tjJ II Ha Shj n ij 33 J 4 MAASTRICHT BESCHEIDEN FEESTJE Turbo Tom' bracht wielerminnend Nederland gisteren in extase. Sociale media ontploften van geluk. Thuisstad Maastricht viert bescheiden het feest mee. Tom is onze man, een Maastrichtenaar! Deze zege vergeet ik nooit umnnim 399,- ^Bat een dag!' 'Je bent een H AA baas!' 'Ik heb mijn vader nog nooit zo blij gezien!' ■V H Overal in Nederland worden barbecues in de steek gelaten voor de meeslepende tijdrit van Tom Dumoulin. Rond half zes is zover: het roze is van hem. Turbo Tom heeft het geflikt! Voor het eerst in 37 jaar heeft een Nederlan der een historische wielerronde gewonnen. Koning Willem-Alexander tweet: 'Wat een fantastische prestatie van Tom Dumoulin tij dens de laatste tijdrit! Bijzonder trots op zijn overwinning van de Giro d'Italia.' Ook pre mier Rutte wordt aangestoken door de Du- moulin-gekte in ons land. 'Historische zege! Heb Tom Dumoulin net gefeliciteerd met fantastische prestatie', jubelt hij. En de bur gemeester van Maastricht laat weten dat hij 'niet kan wachten om Tom te eren!' Toch blijft het in thuisstad Maastricht rus tig. De inwoners zijn net zo bescheiden als de wielrenner, zo lijkt het. Hier en daar zitten een paar fans in roze shirtjes en met dito hoedjes op het terras. Zo ook Maastrichtenaar Marco Greep (56). Na de overwinning snelde hij zo vlug mogelijk naar het centrum. Hij wil later in het bejaardenhuis niet moeten zeg gen: 'Toen Tom Dumoulin het historisch roze won, zat ik thuis op de bank'. Maar nu staat hij in zijn eentje op het terras, verbouwereerd dat hij de enige in een knalroze polo is. Hij heeft net een portie bitterballen weggewerkt. 'Die heb ik helemaal alleen op.' In de tussen tijd zijn twee jonge wielerfans in een droge fontein gesprongen. Niemand volgt. „Dat zou in Rotterdam niet gebeuren," refereert Greep droogjes aan de Feyenoordgekte vlak na het kampioenschap, twee weken geleden. De Hofpleinfontein zag zwart van de mensen. Greep begrijpt het wel. Dumoulin is zo be scheiden dat hij zelfs geen eigen fanclub wilde. Bovendien heeft Maastricht er de ziekte in dat MW gisteren de kans op een plek in de eredivisie heeft vergooid. Een kwartier voor de tijdrit van Dumoulin ver loor de Maastrichtse club van Roda JC, met 1-0. Gevolg: een binnenstad vol getergde blik ken. In Gabi's Beer Bar, hartje stad, wordt na het verlies snel gezapt naar de Giro. Het duurt even voordat de kroeggasten hun chagrijn kwijt zijn en Tom, hün Tom, met liedjes in Limburgs dialect aanmoedigen. Achterin de kroeg zit de grootste wielerfan, Thijs van de Schoot (26), stilletjes op een klapstoel. De jongen lijdt. „Ik heb er vannacht niet van kunnen slapen", biecht hij op. Hij blaast de wangen bol, wrijft in zijn handen. Zweet sprankelt op zijn voorhoofd. Thijs kent Tom persoonlijk, ze hebben bij elkaar in de klas gezeten. Dumoulin zal hem wel vergeten zijn, denkt Thijs, maar andersom is de be wondering alleen maar groter geworden. „Hij is precies zoals op tv: een sympathieke gast." De mooiste anekdote, vóór het historisch roze, was die uit de ronde van Limburg, zes jaar geleden. Thijs is begeleider in een van de auto's en ziet Tom vallen. De renner ligt dan een fiks stuk vooruit, het peloton haalt hem in. „Hij verliest een paar minuten. Maar wat er dan gebeurt... ongelooflijk. Hij weet dat gat te dichten en komt alsnog terug. Dat heb ik nog nooit gezien. Hij is fysiek zo sterk." Brullen Ex-wethouder van sport Piet Keijmis heeft inmiddels zijn gehoorapparaat uitgedaan. Handige zet, want hoe sneller Dumoulin op zijn trappers beukt, hoe harder Maastricht schreeuwt. „Sjengen, sjengen", brullen de kroeggasten. Een geuzentitel voor Maastrich tenaren. Keijmis kan wel huilen van geluk: „Tom is onze man, een Maastrichtenaar. Op zulke momenten word ik heel chauvinis tisch. Deze overwinning vergeet ik nooit." Ook kroeggast Theo Collijn juicht. Maar, fluistert hij: „Ik had liever gezien dat MW gewonnen had. Dumoulin had van mij dan best tweede mogen worden." En als iemand dat begrijpt, is dat waarschijnlijk Tom zelf. Het eerste dat hij vraagt zodra de camera's op hem gericht zijn, is: „Hoe heeft MW het ge daan?" Maar in de rest van Nederland draait het toch echt om Tom. 5 dagen Berlijn Centrum 8 dagen i° daSen Kirchberg in Tirol Polen Mazurengebied en Gdansk 10 dagen Eilanden van Dalmatië 10 dagen Barcelona en Andorra 10 dagen Hoogtepunten van Noorwegen nrn ■Firm maandag 29 mei 2017 GO Na de tranen voor MW begint het brullen voor Tom Hanneke van Houwelingen Maastricht —Piet Keijmis In de Maastrichtse kroegen wordt Tom luidkeels toege bruld. Tom-fan Thijs van de Schoot (linksonder) leeft in tens mee. foto's koen verheijden Vertrekdata: 19 juni 17, 31 juli 7 14, 28 aug 11,25 sept etc. Vertrekdata: 5juni/3 31 juli 28 aug 725 sept/23 okt. Vertrekdata: 12, 26juni 10 juli 721 aug 7 4 sept etc. u Vertrekdata: 15, 29 juli 712, 26 aug etc. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! \Jjg| Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 3,17,31 juli 714 aug etc. Brochure en (03l8) 58 09 58 boekingen: lij i www.bolderman.nl Prijs p.p. q.b.v. pers. kamer excl. Calamiteitenfonds Et reservedngskostèp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4