wat voor me", zei ze. „Het haalt me een beetje op." Ik keek naar haar broodmagere lijf. Ik stemde met haar in: „Ja, 't staat je goed!" De volgende dag werd ze opge- En toen stond ze voor me. Ik schrok. Ze droeg de blauwe jurk nomen, om met meer terug te komen. Een jaar later gaf haar nog jonge hart, 46 jaar oud, na zes jaar vechten tegen de rotziekte, het op. De jurk ging de kast in. Na haar dood werd het huis leeggehaald, waaronder ook de vrolijke jurk. Vanaf 1950 tot van daag ging hij, veilig hangend in een hoes, overal met me mee, sa men met de hutkoffer van mijn opa, die in de Boer War met Paul Kruger tegen de Engelsen vocht. De jurk hing tussen mijn kleren, niemand toonde belangstelling. Vorige week was mijn oudste kleindochter op zolder aan het rommelen. „Wil jij thee?", riep ik naar boven. Geen antwoord. En toen stond ze voor me. Ik schrok. Ze droeg de blauwe jurk. Hij paste haar of hij voor haar was gemaakt. Heel slank middeltje, alles zat helemaal goed, in die eenvoudige blauwe zomerse jurk van C&A, uit 1950... Ik moest denken aan de kleine vrouw, die mijn moeder was. Ik dacht aan haar kleine voeten, ze had maat 35 of 36, zodat ze bij de onbetaalbare winkel van Bally tijdens de uitverkoop die piep kleine schoenen kocht, er was verder toch geen mens wier voe ten zonder bloeden in die schoe nen pasten. Assepoester. De Panamese ex-dictator Manuel Noriega was in de jaren 80 de beste vriend van de VS. Tot hij zijn hand overspeelde. Hij overleed gisteren op 83- jarige leeftijd. Daar stond hij dan, in 1990, zonder die grote zonnebril, generaais- strepen en zelfverzekerde glim lach, gewoon als gevangene nr. 41.586. Op dat moment bereikte dictator Ma nuel Noriega al het einde van de weg. Gisteren overleed de ex-dictator. In 1990 ging hij voor zeventien jaar een Amerikaanse cel in wegens drugssmok kel, witwassen en fraude. Dat ging niet zonder slag of stoot. Pineapple face (ana nashoofd, wegens zijn pokdalige ge zicht) was woedend. Hij zag zichzelf destijds als moedig strijder tegen het Amerikaanse imperialisme. „Geen stap terug!", riep hij tijdens een toespraak, zwaaidend met een kapmes. Wederzijdse liefde De militair Noriega greep in 1983 de macht in Panama, na een mysterieus vliegtuigongeluk van de toenmalige dictator Torrijos. Hij maakte geen ge heim van zijn liefde voor Amerika (was zelfs al een informant van de CIA), en dat was geheel wederzijds. Een vriend aan de oevers van het Panamakanaal (de onontbeerlijke kortere route tussen de oost- en westkust van de VS) was voor Washington van levensbelang. Daarbij had Noriega ook nog eens een bloedhe kel aan communisten. Al snel ging het van kwaad tot erger met de generaal. Hij knoopte innige banden aan met Colombiaanse drugs kartels, die fors betaalden voor onbe- lemmerde doorgang naar de VS. Tegelij kertijd informeerde hij de CIA regelma tig over drugstransporten. Met de ene hand speelde hij Cubaanse geheimen door aan de VS, met de andere verkocht hij Panamese paspoorten aan Cuba, die werden gebruikt door Russische spion nen om Amerika binnen te komen. Noriega werd in rap tempo schatrijk. Hij kocht gigantische villa's, impor teerde exotische dieren, gaf extrava gante cocaïnefeestjes en verzamelde teddyberen, die hij verkleedde als com mando. In de tussentijd regeerde hij Pa nama met steeds straffere hand. In 1989 greep president George H. Bush de dood van een ongewapende Amerikaanse militair in Panama-Stad aan om het land met 28.000 soldaten binnen te vallen, de grootste actie sinds de Vietnamoorlog, 'om de levens van Amerikanen te beschermen'. Noriega had geen schijn van kans. Hij vluchtte de ambassade van het Vaticaan binnen, maar gaf zich over nadat hij dagenlang was bestookt met keiharde rockmuziek Panama van Van Halen). De ex-dictator, die ook in eigen land een straf uitzat, stierf aan de complicaties van een hersenoperatie. VAN ftTsyj- Excursiereis - 11 dagen GELDIG T/M 07-06-2017 www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 woensdag 31 mei 2017 GO urk Daarna trokken we de stad in. „Die is van mijn moeder", zei ik bibberig. „Ze heeft hem nooit gedragen..." Mark van Assen INCLUSIEF 10 hotelovernachtingen 10 maal ontbijt en diner Bootovertocht Rodbyhavn - Puttgarden Stadsrondrit en -wandeling Vilnius, Riga en Tallinn o.l.v. een gids Begeleiding door uw chauffeur/ reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar HIGHLIGHTS Vilnius Riga Tallinn Poznan Nationaal Park Lahemaa Kasteel Rundale Meren van Mazurië VERTREKDATA EN PRIJZEN 23junvan f1809f- €759,- Ujulvangst- C769. 8 sepvanü789f- €739,- -> VERTREKGARANTIE Notionaol Pork lahemoa Vilnius Poznan kortingscode EWREIS22 Stockholm Kopenhagen Tallinn Meren van Mozuriö De landen Estland, Letland en Litouwen vormen de Baltische Staten. Bezoek tijdens deze busreis het werelderfgoed van UNESCO in de drie hoofdsteden. Vilnius, in Litouwen, heeft een sfeervol historisch centrum met talloze gotische en barokke gebouwen. Het Letse Riga staat bekend om de sierlijke bouwstijl, Jugendstil. Hanzestad Tallinn in Estland heeft een schilderachtig middeleeuws centrum. Bezoek in Estland ook de badplaats Parnu, maak een excursie naar het Nationaal Park Lahemaa en ontdek het merengebied van Mazurië. Fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Korting alleen geldig op nieuwe boekingen gemaakt van 31-05-2017 t/m 07-06-2017. Niet geldig i.c.m. andere acties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17