ZEELAND GEBOEKT Dubbele presentatie van nieuwe Vantoortelboom Er is vrijwel altijd een weg omhoog Zondagsrust voor de haan in Zeeland 21 In de twintig jaar dat Thom Schrijer (geb. 1937) in Zeeland woont, ontwikkelde hij zich tot een productieve dichter. Zijn nieuwste bundel is getiteld 'Zonder huisraad deze keer'. Thom Schrijer: Zonder huisraad deze keer Thom Schrijer weet het. Als je er speciaal voor gaat zitten, verschijnen er misschien wel regels, maar blijft het ge dicht uit. 'Zonder huisraad deze keer' bevat een cyclus 'Ambachte lijk' waarin de dichter aan het werk is. Tenminste dat probeert hij: 'Middag en hij weet zich, pen in de/ hand, tussen stilval nu en die volgende/ zin, die net nog niet ge noeg beweegt/ om vorm te vinden in een re gel.' Kortom, het wil niet echt lukken. Later maait de dichter het gras, 'en ineens zijn daar die woorden,/als over zijn schou der aangereikt.' Dichter, vooral niet je best doen. Het gedicht laat zich niet dwingen maar daagt op als je even de andere kant op kijkt. Dat is natuurlijk onbevredigend, vooral wanneer de tijd begint te drin gen, zoals voor Schrijer, die dit jaar zijn tachtigste verjaardag viert. Hij debu teerde pas in 2000 en publiceerde sinds dien heel wat gedichten. Soms lijkt hij daarbij zijn eigen wijze les te vergeten en vult hij de bladzijden met zinnen die net nog niet genoeg bewegen, met re gels die eerder smeulen dan vlammen. Gelukkig staat daar ook in zijn nieuwe boek heel wat tegenover. Op zijn best is hij misschien in een reeks over de seizoenen. Het jaar gevolgd, vanaf een dag dat hij nog bezig is dood blad te ruimen maar het vroegste voor jaar al vermoedt tot en met een dag waarop hij ontdekt dat 'het grijs van fe bruari' opnieuw 'in zwartkracht' is toe genomen. Met tussendoor onder meer een charmant junigedicht en een dege lijk septembervers: 'de laatste akker bloot gelegd, de trage aanloop naar het slaapge- dwongen slapen.' Toch is Thom Schrijer geen dichter bij gratie van de kalender. Vooral zijn ogen verlenen hem de woorden. De dichter mag oud zijn, zo blijkt ook uit een paar gedichten met titels als 'Doof, 'OsteoT- porose' en 'Spreekuur'. Maar de dich- tersblik blijft jong en fris. Wat hij alle maal ziet! Fraai hoeft de aanblik niet te wezen om toch een fraai gedicht als 'Autokerkhof te laten ontstaan. Hij fietst langs een nieuw vakantiekamp, zo'n treurig oord, 'witte schimmel' is de term die valt, waarmee vermoedelijk geen prachtig paard maar zieke zwam is bedoeld. Zeeland, zijn natuurlijke omgeving, wordt in deze bundel niet vaak bij naam genoemd, maar is steeds aanwezig, di rect dan wel via uitvoerig beschreven schilderijen van bijvoorbeeld Antoine Mes. Schrijer is de dichter van de achterpa den, van het niet beoogde, het onge wilde. Poëzie vinden waar die niet is ge zocht. De dichter ziet, maar wil vooral 'niet verder zien'. Ineens zijn daar de woorden. Het nieuwe boek van Jan Vantoortelboom, 'De dra ger', krijgt twee presenta ties in Zeeland. Woensdag 7 juni is de schrijver aanwezig in Porgy Bess Terneuzen (20.00 uur). Een dag later, donderdag 8 juni, presenteert hij zijn nieuwe ro man in boekhandel De Drvkkery in Middelburg om «r Jan Vantoortel- .U*-** M boom (1975) iWUVWW 19.30 uur. groeide op in het West- Vlaamse Elver- dinge. Hij woont en werkt in Os- senisse. In 2011 debuteerde hij met 'De verzonken jongen', waarmee hij De Bronzen Uil en de Prijs Letterkunde West- Vlaanderen won. Met zijn tweede titel, 'Meester Mitrail- lette', bereikte hij een groot pu bliek: in het televisieprogramma 'De Wereld Draait Door' werd de roman in 2014 uitgeroepen tot boek van de maand. 'De man die haast had' verscheen in 2015 en won de Zeeuwse Boekenprijs. Zijn nieuwste roman, 'De dra ger', vertelt over Nicolas en zijn twee jaar oudere buurjongen Bruno. En verder: de meedogen loze overlevingsstrijd in de na tuur en compromisloosheid. Hoe ga je om met een schokkende gebeurtenis of ingrijpend verlies? Er is vrijwel altijd een weg uit het dal omhoog, zo blijkt uit het nieuwe boek 'De draad weer oppakken', geschreven door journalist en au teur Jeroen Kleijne. Kleijne is ruim twintig jaar werkzaam als freelance journa list voor kranten en tijdschriften. Voor het 'Psychologie Magazine' schreef hij de interviewserie 'Overlevers'. Die interviews vor men de basis van zijn boek 'De draad weer oppakken'. Daarin zijn veertien gesprekken opgeno men over de veerkracht van de mens na een schokkende gebeur tenis, zoals het overlijden van een dierbare. Er staat een verhaal in met Dennis, die zijn vrouw en kind verloor op de dag van de be valling. Wilco vertelt in een ander gesprek hoe hij jarenlang ten onrechte gevangen zat. Eén van de geïnterviewden is Henny (55) uit Middelburg. Haar doch ter werd seksueel misbruikt door haar eigen opa, Henny's vader. Hoe konden Henny en haar dochter de draad weer oppakken? weer Zeeuwse schrijvers Zomaar een dorp op Kreta, Mochos, ergens halverwege de azuren zee en de be sneeuwde bergen. Op het plein een kerk, op de gevel ervan in grote letters: 'Agapate allilous'. Hou van elkaar, heb elkaar lief. Ik krijg een schok van de woorden, Jezus' woorden uit het evangelie volgens Johannes, 13:34. Ze zijn zo verbluffend omdat ze indruisen tegen ongeveer alles wat religie vandaag de dag vertegenwoordigt. Godsdienst lijkt immers vooral te betekenen: sla elkaar de hersens in. Of op zijn minst: maak elkaar het leven zuur. En dan die verbijs terende vermaning op de kerk muur, hou van elkaar, zonder mitsen en maren, punt. Nauwe lijks een christen, vrees ik, die zich aange sproken voelt door Christus' woorden, in en bui ten Zeeland. Jac. van Hattum (1900-1981) schreef er al lang gele den een sarcastisch gedicht over, 'Geneefse gein', oorspronkelijk op genomen in de bundel De pot- hoofdplant (1936), maar ook aan wezig in Zeeuwse bloemlezingen. De specialisten herinneren zich de man en zijn werk vooral nog om dat hij een vroege homodichter was, steeds minder verhuld. Op zijn naam staar bijvoorbeeld de 'Ballade van de oude flikker' en het aanstekelijke 'Glazenwassers' waarin hij strofenlang jubelt over 'die stoere blue-jeans-jongens' op ladders, 'des zomers schoonste en taaiste ongerief. Zijn situatie maakte hem extra gevoelig voor vooringenomenhe den. Vandaar 'Geneefse gein', waarin deze Fries zich opwindt over een krantenbericht dat hij aanhaalt: 'In sommige dorpen in Zeeland is het verboden, in ver band met de zondagsheiliging, 's zondags de haan bij de kippen te laten.' De aanleiding is, geloof ik, een stuk interessanter dan het ruim dertig regels voort rijme lende gedicht vol schimpscheuten op de Zeeuwen die veel te goed hebben geluisterd naar Calvijn, de bekrompen religieuze reformator uit Genève: 'Ach, haantje-van- Calvijn/ op weeuwenaarse zoden,/ ook jij moest de dupe zijn/ van 's Heren tien geboden.' Vergeet vooral wat Van Hattum afdeed als 'Geneefse gein' en pre vel het magische motto van Mo chos: 'Agapate allilous.' maandag 29 mei 2017 PC Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Ineens zijn daar de woorden Mario Molegraaf Zonder huisraad Uitgeverij Liverse, poëzie, 92 pagina's, 15,95 euro. Liverse, Dordrecht Thom Schrijer. foto dirk-jan gjeltema A.lEEN IHUIS Mario Molegraaf Jack van Hattum, 1900-1981

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20