Ultieme beloning voor FC Utrecht 7 Belgische spits heeft groot aandeel in promotie Been hoofdtrainer van Apoel Nicosia Cillessen pakt beker met Barcelona Roda JC wint en blijft in de eredivisie Na de 1-0-overwinning in eigen huis wint N AC ook de uitwedstrijd tegen NEC met 1-4. De Brabantse club keert daardoor na twee jaar weer terug in de eredivisie. NAC keert terug in de eredivisie. En of dat met of zonder spits Cyriel Dessers is, is de vraag. Eén ding is ze ker, na zijn twee treffers in het duel met NEC (1-4), is de Belg voor eeuwig een held in Breda. Het is zondagavond tegen de klok van zeven als Cyriel Dessers zijn vuisten nog maar eens gebald de Nijmeegse lucht in priemt. Even daarvoor, tijdens NEC-NAC, heeft de spits met twee goals een hoofd rol gespeeld namens de Bredase club. En nu laat de Belg alle lof te vreden over zich heenkomen van uit het vak met vijfhonderd meege reisde fans. „Deze supporters ver dienen zó de eredivisie", zegt de aanvaller. „En ze krijgen eredivi- sie.Yes." Het is wat overdreven om te stel len dat Dessers zich qua populari teit nu al kan meten met in Breda il lustere helden als Pierre van Hooij- donk of Ton Lokhoff. Maar heel veel scheelt het niet. De Belg is niet al leen degene die NAC met zijn doel punten langs FC Volendam en NEC loodste in de play-offs. Hij is tevens uithangbord van de Bredase volks club. En diegene die symbool staat voor de ongekende spirit die zijn team tentoonspreidde tegen die twee tegenstanders. „Geweldig dat ik belangrijk heb kunnen zijn", is hij haast jongensachtig bescheiden. „Dit zijn de mooiste weken van mijn loopbaan." En waarschijnlijk ook een van de mooiste in de historie van zijn club. Juist omdat de promotie tijdens het seizoen, waarin trainer Marinus Dijkhuizen sneuvelde, lang zo ver weg leek. En waarin het publiek desondanks massaal bleef komen. Misschien vatte de heenwedstrijd NAC-NEC het jaar in dat opzicht nog wel het beste samen. Juist die nooit verzakende aanhang zong hun ploeterende club naar de 1-0- zege tegen de veel sterkere Nijme- genen, uiteraard dankzij Dessers. En met die uitgangspositie kwam NAC gisteren amper nog in Geweldig dat ik belangrijk heb kunnen zijn. Dit zijn de mooiste weken van mijn loopbaan de problemen na de vroege 0-1 van Dessers (strafschop). NEC kwam weliswaar terug tot 1-1 via Gregor Breinburg (ook een strafschop). Maar na rust zorgden Dessers, Gio vanni Korte en Manu Garcia al snel voor een luxe 1-4-voorsprong voor de Bredanaars. Opvallend: bij de eerste twee goals - plus bij de latere rode kaart voor NEC'er Mohamed Rahyi - gaf de video-referee de doorslag. Vrijwel niemand die er na afloop nog over repte. De fans van NEC treurden dat er voor hun voor lopig een eind komt aan het eredi visieschap. Die van NAC kondig den hun comeback alvast luidruch tig aan. Of de door talloze eredivi sieclubs begeerde Dessers met ze mee gaat? Afwachten. Wat vast staat: dat standbeeld komt er voor hem in Breda. Hoe dan ook. FC Utrecht - AZ knetterde zelfs in de catacomben nog, waar spelers el kaar in de rust te lijf gingen, geheel naar het voorbeeld van hun assis tent-trainers langs de zijlijn. Na af loop spetterde in diezelfde cata comben bier in het rond over de verhitte hoofden van de blije Utrecht-spelers. Die hadden net daarvoor een veldinvasie van Utrecht-supporters overleefd en beleefden daarmee de ultieme be loning op het uitstekende seizoen. Knap was het dat de 3-0 uitneder laag tegen AZ werd omgebogen. In de penaltyserie schoot Nacer Bara- zite FC Utrecht uiteindelijk naar de Europa League. Het energieke FC Utrecht was in de Galgenwaard veel beter dan de povere opponent. Misschien wel voortgedreven door een voorval dat de spelersgroep dit weekeinde in de greep hield. De zoon van trainer Erik ten Hag is betrokken geraakt bij een ernstig auto-ongeluk. „Ik heb de hele wedstrijd met kippen vel gespeeld", zei aanvoerder Wil lem Janssen daarover. „Meer dan ooit konden we laten zien hoe graag we wilden winnen. Koste wat kost wilden we het seizoen in elk geval met opgeheven hoofd verla ten." De wedstrijdbespreking was brandstof voor de Utrecht-spelers. Janssen: „De wedstrijdbespreking van de trainer was ongelofelijk mooi en intens. Dat opgeteld bij het feit dat we ons in Alkmaar te kak ken hebben gezet, maakte dat we niet konden verliezen vandaag." De trotse Ten Hag wilde niet in gaan op zijn emotionele dagen. En ook niet zeggen hoe zijn zoon er aan toe is. „Dat is een privékwestie. Maar de ploeg heeft vooral gewon nen omdat we nu hebben laten zien wat er bij komt kijken om prijzen te winnen. Wilskracht. Overtuiging. Nu hebben we laten zien hoe weer baar deze ploeg is. Natuurlijk was de kans klein dat we dit zouden flikken, maar een kans is een kans. Die hebben we gegrepen, en hoe." maandag 29 mei 2017 VOETBAL Mario Been is het komende seizoen de hoofdtrainer van de Cypriotische lands kampioen Apoel Nicosia. De Rotterdammer tekent een contract voor één sei zoen en wordt vandaag ge presenteerd. Been was de afgelopen periode assis tent-trainer van Fener- bahge, waar hij samen met Cor Pot hoofdtrainer Dick Advocaat ondersteunde. Laatstgenoemde wordt bondscoach van het Ne derlandse elftal, en ook Been zelf wordt dus eind verantwoordelijke. „Het lijkt me geweldig om weer als hoofdcoach aan de slag te gaan", liet Been in een re actie weten. „Het is een club die altijd Europees voetbal speelt en dan ook regelmatig behoorlijk suc cesvol was." Bij Apoel staat doelman Boy Waterman onder contract. VOETBAL Met Jasper Cillessen als doelman heeft Barcelona voor het derde seizoen op rij de Spaanse beker ge wonnen. De club was in de finale veel te sterk voor Alavés (3-1). Lionel Messi speelde zijn 700ste offici ële wedstrijd voor Barce lona en de nationale ploeg van Argentinië. De ope ningstreffer in de finale was zijn 565ste doelpunt. Met een vrije trap verraste Theo Hernandez Cillessen, die het hele seizoen al speeltijd krijgt in het beker toernooi. Barcelona stelde nog voor rust orde op zaken via Neymar en Alca- cer. In Engeland won Arse nal de FA Cup ten koste van Chelsea. De finale ein digde in 2-1. Voor The Gun ners scoorden Sanchez en Ramsey, namens Chelsea was Costa trefzeker. VOETBAL Roda JC is er op de val reep in geslaagd om een jaar langer in de eredivisie te blijven. De Kerkraadse ploeg moest tot het uiter ste gaan om streekrivaal MVV op de knieën te dwin gen. En slaagde daar in met een magere 1-0 over winning tegen een getergd MVV, dat het laatste half uur met tien man verder moest. Aanvoerder Nick Kuipers kreeg na raadple ging van de videoscheids- rechter direct rood na een domme overtreding op Mit- chel Paulissen. De enige treffer in Kerkrade kwam op naam van Daryl Werker, die in de 26ste minuut scoorde voor Roda. Cyriel Dessers is voor eeuwig een held in Breda Dennis van Bergen Nijmegen De spelers van NAC en hun fans zijn uitzinnig van vreugde na de promotie naar de eredi visie. FOTO ROBIN VAN LONKHUIJZEN/ANP -Cyriel Dessers, spits van NAC Hoe anders kon FC Utrecht - AZ eindigen dan in een sidderende strafschoppenserie, die de tem peratuur in de kolkende Galgen waard nog een beetje meer deed oplopen. Een door een in cident in de privésfeer gedreven FC Utrecht won die serie en plaatst zich voor het eerst sinds 2013 voor Europees voetbal. Nik Kok Ard Schouten Utrecht Willem Janssen fotoproshots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31