Uii 1; 'Eindelijk kan ik ook gemakkelijk het strand op' Syrisch gezin na 25 jaar even terug in Oost-Souburg f EN 19 Het Syrische gezin llyo zat in 1992 ondergedoken in een kerk in Oost- Souburg. Gisteren keerde het terug vooreen reünie met de helpers van toen. rsi Soms is er wat twijfel. Meestal is één blik vol doende. „Antimous! Ik zie het meteen. Je bent niets veranderd." De herkennin gen zijn wederzijds. Er mag dan een kwart eeuw vergleden zijn, de gevoelens zijn niet vervaagd, zegt Antimous llyo. „Zodra we binnen liepen was het alsof die 25 jaar niet zijn gepasseerd. We voelden ons meteen weer thuis." Zeven maanden zaten Anti mous, zijn ouders en zes broers en zussen ondergedoken in De Ark, het gebouw achter de hervormde kerk aan het Oranjeplein in Oost- Souburg. „We hadden twee slaap- ruimtes: één voor vader en de jon gens, één voor moeder en de meis jes. En één woonruimte. We mochten de keuken gebruiken om te koken. Eén wc was omgebouwd tot douche", vertelt zus Ninwa llyo. Ze waren in 1990 als Syrisch-or- thodoxe christenen gevlucht uit Syrië. „Er zijn altijd botsingen ge weest tussen verschillende bevol kingsgroepen. Wat er toen al mis was, is nu geëscaleerd", verklaart Antimous. Syrisch-orthodoxe christenen waren en zijn een minderheid in zijn vaderland. Toch mocht het ge zin niet in Nederland blijven. „Be halve mijn oudste broer Julius, omdat die anders in het Syrische leger zou moeten. Hij zat daarom Ik werd al emotioneel toen we de hoek om kwamen en ik de kerktoren zag. Onze harten vullen zich met liefde al in Oldenzaal, waar ook een oom van ons woonde", vertelt Anti mous. Kerken en Stichting Inlia schoten de overige gezinsleden te hulp en boden kerkasiel. Op 10 april 1992 kwam het gezin llyo op het geheime onderduik adres aan. Hoewel, geheim? „Het hele dorp wist het hoor. En heel veel mensen wilden helpen", her innert Janny Cladder zich. „We hebben eindeloos veel spelletjes gespeeld. Taalles en muziekles ge geven. Gezorgd voor eten en drin ken. En zeven dagen per week, 24 uur per dag waren er zeker twee begeleiders aanwezig. Ik heb hier nachten op de vloer geslapen." Het verhaal van het gezin in de kerk bleef dus niet onopgemerkt. De PZC schreef erover. Zeeuwse Kamerleden kregen een brief van het kerkbestuur met het verzoek om te helpen. Wachtend op het verlossende woord mochten de jongste kinderen wel naar buiten en naar school. De ouders en de oudere kinderen niet. Antimous: „Het was een dubbel gevoel. We zaten ondergedoken en opgesloten, maar waren ook veilig en voelden ons thuis. Die gezins foto buiten bij De Ark, die we net opnieuw hebben gemaakt, was het eerste moment dat we allemaal naar buiten konden. Toen hadden we net gehoord dat we mochten blijven. Alleen moesten we het of ficiële besluit nog krijgen." Toen dat kwam, woonde het ge zin nog even in Vlissingen en Oost-Souburg. „Maar mijn ouders kozen er uiteindelijk voor om naar Oldenzaal te verhuizen. Als kind vond ik dat best jammer, want we hadden hier net vriendjes gevon den", zegt Antimous. Maar ach, het leven in Oldenzaal is goed geweest voor het gezin. „Alles wat we hier in Oost-Sou burg hebben ervaren, is omgezet in positiviteit", zegt Ninwa. „We We hebben eindeloos veel spelletjes gespeeld. Taalles en muziekles gegeven. Ik heb hier nachten op de vloer geslapen hebben geluk gehad." Alle acht kinderen hebben een gezin. Er zijn nu 22 kleinkinderen. Antimous lacht: „We zijn verviervoudigd." Ze hebben zich allemaal al 25 jaar verheugd op deze reünie. En de Souburgers ook; er blijven mensen binnenlopen in De Ark. Natuurlijk gaat het over toen, maar ook over nu. Hoe is het ze vergaan? Hebben ze kinderen? Janny Clad der lacht. „Ik had Ninwa niet met een herkend. Maar ze heeft haar dochter bij zich en lijkt sprekend op Ninwa zoals ik me haar herin ner." Ninwa vindt het moeilijk om haar gevoelens onder woorden te brengen. „Al die herinneringen. Ik werd al emotioneel toen we de hoek om kwamen en ik de kerkto ren zag. Onze harten vullen zich met liefde." Scoutcrawler heet het rupsvoer tuig waar Tina haar eigen rolstoel op kan vastmaken. „Het voelt heel stabiel", merkt ze tot haar opluch ting. „En gemakkelijk te bedienen. Het geeft een heel zeker gevoel. Nu kan ik eindelijk ook gemakkelijk mee het strand op." De strandrolstoel wordt ver huurd door Off Road Solutions van Martijn Koppejan uit Oostka- pelle. Het voertuigje staat bij de strandpost van Stichting Strand- exploitatie Veere in Domburg en kost 30 euro voor een uur. Zacht zand De 27-jarige Duitse uit Frankfurt is vanaf haar geboorte gehandicapt en kan bijna niet lopen. Alleen kleine stukjes, zodat vader Michael haar rolstoel over het zachte zand kan tillen. Op het hardere deel kan ze zelf rijden. Maar meestal wacht ze boven aan het strand tot haar familie te rugkomt. „Dan lees ik een boek en drink een koffie." Zo mist Tina veel strandplezier. Sinds woensdag is ze in Domburg en deze zaterdagochtend is haar tweede strandbezoek. De scout crawler is een uitkomst, vindt ze. „Ik heb zoiets nog nooit gezien, maar het is echt heel fijn. Mijn rol stoel zakt altijd snel weg in het zand." Tina blijft nog even in Domburg en nu ze de scoutcrawler kent, gaat ze die zeker nog eens gebruiken. Vader Michael is ook enthousiast. „Zo kunnen we samen plezier hebben op het strand." maandag 29 mei 2017 WA Opgesloten maar veilig in de kerk Maurits Sep T/ w in Danho llyo houdt de gezinsfoto vast die in 1992 is gemaakt. Zondag is een nieuwe foto gemaakt, in dezelfde opstelling. Bovenste rij (vlnr): Takrid, Nadia, Sara. Middelste rij (vlnr): Julius, moeder Warda, vader Yoesef, Antimous. Onderste rij (vlnr): Ninwa, Danho, Klimis. foto ruben oreel - Ninwa llyo -Janny Cladder A De Duitse Tina Christ test de scoutcrawler. foto ruben oreel Ze twijfelt even of ze voor de krant de speciale strandrolstoel wil testen die sinds zaterdag te huur is in Domburg. Vooruit dan, zegt Tina Christ. Als ze te rugkomt straalt ze. Hoe het was? „Goed!" Maurits Sep Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 18