NYNKE DE JONG Geen belofte Trump over klimaatakkoord €165 Beschermers moslima's doodgestoken in trein 6 Fietsen door het mooie Twente. Met vele extra's! Column Vanaf APARTHOTEL Tijdens de G7-top in Sicilië heb ben de regeringsleiders van de belangrijkste westerse industrie landen de Amerikaanse president na twee dagen praten niet kun nen overtuigen van het belang van het Parijse klimaatakkoord van 2015. Trump liet via Twitter weten dat hij 'volgende week beslist' of de VS al dan niet meedoet met het terugdringen van de uitstoot van schadelijke broeikasgassen. Staatssecretaris Dijksma van Milieu blijft positief. „De andere grote industrielanden gaan er so wieso mee door, wat van grote betekenis is. Het klimaatakkoord is een trein die niet meer is te stoppen." 2 graden Dijksma wijst erop dat Trumps scepsis over de opwarming van de aarde niet door alle Amerikanen wordt gedeeld. „Staten als Cali- fornië, die autonoom zijn in het maken van wetgeving, laten groot leiderschap zien. Niet voor niets waren we daar vorige week bijeen voor een conferentie over hoe je geld kunt verdienen aan klimaat. Het bedrijfsleven wil door en ziet in dat investeren in duurzaam heid loont." In het klimaatakkoord hebben ruim 170 landen vastgelegd dat de gemiddelde temperatuur niet meer dan 2 graden mag stijgen. Om dat te bereiken moet de uit stoot van CO2 en andere broei kasgassen flink naar beneden. De toenmalige president Ba- rack Obama tekende het akkoord in september 2016. Maar zijn op volger Trump noemde de kli maatverandering een fabeltje. Hij wil juist weer investeren in kolencentrales, om banen te creë ren. W Trump noemde de klimaatverandering tijdens campagne 'een fabeltje' De sfeer achter gesloten deuren was niet best, bekende de Duitse bondskanselier Angela Merkel na afloop. „Het hele gesprek was erg moeilijk, om niet te zeggen onbe vredigend. Er is geen enkele aan wijzing dat de Verenigde Staten blijven meedoen met Parijs." Een meevaller voor de overige G7-landen was dat de Ameri kaanse president ondanks zijn 'America First'-strategie in stemde met het inperken van handelsbelemmeringen. Tijdens zijn campagne voor het presidentschap had Trump nog gedreigd geen Chinese en Mexi caanse producten meer toe te zul len laten in de VS. PORTLAND Een 35-jarige man heeft in een stoptrein in Portland, in de Amerikaanse staat Oregon, twee passagiers doodgestoken en een ander verwond. De drie probeerden hem ervan te weerhouden een paar vermoe delijke moslima's nog langer lastig te vallen. De politie maakte zater dag bekend dat de messentrekker, die de avond ervoor snel na de steekpartij kon worden gearres teerd, een al eerder veroordeelde crimineel uit de stad is. De dader begon in de trein plot seling racistische en religieuze be ledigingen te schreeuwen naar de vrouwen, van wie er een een hoofddoekje droeg. Toen drie ge tuigen in de coupé tussenbeiden wilden komen, moesten ze het zelf ontgelden. Een stierf ter plekke, een tweede later in het ziekenhuis. De belaagde vrouwen hadden de trein al verlaten voor dat de politie arriveerde. Zij wor den nog gezocht om een verkla ring af te leggen. De politie wilde niet zeggen wat de verdachte op zijn strafblad heeft staan. Een lokale krant meldde dat hij zich eerder schul dig heeft gemaakt aan diefstal, kidnapping en wapendelicten. Het was nog een kilometer tot de cola waar ik al uren naar uitkeek, toen ik die kuil over het hoofd zag. Met fiets en al sloeg ik over de kop, knalde op het hete asfalt en voelde m'n hoofd en helm stui teren. Wat was het weer heerlijk om over die Brabantse wegen te fietsen. Tientallen fietsers zagen we onderweg. Groot, klein, dik, dun. Onge twijfeld geïn spireerd door de heldenda den van Tom Dumoulin de af gelopen weken in de Giro d'Ita- lia. Maar hoewel het in het prof peloton al ver plicht is, zie je op zo'n doorsnee rondje Oirschot nog ontzettend veel wielrenners zonder helm fiet sen. Mannen die denken: mij ge- niemand een helm' ten spijt: Als weggebruiker kan je elk mo ment iets overkomen en dat heb je zelf niet in de hand. Door een andere deelnemer aan het ver keer of volledig door je eigen fout. Dit weekend reed er nie mand bij mij in de buurt op een verlaten B-weg. bed met 'slechts' een bekken breuk, een pijnlijke elleboog en een rug vol met schaafwon den. Had ik net zoals heel veel anderen geen helm gedra gen, dan had ik deze column misschien niet meer kunnen tikken. Vier tot zes weken rust en ik ben weer zo goed als de oude. Heel vervelend, maar het had allemaal veel erger afkunnen lopen. Och jongens, ik kan niet wachten om weer op de race fiets te stappen. Met een nieuwe helm. Had ik geen helm gedragen, had ik deze column wellicht niet meer kunnen tikken beurt niks. Ik let goed op. Hoe veel nieuwsberichten er ook voorbij komen over gehavende amateurwielrenners: zij wanen zich onoverwinnelijk. Enkele weken geleden startte een jour nalist van deze krant die het zelfde was opgevallen al een Twitter-actie: #draagjehelm. Ook hij maakte nog niet zo lang geleden een flinke smak tegen het asfalt, met flinke deuken in zijn helm tot gevolg. Hij kreeg veel bijval, van profs, wieleror ganisaties en amateurs. Mis schien moeten ze het gewoon verplichten: zit je op een race- flets of mountainbike, dan draag je een helm. Draag je helm! Al die excuses als 'ik let goed op' en 'in de jaren zeventig droeg Exclusieve Lezersreis Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc f) reiskatern.nl maandag 29 mei 2017 @Nynke em Aparthotel Delden is het meest complete familie-, golf- en wellnesshotel van Nederland. Het is gelegen in de mooie gemeente Hof van Twente in het stadje Delden. Aparthotel Delden Vanuit het hotelis het heerlijk fietsen in de prachtige omgeving. Het hotel beschikt over mooie kamers, een zeer compleet sauna en wellness- complex, prachtige 9 holes golfbaan "De Lage Mors", indooren buiten zwembad, tennisbanen, bowling banen en een gezellig spelterras. www.aparthoteldelden.nl/fietsvakantie Inhoud Arrangement: 3xovernachting in een hotelkamer 3xuitgebreid ontbijtbuffet 2x3gangenkeuzediner lxpicknickmandvooronderweg gratisfietsroutes per kamer gratis gebruikvan binnen en buitenzwembad 1 xkoffieen gebak bij "Hetandere leven" lx koffie en krentenwegge bij "tStiftinWeerselo" fietsenstalling metoplaadpunten. prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer. De normale toeslagen en kortingen zijn van toepassing op alle reserveringen. Het arrangement is geldig t/m 31 december 2017. Voor dit arrangement geldt een dage lijkse aankomst. Meer informatie en boeken: Ga voor 'fietsen door het mooieTwente' naar onze website reiskatern.nl/pzc/ahdl702 voor meer informatie. En voor boeken bel of mail met Aparthotel Delden 074-3777666 of receptie@aparthoteldelden.nl Het klimaatakkoord wankelt nu Donald Trump de ambities van de G7-top voor een geza menlijke aanpak van het kli maatprobleem heeft geblok keerd. Gerben van 't Hof Taormina Veteraan Ricky John Best (53) en Taliesin Myrddin Namkai Meche (23) stierven toen zij twee vrouwen beschermden. Dankzij mijn helm lig ik nu op En tot die tijd moeten we het maar tot vervelens toe blijven roepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6