II Ariana Grande geeft benefietconcert in Manchester 10 Militair schoot per abuis met scherp tijdens missie in Irak Pedo-agent hoort cel eisen Nee, Delshad Karim Rahid koestert geen wrok. „Het was gewoon een stom ongeluk", drukt hij V. op het hart nadat ze elkaar een paar dagen na het ongelukkige schot ontmoe ten in het hospitaal. De peshmergastrijder die door V. werd klaargestoomd om te kunnen vechten aan het front, heeft de trai ning overleefd en geen blijvend let sel opgelopen. De zaak is daarmee voor hem afgedaan. Ook voor zijn Koerdische commandant. „Kan ge beuren", is zijn oordeel. Zand er over. Maar zo makkelijk komt V. er in Nederland niet vanaf. Het OM ver volgt hem omdat hij tegen de regels zijn eigen dienstwapen zou hebben ingezet bij de training, met dat on gelukkige schot op 2 maart 2015 tot gevolg. V. instrueert op die snikhete dag op het oefenterrein zijn pupillen in een leegstaande wijk van Erbil. Ze moeten een trappenhuis bestor men en alle vijanden uitschakelen, maar de trainingen verlopen tot dan toe bepaald niet lekker. De peshmerga's die straks een gevecht op leven en dood moeten voeren, lijken maar niet te beseffen dat één misstap fatale gevolgen kan heb ben. „Het was lachen, gieren, brullen tijdens de training als ze er iets niet goed ging. 'Pang' roepen hielp niet als ze werden betrapt", zegt een ze nuwachtige V. voor de militaire ka mer in Arnhem. De sergeant ver- Pr-baasvan Trump vertrekt zint in de hete woestijn een list. Hij ontlaadt zijn wapen en schiet met zijn lege Glock. De klik die dan door het vertrek galmt, heeft effect. „Daar schrokken ze tenminste wel van," zegt V. Het was lachen, gieren, brullen tijdens de training als er iets niet goed ging De avond voor het noodlottige in cident bespreekt hij zijn werkwijze met collega's. Ook de pelotonscom mandant zit erbij. Niemand roept V. tot de orde of zegt dat het niet mag. Als V. tijdens de training de volgende dag een peshmergastrij der hoort stommelen, stelt hij zich verdekt op en richt hij zijn wapen naar een 'veilige hoek' waar nie mand zou moeten komen. De strijder kijkt niet om het hoekje - zoals zou moeten - maar dendert de kamer in. Delshad ziet zijn oefenmeester niet. Betrapt! V. drukt af om hem te laten schrikken en hem op zijn fout te wijzen. Maar in plaats van een klik van het lege vuurwapen, klinkt er nu een oor verdovende knal. De sergeant heeft eerst nog niet door dat het geluid uit zijn pistool komt. „Ik dacht dat er een kast omviel", zegt hij. Dan pas ziet hij Delshad gewond in el kaar zakken. Delshad wordt in allerijl naar het ziekenhuis gebracht. Daar blijken zijn verwondingen gelukkig mee te vallen en hij knapt zo goed op, dat hij niet veel later meevecht in de frontlinie. V. daarentegen zit helemaal stuk van wat hij zelf een 'blunder' noemt. Had paniekaanvallen. Wilde op enig moment zelfs niet meer leven. Hoe kon die kogel uit zijn wapen komen. Hij had toch de veiligheidsprocedure gevolgd? Nu twee jaar na het incident is nog steeds niet helder waarom er en nog een kogel in de kamer van zijn Glock zat. Het was in elk geval niet met opzet. Dienstbevel Daarvan is het OM ook overtuigd. Justitie verwijt V. wel dat hij dat wapen niet had mogen gebruiken en eist 160 uur taakstraf. De pelo tonscommandant had een dienst bevel gegeven dat er niet met per soonlijke wapens mocht worden geoefend. Daarover verschillen volgens ad vocaat Michael Ruperti de menin gen. V. zegt dat hij het dienstbevel niet heeft gehoord en ook collega's verklaren dat er geen afspraken wa ren of ze hun dienstwapen moch ten gebruiken bij het geven van de instructies. Sergeant V. heeft na twee jaar psychische hulp zijn le ven weer op de rit. Hij is nog steeds militair. om de slachtoffers en hun familie te eren." Ian Hopkins, politiechef van Manchester, legde het plan voor het benefietconcert eerst aan gewon den en nabestaanden voor. „Ik vond dat we moesten weten hoe zij er over dachten. De meerderheid is voor het concert; sommigen zijn dat zeker niet en dat is begrijpelijk." Nog altijd liggen vijftig gewon den in het ziekenhuis. Zeventien van hen verkeren in kritieke toe stand. Een kinderziekenhuis in Manchester riep burgers op te stop pen met het brengen van geschen ken. „We hebben meer dan genoeg cadeaus en eten, dus we hebben geen donaties meer nodig, twit- terde het Royal Manchester Chil dren's Hospital. Het concert vindt zondag plaats in het stadion Old Trafford Cricket Ground. Naast Grande treden ook Justin Bieber, Coldplay, Katy Perry, Miley Cyrus en Take That op. Ook Pharrell Williams, Usher en Niall Horan (One Direction) doen mee. De kaarten gaan morgen in de verkoop. Fans die aanwezig waren bij het concert in de Manchester Arena mogen gratis naar binnen. Het concert wordt live uitgezonden op de BBC. De organisatie verwacht ruim twee miljoen euro op te halen voor de slachtoffers van de aanslag. Bij de aanslag kwamen vorige week maandag 22 mensen om en vielen meer dan honderd gewon den. De Brit Salman Abedi (22) liet een bom ontploffen na afloop van het concert. Moedig Grande schortte daarop haar Euro pese Dangerous Women Tour op. De zangeres wil het benefietconcert graag houden. „Ik kom terug naar het ongelooflijk moedige Manches ter om tijd door te brengen met mijn fans en een concert te geven woensdag 31 mei 2017 WASHINGTON De commu nicatiechef van het Witte Huis stapt al na drie maan den op. De 47-jarige Mike Dubke zou op 18 mei zijn ontslag hebben ingediend. Dubke bood volgens ABC News eerder aan in functie te blijven tot het einde van de eerste buitenlandse reis van president Donald Trump. Die trip is inmiddels achter de rug en Dubke heeft bevestigd dat hij op stapt. Hij noemde het in een verklaring 'een eer' om voor Trump en zijn regering te hebben gewerkt. Dubke werkte onder meer aan de communicatiestra tegie van de regering. 'Met pang roepen leid je geen peshmerga op' LATHUM Tegen een agent en zijn partner is gisteren in hoger beroep drie jaar cel geëist, waarvan één voorwaardelijk, voor jaren lang misbruik van een min derjarige jongen. De man nen van vijftig en 41 jaar zouden tussen 2013 en 2015 de minderjarige jon gen uit Lathum (Gelder land) seksueel hebben mis bruikt. Het misbruik begon toen de jongen twaalf jaar was. De mannen waren be vriend met de ouders van het slachtoffer. De jongen logeerde regelmatig bij hen. De mannen hebben 'een ravage aangericht bij het slachtoffer en zijn fami lie', aldus de advocaat-ge neraal. Peshmergastrijder Delshad Karim Rahid had alle geluk van de wereld. Een kogel van een Nederlandse militair doorzeefde in 2015 zijn lichaam tijdens een training, maar raakte wonderwel geen vitale delen. De onfortuin lijke sergeant uit Steenwijk stond gisteren terecht. Raymond Boere Arnhem Sergeant V. Sergeant V. hoorde giste ren 160 uur werkstraf eisen voor zijn 'blunder' tijdens het opleiden van peshmerga in Irak. ILLUSTRATIE ERICELICH Zangeres Ariana Grande: „Ik kom terug naar het ongelooflijk moedige Manchester om tijd door te brengen met mijn fans en een concert te geven om de slachtoffers te eren." foto paul bergen Manchester Twee weken na de gruwelijke aanslag op de bezoekers van haar concert in Manchester geeft de Amerikaanse zangeres Ariana Grande een groot bene fietoptreden in de stad. Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11