Kruijswijk wil deze Giro snel vergeten De «sT Giro van V TomV ■1 3 W 1ï °l M M M 1 1 M E M 1 MM 1 Tom Dumoulin wint sneller dan (ook hijzelf) li [fe]iU6 □ïS7 3f Efef 4 WIELRENNEN 100STE GIRO DÏTALIA A Drie weken geleden vertrok Tom Dumoulin (26) voor de eerste keer met klassementsambities in een grote ronde. De Limburger won meteen. Wat betekent dat voor het vervolg van zijn carrière? Column HUGO BORST Dumoulin zei na zijn tijdrit 'poepnerveus' te zijn geweest. Eerst dacht ik aan een Freudiaanse verspreking. In hetzelfde interviewtje (verwon dering, blijheid en toch al - heel in de verte - is controle en relati vering hoorbaar) sprak hij van een 'strontnerveuze dag'. Hij deed het er dus om. Net sporthis- torie geschreven en al een vleug zelfspot. Hij legde het accent op vijf dagen eerder. Op de dag dat hij nog de gedoodverfde winnaar van de Giro was, speelde zijn dar men op. Heel de wereld zag het. Het ontkleden en ontlasten kostte twee minuten. Wim van Est drong zich aan me op. Op 17 juli 1951 donderde Wim met zijn gele trui in een ra vijn. 'Zeventig meter viel ik diep, mijn hart stond stil, maar mijn Pontiac liep.' De vergelijking gaat mank. Wim had wel dood kun nen zijn, het poepincident had Tom hooguit de eindzege kun nen kosten. Maar drama is drama. Het klokkie uit 1951 is in 2017 een drol geworden en die drol zal over 66 jaar genoemd worden als wordt teruggeblikt op de eerste Nederlandse Giro-win naar. Onderschat Dumoulins poep- partij niet. Ik hoorde Bobby Traksel van Eurosport zich hardop afvragen wat de struc tuur van die drol was geweest? Dun had geduid op ziekte en dat had Dumoulin de Ronde van Ita lië gekost. De vorm is dus hoogstwaarschijnlijk vast ge weest. Ik vraag me af of Dumoulins resten er nog liggen. In de Tour van 1990 vond ik een renners handschoentje van Laurent Fig- non. Ik heb ook nog een bier flesje staan dat Feyenoorder Pierre van Hooydonk direct na de UEFA Cup-overwinning op Borussia Dortmund in één teug leeg had gedronken. Dat zijn reli kwieën. Ik vraag me af of er een wielerfan is, eentje met gevoel voor drama en sporthistorisch besef, die Moulins heilige drol veilig heeft gesteld. Zo niet. Moe ten we dan niet heel snel op zoek naar die legendarisch resten? Is ook weer eens iets anders. Ik be doel, altijd zijn we maar met plasjes van wielrenners in de weer. Ik vraag me af of Dumoulins resten er nog liggen ASIAGO Voor altijd zal Steven Kruijswijk verbonden blijven aan de Giro in 2016. Zijn weerzien met de ronde dit jaar, vol hooggespan nen verwachtingen, is er een om sneller te vergeten. De kopman van Lotto-Jumbo viel, had niet de wonderbenen van vorig jaar en ging zaterdag als nummer 10 in het klassement niet meer van start door maagproblemen. Na zijn fenomenale dagen in het roze vorig jaar en de eindzege die hem alleen was ontglipt door de beruchte val tegen de sneeuw- muur, was Steven Kruijswijk dit jaar duidelijk: hij wilde weer mee strijden voor de winst. Het liep anders. In aanloop naar de Giro viel hij hard in de Tour of Yorks hire. Eenmaal in Italië viel hij al weer, op dag vier met aankomst op de Etna. Hij haalde daardoor nooit het niveau van een jaar eer der, al bleef hij strijden en leek hij op weg naar een plaats in de top- 10 als pleister op de wonden. Maar in de twintigste etappe ging hij niet meer van start na fikse maag problemen. Voor Lotto-Jumbo is de kater groot. Het team was om Kruijs wijk gebouwd. In de tijdrit moch ten de renners zelfs niet volle bak gaan om hun kopman later goed Voor Lotto-Jumbo is de kater groot. Het team was om Kruijswijk gebouwd bij te staan. „Dit is een hele grote domper", zei Kruijswijk, die nor maal gesproken in de Ronde van Zwitserland start en daarna gaat toewerken naar de Vuelta. „Het is een Giro die ik snel wil vergeten. Ik kwam nooit in de flow." Vrijwel niets beweegt. Zijn rug niet. Zijn armen niet. Zijn hoofd niet. Zijn ogen zijn verborgen achter zijn bril, maar het zou niemand verbazen als hij ook niet knippert. Alleen zijn benen bewegen. Ze malen als wieken. Tsjak tsjak tsjak. Machinaal. Kli nisch. Zakelijk. Tom Dumoulin fietst Milaan niet binnen, hij dendert naar binnen. In het rood-wit-blauw en op een roze wolk. Er is geen spoor van twij fel. Hij gaat de Ronde van Italië winnen. Een jaar terug in de tijd. Du moulin rijdt een rondje in Zuid- Limburg. Hij komt net terug van een trainingskamp. Er is tijd om te beppen, er is tijd voor een kofïïestop met vlaai. Zijn focus ligt op de tijdrit van de Olympi sche Spelen in Rio de Janeiro, maar het plan voor daarna ligt al maanden klaar. Nadat hij - per toeval, naar eigen zeggen - bijna de Ronde van Spanje in 2015 won, heeft hij het traject uitge stippeld, samen met zijn ploeg. Eerst een medaille winnen op de Spelen, daarna wil de Lim burger proberen om klasse mentsrenner te worden. Hij wil kijken of hij een grote ronde kan winnen. Ooit. En hij weet pre cies hoe hij het aan gaat pakken. Een voorkeur voor de Tour de me? -141 Zm°J "231 -10| -ig| mef 4 +2:23 +2:23 =ïP] +2:23 +2:23 +2:4 +2:41 +31 +31 -53 France, de Giro d'Italia of de Vu elta heeft hij niet: hij zal zijn keuze aflaten hangen van het parcours. In 2017 gaat hij naar de ronde met de meeste tijdritkilo meters. Dat het de Giro gaat worden weet hij dan nog niet: het parcours is nog niet bekend. Maar de aanloop ernaartoe kan hij tot in detail uitstippelen. Een kilo of twee verliezen, meerdere hoogtestages en enkele etappe koersen. En verder moet er een ploeg worden samengesteld die hem op het vlakke en bergop kan ondersteunen. Maar dan nog. Of hij het kan weet hij niet. Eén keer zevende worden in een eindklassement, dat trekt hij nog wel - als tussenstap. Maar als er niet meer in zit dan ze vende plekken, dan hoeft het voor hem niet. Als hij niet mee kan doen voor de overwinning, dan wordt hij liever geen klasse mentsrenner. Blijft hij lekker tijdritjes winnen. Ook leuk. Die grote ronde die hij in 2017 gaat rijden is een test. Kijken of het erin zit. Testen of het kan. Wel. Het kan. Dat weten we nu. Hoogste tree De Giro van 2017 had een op stapje moeten zijn voor zijn klas sementsambities van de ko mende jaren. Dat wordt het niet; het is veel meer dan dat. Hij springt meteen naar de hoogste maandag 29 mei 2017 Plas en poep De zuurstokroze Tom Geboorte van Nederlands sporticoon Thijs Zonneveld Milaan „De momen ten onder grote druk in de Giro in Apel doorn en de Tour in Utrecht hebben hem mentaal zo sterk ge maakt. Dit is een onge looflijke prestatie." -Aike Visbeek achterstand 1 voorsprong vr 5 plek etappe: 28 mei klassement: 29 di 9 mei wo10 [U mei do 11 mei vr 12 11 mei T"B1. 6 za 13 mei 3 3 1 1 do 18 mei 39 1 vr 19 [£J mei 41 1 za20 [j mei zo 21 mei di 23 mei wo24 LU mei do 25 y mei y 1 [Ttvr 26 |gj mei zo 28 U mei „Indrukwekkend, Tom Dumoulin, een verdiende overwin ning! Mijn felicita ties aan het hele podium van de hon derdste Giro en aan Team Sunweb." (via Twitter) -Alberto Contador, wielrenner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 28