Abedi maakte zelf de bom 8 Onder het toeziend oog van zwaarbewapende agenten trotseren tienduizenden lopers hun angst tijdens de Great Manchester Run, het eerste grote evenement sinds de aanslag. Bloednerveus voelde Alicia Carlin zich bij het ontwaken. Op een bankje op Al- bert Square, het stadhuisplein, komt ze er eerlijk voor uit. De aanslag in poptempel Arena greep haar bij de keel. Het netwerk rond de zelfmoordterrorist Salman Abedi mocht voor een groot deel zijn opge rold, helemaal gerust was Carlin er niet op. „Met lood in mijn schoenen meldde ik me bij de start", zegt ze na het voltooien van de halve marathon. Angst en emotie vechten bij de meeste deelnemers om voorrang. In Portland Street is van de traditionele feestsfeer bij de start weinig te mer ken. Een minuut stilte voor de slacht offers - waarbij veel tranen vloeien -, gevolgd door een applaus voor de hulpverleners breekt de spanning. Als Don't Look in Back in Anger van Oasis uit de speakers schalt, keert de lach terug. „Het was geweldig", vat Carlin haar ervaring samen. Manchester wil de wereld laten zien dat de stad niet buigt voor ter reur. De boomlange dichter Tony Walsh benadrukt die boodschap vanaf een hoogwerker. Zijn stad, zo herhaalt hij nadien in vele micro foons, laat zich nooit kisten. In wer kelijkheid ligt de paniek op de loer. Agenten met mitrailleurs worden om de haverklap aangeklampt door be zorgde mensen. Bij elke sirene be vriest de menigte even. Studente moleculaire biologie Mo- nika schaamt zich niet voor haar alertheid. De Duitse, die stage loopt in een kankerziekenhuis in de wijk Withington, twijfelde of ze wel aan de start moest verschijnen. Na lang overleg met vriendin Bianca, net als zij afkomstig uit Thüringen, besloot ze toch te gaan. „Mijn moeder smeekte me om het niet te doen", zegt ze. „Die had de marathon van Boston in gedachten en de aanslag in Berlijn." Bijenkostuum Voor Sue Porter was afzeggen nooit een optie. Heftig zwetend maar ziels gelukkig kijkt ze terug op een 'gewel dige dag'. Niet de halve marathon, maar haar zware nylon bijenkostuum - een verwijzing naar het stadslogo - zorgde voor hinder. „Ik wilde iets te rugdoen voor Manchester, waar ik POLITIEONDERZOEK maandag 29 mei 2017 Met lood in de schoenen aan de start Geert Langendorff Manchester MANCHESTER Zelf moordterrorist Salman Abedi heeft naar alle waar schijnlijk zelf de bom gefa briceerd waarmee hij vo rige week maandag 22 be zoekers van een concert van Ariana Grande in de Manchester Arena ver moordde. Daarbij kreeg hij hulp van een netwerk van mensen met een voorna melijk Libische achter grond. De precieze omvang van deze groep - inmiddels zijn veertien verdachten gear resteerd - is nog onduide lijk. Huiszoekingen en verkla ringen van getuigen maken inzichtelijk hoe Abedi te werk ging. Een tijdelijke huurwoning op de twaalfde verdieping in de wijk Blackley werd door hem gebruikt om chemica liën te mixen. De grond stoffen, waaronder water stofperoxide, kreeg hij mo gelijk van een neef met een kapperszaak in Moss Side, een district berucht om jihadisten. Deze Abdal- lah Forjani noemde Man chester op Twitter 'vijand nummer één'. Abedi zette het explosief vervolgens in elkaar in een pand in het centrum, waar vandaan hij op maandag naar de Arena liep. De hoeveelheid aangetroffen ingrediënten deed de poli tie vrezen dat het netwerk over meerdere bommen beschikte en nieuwe aan slagen beraamde. Op di- Zelfmoordterrorist Salman Abedi. fotoafp verse locaties in en rondom de stad zijn inval len gedaan, soms gevolgd door een gecontroleerde explosie. De politie denkt dat Abedi zijn 'ambacht' leerde in Li bië of Syrië. Twijfel bestaat over waar hij is geradicali seerd. Zijn vader Rama dan, opgepakt in Tripoli, heeft banden met haat imams en terroristische or ganisaties. In Manchester, waar Abedi enkele jaren een moskee in Didsbury bezocht, zouden ronse laars voor IS hebben rond gelopen. Zeer waarschijnlijk heeft de Britse staat onbedoeld het plan van Abedi betaald. Hij kreeg twee jaar lang studiefinanciering voor in totaal 14.000 pond, hoewel hij zijn opleiding afbrak. Ondanks de vorderingen in het onderzoek zijn de au toriteiten er niet gerust op dat al zijn helpers zijn ont dekt. Om die reden gaf de politie zaterdag een foto van Abedi vrij, gemaakt door een beveiligingsca mera.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8