£'l C9 Onbetaalbare promotie Vanuit luie stoel of écht lopen door het Zwin Compliment tot 40% Van heinde en verre kwamen de mensen dit weekeinde naar de Zeeuwse kusten. vanaf morgen 30 mei DE NOBELAER 16 ZE ZOMERS WARM BADGASTEN Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl Commentaar Limburger Tom Dumoulin schreef gisteren wielerhistorie. Zijn zege in de Giro d'Italia is hét succes waar wielerminnend Ne derland al 37 jaar zó naar snakte. Etappewinsten waren er ge noeg, maar een eerste plek in het eindklassement van een grote ronde; daarmee kom je pas écht in de boeken. De provincie Limburg knijpt zich in de handjes. Reken maar dat de roze trui van 'hun' Tom wordt uitgebaat. In de afgelopen weken werd al een flinke aanloop genomen. Nu heeft Limburg toch al niet te klagen als het om fietstoerisme gaat. Elke dag trekken veel fietsfanaten naar de Cauberg en Keutenberg om hun bovenbenen te testen. Onderne mers maken daar handig gebruik van. Het wielerwalhalla Amstel Gold Experience in Valkenburg is daarvan het mooiste voorbeeld. Het succes van Dumoulin zal het er zeker niet rustiger op maken op de Limburgse kuitenbijtertjes. Had Zeeland maar zo'n uithangbord. Natuurlijk, op de prestaties van Jan Raas valt nog altijd niets af te din gen, maar wat zou nieuw succes de ambities van Zeeland om dé fiets- provincie van Nederland te worden kracht bij zetten. Uit een kwali teitsmonitor van het Landelijk Fietsplatform kwam Zeeland onlangs na Friesland en Overijssel als derde fietsprovincie van het land uit de bus. Het leverde de provincie een kwaliteitslabel met vijf sterren op. Prachtige extra promotie, riep gedeputeerde Carla Schönknecht. Al die mooie kwalificaties en woorden vallen volledig in het niet bij de kracht van het succes van een toprenner. Die promotie kun je nauwe lijks sturen. Maar als de kans zich voordoet moet je er handig op in springen. Het is een kwestie van, om de Zeeuwse wielercommentator Maarten Ducrot maar eens te citeren, op het vinkentouw zitten. Lim burg zal nog lang op het Dumoulins historische zege kunnen teren. En misschien Zeeland toch ook wel een beetje. Want 'onze' Tom? Die bekijken we sinds gisteren allemaal een beetje door een roze bril. Natuurlijk, op de prestaties van Jan Raas valt nog altijd niets af te dingen Bij het Zwin wordt 120 hectare van de Willem Leopoldpolder getrok ken, tussen Knokke en Retranche ment. De uitbreiding geldt als na tuurcompensatie voor de verdie ping van de Westerschelde en moet verzanding van het bestaande Zwin voorkomen. Het werk, dat in het voorjaar van 2019 klaar moet zijn, loopt volgens schema. Het pompgemaal aan Bel gische zijde staat er al en komende maanden staan onder meer het af werken van de nieuwe zeedijk, rea liseren van uitkijkpunten en fiets en wandelpaden op de planning. De bouw van een brug over een zij geul in de Zwinvlakte en een vlon derpad ter hoogte van Retranche ment worden voorbereid. Via het houten pad, dat 56 meter lang wordt, kom je middenin het Zwin Het vlonderpad bij Retranchement wordt maar liefst 56 meter lang te staan. De wandeling begint 11 juni om 10.30 uur op het parkeer terrein van het Zwin Natuur Park in Knokke-Heist. Vanuit de luie stoel kan het Zwin ook worden bekeken, met een 'virtuele wandeling' via zwininverandering.eu/virtueel- werfbezoek. ALMANAK Ze weet het, die Vlissingse: zin gen kan ze niet goed. Toch kan ze het niet laten om af en toe een liedje mee te zingen of te neurieën. Tot ongenoegen van hun kinderen, want 'mama zingt wel heel erg vals.' Laatst zag zoonlief een opera zangeres op televisie. Hij luis terde kritisch naar haar presta ties en trok vervolgens een wel overwogen, maar meedogen loze conclusie. „Mama, die vrouw zingt nog veel valser dan jij." Of ze nou dankjewel moest zeggen, dat wist die Vlissingse even niet. Ze besloot het te zien als een onschuldig compliment. Wildkampeerders massaal op de bon Traumahelikopter naarVlissingen Drie aanhoudingen voor inbraak WESTDORPE Bouwkeet uitgebrand Op veel plekken in Zeeland steeg het kwik dit weekeinde boven de dertig graden. Nog altijd minder warm dan in het binnenland. Za terdag en zondag stroomden de stranden vanaf de vroege ochtend vol met badgasten die voor de files uit een plekje wilden bemachtigen, gewapend met koeltassen, bolder karren en - een betrekkelijk nieuw fenomeen - rolwagentjes. Belangrijkste ingrediënt voor een geslaagd dagje strand was natuur lijk de zonnebrandcrème. „Want deze melkflessen moeten in de zon", zegt Adrie de Waal uit Bergen op Zoom, terwijl hij een spierwit been uitstrekt. De 51-jarige Berge- naar heeft om 7.30 uur 'alles in de tassen gemikt' om met zijn vrouw Ingrid voor de files uit in Zeeland te geraken. Zo gemakkelijk konden Ferry en Nilmini Koen uit Middelburg zich er niet vanaf maken. Het stel heeft jonge kinderen en sjouwt een bol derkar vol eten, verzorgingspro ducten en speelgoed mee voor zo nen Demian (2) en Joeah (4). Als Zeeuwen hoeven ze niet voor de fi les uit te rijden, maar toch zijn ze vroeg vertrokken. Ferry: ,,'s Mid dags wordt de zon te fel voor de kinderen." Aan het eind van de snikhete za terdag kijkt Mark Kuzee van het ge lijknamige bergingsbedrijf terug op een weekeinde vol blikschade en oververhitte auto's. Met acht man personeel is de berger voortdurend in touw geweest. „Veel kop-staart- botsinkjes zonder persoonlijk let sel, zoals dat Duitse stel dat om 5 uur uit Keulen weggereden was en nog voor 9 uur al strandde na een ongeluk bij Souburg. Die zijn al de hele dag bezig om vervangend ver voer te regelen. En verder vooral veel koelingsproblemen. En o ja, sleutels in de auto! Mensen lopen allemaal met korte broeken en zwembroeken. Gaan ze de auto leeghalen, sleutels even in de kof ferbak neerleggen, kofferbak dicht gooien... En ja hoor. Vaak hebben ze de telefoon er ook nog naast gelegd, moeten ze ook een telefoon lenen." Pas om een uur of vijf wordt het koeler. De dreigende regen blijft uit en na een koele nacht begint de zondag weer net zo stralend, zij het iets minder warm dan zaterdag. En dat is eigenlijk wel zo prettig, vin den veel mensen. Het weekeinde verloopt zonder noemenswaardige incidenten. Er is alleen een file Zee land uit rond 17 uur zondagmiddag. en MarcCain 50% maandag 29 mei 2017 De werkzaamheden in natuurge bied Het Zwin schieten flink op. Omdat dat vanaf de 'buitenkant' wat lastiger te zien is, kan er op zondag 11 juni een wandeling ge maakt worden door het gebied. Sophie Stockman Retranchement Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Tientallen wildkampeer ders op Schouwen-Dui- veland, op Noord-Beve land en romdom Veere hebben tijdens het He- melvaartsweekend een boete gekregen. Handha vers van de gemeenten Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland hielden samen met de politie controles. In Veere wer den 21 illegale kampeer ders ondekt. De meeste wildkampeerders hadden een camper. „w,-_ VLISSINGEN Een traumahelikopter is zaterdagochtend opge roepen om een patiënt vanuit het Admiraal de Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) te vervoeren. Het ging om een medisch noodgeval. De helikopter is in Arnemuiden geland, waar de trauma-arts een medische controle heeft gedaan bij de patiënt die daar per ambulance arri veerde. De helikopter is daarna zonder patiënt vertrokken. SCHORE In de nacht van zaterdag op zondag is in Schore een inbraakpoging ge daan. Drie mannen wer den aangehouden. Toen de politie rond 04.30 uur ter plekke kwam, zagen ze twee mannen wegren nen. Het inbraakgereed schap hadden ze laten liggen. Vier agenten en een politiehond gingen op zoek. De hond vond de boeven in een tuin. Er werd ook een gestolen auto aangetroffen. In een bouwkeet aan de Autrichehaveweg in Westdorpe is zaterdag middag brand ontstaan. De brand ging gepaard met een flinke rookont wikkeling. De brandweer heeft de bouwkeet ge controleerd uitbranden. Ook werd er een shovel verwoest door het vuur. De oorzaak van de brand is niet bekend. Nog even over die duintop sjouwen! Ondine van der Vleuten Dishoek n ooststraat 8, domburg, tel. 0118 582121, wvwv.denobelaerdomburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50