ledereen kan zich legitiem tegen de kerk afzetten op de Renessedag mmggë Sfe 19 JUBILEUM FOK- EN MENVERENIGING VIERT 100-JARIG BESTAAN De weide aan de Bredeweg doet denken aan een uitgestrekte prairie. Waar paarden en pony's met enkel en meerspannen stofwolken doen opstijgen als ze de hindernissen bedwingen. Menevenement voor even terug Het was echt een topdag voor ons I De organisatie van het menevenement in Oos terland deelt continu koud water onder vrij willigers rond. En voor de paarden is vijf kuub water aangerukt in plaats van de gebruikelijke twee kuub. Fok- en Menvereniging Schouwen-Duiveland vierde za terdag met het menevenement het ioo-jarig bestaan. De grote warmte is een issue, maar van stress is geen sprake. Dankzij de buren is er een extra afspoelpunt met tuinslang geritseld. En elders op de enorme wei staan tanks wa ter klaar waar menners hun paar den een verkwikkende douche kunnen geven. Dierenarts Dingena de Wijs van Dierenartsencombinatie Over- schelde en bijna afgestudeerd die renarts Daphne Vlamings uit Burgh-Haamstede houden elk paard nauwlettend in de gaten. Zoals ook de menners zelf doen. „Elet is hun dure hobby en hun grote liefde. Die paarden zijn hun allesjes. Daar wordt echt goed voor gezorgd", weet De Wijs. Natasja Heij uit Achthuizen heeft er bij voorbeeld voor gekozen met haar Nederlandse trekpaard Speedy al leen de hindernissen te doen. „De afstandsrit laat ik schieten". Het is een oefenmarathon én - een feestje in verband met het honderdjarig bestaan van de Fok- en Menvereniging Schouwen- Duiveland, benadrukt ook voor zitter Jan-Leen Boot van die club. „We gaan vandaag heel soepeitjes met de regels om. We nemen zo wel de veiligheid als het dieren welzijn heel serieus". Met de paarden lijkt niets mis en het publiek puft eens hier en daar, maar lijkt verder vooral te genie ten. Het warme weer speelt zo te zien alleen het strodorp parten. „Normaal zijn er twee- tot drie duizend bezoekers, nu misschien iets van achthonderd", schat Ken Buth van de fok- en menvereni ging. Maar die vermaken zich, net als de menners en grooms, opper best. Natasja en haar man René Wouters brengen na afloop van hun deelname eerst Speedy terug naar haar wei in Achthuizen, maar keren daarna terug. „Om naar de anderen te kijken en voor de gezel ligheid. We zijn ook lid van Fok- en Menvereniging Schouwen- Duiveland". Dat is een actieve club, schetsen Buth en Boot. Ondanks de honderd jaar telt de vereniging 120 leden en bijna, bijna was het gelukt om tijdens het jubileumevenement ook hon derd leden aan de start te laten verschijnen. Boot: „Maar de afge lopen 48 uur hebben er acht afge zegd om verschillende redenen. Meer dan 90 is trouwens ook fan tastisch. Er zijn veel wedstrijden en dus is er veel concurrentie. Als mens doe je ook niet elk weekend aan een marathon mee. Je moet kiezen. Op die 92 zijn we al hart stikke trots". We gaan vandaag heel soepeitjes met de regels om CADEAU Het was de 31ste editie alweer en het lijkt niemand ooit te gaan vervelen. Het uitgangs punt is ook mooi: voetbalver eniging SV Renesse, tennis vereniging Scelveringhe en de PKN Kerk Schouwen Aan Zee zetten een dag vol vermaak op poten. De opbrengst, dit jaar 14.500 euro, wordt na afloop keurig door drieën gedeeld. Die opzet wordt zelfs gedra gen door mensen die niet aan kerk of sportclubs verbonden zijn. Zoals bestuurslid Mi randa Bouwman. „Ik geloof dat ik al vanaf mijn zestiende op de achtergrond help en ik ben nu 48". Ze rolde er via haar va der in die hand- en spandien sten voor de Renessedag ver leende en kwam drie jaar gele den zeifin het bestuur terecht. „De saamhorigheid is groot. Het is geweldig om zoiets sa men te doen. Samen sta je sterk. Je hoeft ook niemand iets uit te leggen. Alles hier loopt gewoon vanzelf'. Dat ook het publiek blijft toestromen, is deels te danken aan dat er altijd wel weer wat nieuws wordt geboden - denkt Bouwman. Dit jaar kon het pu bliek onder begeleiding van ZeeLandBuitenLand de kerk toren abseilen, een nieuwig- heidje. „En de organisatie van Concert At Sea had twee kaar ten beschikbaar gesteld. Daar werd goed op geboden". Het was razenddruk op het dorp. Zo druk dat mensen ge adviseerd werd niet met de auto naar Renesse te rijden. De wegen naar de ring werden zelfs afgesloten. „Er was heel veel volk op het dorp. Het was echt een topdag voor ons". maandag 29 mei 2017 SD Mennen op warm verjaardagsfeest Esme Soesman Oosterland '^2-. l Toon Brooijmans van stal Brooijmans in actie met een tweespan. JW-aÈff -.-.ns? .V-;. Tussen de bedrijven door kregen paarden een koude douche, foto's marieke mandemaker - Jan-Leen Boot Het was een eenmalig dingetje en daar gaat het hoogstwaar schijnlijk ook bij blijven. Het Menevenement bij Oosterland was een cadeautje van de Fok- en Menvereniging Schouwen- Duiveland ter ere van het eigen honderdjarig bestaan. Tien jaar lang zette deze orga nisatie met de Rotaryclubs Zie- rikzee en Schouwen-Duiveland op diezelfde plek een vergelijk baar festijn op poten. „Het was de charme van dat evenement waardoor we besloten het nog één keer te organiseren. Er hebben zoveel mensen naar gevraagd", zegt voorzitter Jan- Leen Boot. Dus kon er even worden geno ten van de kracht en souplesse van menners, grooms en paar den en pony's met enkel-, twee- en meerspannen over een par cours met zes hindernissen. Maar nog een herhaling zit er niet in. „Het is heel veel werk en als kleine vereniging neem je financieel veel risico". Wat niet wil zeggen dat de nog altijd bloeiende Fok- en Menvereni ging niet meer naar buiten treedt. Woensdag 31 mei verzorgt de jarige club een paardenkeuring op de Paardenmarkt in Zierik- zee. Dominee Piter Goodijk ver woordde het als speaker prik kelend zaterdag: „ledereen heeft vandaag de kans zich even tegen de kerk af te zetten. Legitiem". Esme Soesman Renesse - Miranda Bouwman, bestuurslid Hgpipewus® 1 Abseilen vanaf de kerktoren, foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42