'Ik begrijp het idee van dieren verbieden niet' 9 153 soorten huisdieren mogen vanaf deze zomer niet meer worden gehouden. De 'huisdierenlijst' is het resultaat van 25 jaar lobbyen en polderen. Maar de tegenstanders geven zich nog niet gewonnen. „We vechten tegen fundamentalisten." aarom een mens een bizon als huisdier houdt? Fol- kert Hame link (55) uit Putten denkt er even over na. „Waar om zou je géén bizon houden?" Bi zon Tatanka kwam zeventien jaar ge leden op zijn pad, via een dieren vriend uit Tilburg. „Hij wilde 'm rui len tegen een tamme hooglander. Nou, dat leek me wel wat. Ik heb een paar hectare grond achter m'n huis, dan kan het best. Dat vond de rest van het dorp ook. Ik heb er nooit klachten over gehad." Als het aan het ministerie van Eco nomische Zaken ligt, is het houden van een bizon als huisdier binnen kort verboden. En het houden van nog 152 dierensoorten die nu wél bij Nederlanders thuis leven. Van de Amerikaanse eland tot de gestreepte jakhals, van de sabelantilope tot de oostelijke grijze reuzenkangoeroe: vanaf 1 juli mogen ze niet meer wor den gehouden. Voor een leek klinkt dat misschien logisch, maar de lief hebbers zijn woest. En staken hun verzet nog niet. „Het is zo godverge ten oneerlijk", zegt Ed Gubbels, se cretaris van het Platform Verant woord Huisdierenbezit (PVH), een koepel van verenigingen van dier- houders. „We zijn het doelwit van een stel fundamentalisten. En nu denken ze nog te winnen ook." De huisdierenlijst is er niet zomaar gekomen: er ging een 25 jaar durende discussie aan vooraf. Begin jaren 90 pleitten de Dierenbescherming en de Stichting AAP al voor zo'n lijst, om dat ze steeds vaker te maken kregen met huisdieren die in dramatische omstandigheden moesten leven. „Dan was de prairiehond ineens hip als huisdier, of de wasbeer", zegt Da vid van Gennep, destijds vrijwilliger voor Stichting AAP, inmiddels al ja ren directeur. „Dan zeiden wij: over twee jaar krijgen wij ze in de opvang. Want die dieren worden groter, en vereisen heel specifieke omstandig heden. En bovendien kunnen ze ont snappen, of besmettelijke ziektes meebrengen." Weerstand De Dierenbescherming en Stichting AAP beginnen een lobby voor de huisdierenlijst en vinden al snel ge hoor in de Tweede Kamer. Maar er is weerstand. „De huisdierenbranche verdient goed aan bijzondere huis dieren", zegt Niels Dorland van de Dierenbescherming. „Als je exoti sche dieren houdt, heb je bijzondere bakken nodig, speciaal voer.Men sen hebben hun halve huis er vol mee staan, joh. En de sector wilde die inkomsten natuurlijk niet missen. Dus die begon een felle anti-lobby." STOKSTAARTJES lippr 1 SP „Natuurlijk waren wij tegen", zegt adjunct-secretaris Gerrit Hofstra van Dibevo, de belangenvereniging voor de huisdierensector. „Het hele idee van verboden soorten keuren wij af. Zeker, er worden dieren verwaar loosd, maar echt niet alleen de bij zondere. Ik denk dat de gemiddelde tapir in Nederland het beter heeft dan het gemiddelde konijn." Ook het Platform Verantwoord Huisdieren- bezit verzet zich fel. Ze moeten wel, zegt Ed Gubbels: „Die dierenlobby liep met elk incident naar de Kamer en de pers, en deed alsof de wereld verging. Ze zeiden: de slavernij is af geschaft, nu de dierenhouderij nog. Dan ben je in mijn ogen emotioneel gestoord. Maar ze hadden heel goede ingangen in Den Haag." Steeds opnieuw komt de huisdie renlijst (officieel: de Positieflijst) op de politieke agenda, maar steeds op nieuw wordt de invoering uitgesteld. AAP-directeur Van Gennep: „Ik heb er heel wat ministers persoonlijk op aangesproken. Ze vonden het per soonlijk altijd een prima idee, maar zeiden: hier laten we natuurlijk geen kabinet op vallen. De huisdierensec tor heeft goede contacten bij het CDA, die partij is altijd fel tegen ge weest. En die leverde de afgelopen 25 jaar vaak de minister van Landbouw. Dan waren we weer vier jaar verder." De situatie verandert pas echt in 2012, als het CDA buiten het kabinet valt, landbouw onder het ministerie van Economische Zaken valt en PvdA-staatssecretaris Sharon Dijksma de kwestie onder haar hoede krijgt. Gubbels: „We kregen te maken met ambtenaren die sympa thiseren met de Stichting AAP en met Dijksma, die die lijst er gewoon doorheen wilde drukken. Ik noem het overheidsterreur: voor ons had den die ambtenaren geen tijd, maar ze spraken wel uitgebreid met de anti-dierenhouderijfundamentalis- ten. Natuurlijk zijn er mafkezen die denken dat een wasbeerhond een knuffelbeest is, maar pak die lui dan aan. Niet de goedwillenden." Het is zo onzinnig en arbitrair. Het damhert mag je nog wel houden, maar het Perzisch damhert niet Dijksma probeert een oplossing te vinden met de Positieflijst Expert Commissie (PEC). Daarin moeten de strijdende partijen gezamenlijk tot een voorstel komen. Vele tientallen keren komen ze bijeen in een zaaltje van de Universiteit Wageningen. Urenlang discussiërend over de vraag of de Chinese waterree nu wel of geen geschikt huisdier is, en de grote dingo, en de hamerkopvleerhond. Hofstra is namens Dibevo een van de zes vaste leden. „Daar zaten wij dan, als principiële tegenstanders van zo'n lijst, tegenover mensen die eigenlijk vinden dat geen enkel dier als huisdier mag worden gehouden. Ja, kom dan maar eens op één lijn." Van Gennep: „Het waren lange ses sies, en er vielen soms harde woor den. Er zaten totaal verschillende vi sies aan tafel. Maar wel met het doel om een gezamenlijk standpunt te vinden. Het poldermodel bij uitstek." Na drie jaar discussiëren lukt dat uiteindelijk toch. Dan ligt de 'posi tieflijst' op tafel, een lijst met 120 ge schikte huisdieren, en daarnaast een tweede lijst met 153 andere soorten die in principe niet meer gehouden mogen worden. AAP-directeur Van Gennep: „Het is een compromislijst geworden. De degoe vind ik bijvoor beeld echt ongeschikt als huisdier, maar hij kwam toch op de positief lijst. En er is mogelijkheid tot onthef fing: als je écht kunt aantonen dat je in staat bent zo'n dier te houden, dan mag het. Dat hoort bij polderen, dan moet je dingen slikken." Onzinnig Na een kwarteeuw lobbyen en dis cussiëren denkt het ministerie ein delijk een oplossing te hebben. Maar dan besluit een van de polderpar tijen, het Platform Verantwoord Huisdierenbezit, zich er toch van af te keren. „Wij hebben vanaf het be gin gezegd: we blijven tegen het hele idee van zo'n lijst", zegt secretaris Gubbels. „Het is zo onzinnig en arbi trair. Het damhert mag je nog wel houden, maar het Perzisch damhert niet." Andere partijen zijn woest vanwege de actie. Van Gennep: „Ik vind het niet kunnen. Je zit jaren aan tafel, en dan zeg je aan het eind van de rit: nee, we zien het toch niet zit ten. Ik zou me kapot schamen." De PVH maakt de zaak aanhangig bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBB). Dat oordeelt op 28 maart van dit jaar dat een eerdere versie van de lijst - die uit 2015 - op onjuiste gronden is samengesteld. Voor de dierenhouders, en ook voor de vereniging van dierenspeciaalza ken, kan dat maar één ding beteke nen: het verbod per 1 juli gaat van ta fel. Gubbels: „Het is zo oneerlijk dat een clubje fundamentalisten zoveel mensen hun plezier kan afpakken. Wij hebben altijd gezegd: we willen meepraten over voorwaarden om dieren te houden, maar een verbod pikken we niet. En dat willen ze nu tóch doordrukken." Het polderen is mislukt, de par tijen liggen weer net zo overhoop als in de jaren vóór het overleg. Het PVH heeft een klacht ingediend tegen de staatssecretaris en de ambtenaren, de sector kondigt stappen aan als de lijst toch wordt ingevoerd. Het ministerie van Economische Zaken laat weten de door de uitspraak ontstane situa tie te bestuderen. Alle betrokkenen balen van de situatie. „Daar hebben we dan jaren voor om de tafel geze ten", zegt Van Gennep. Vanuit zijn hoeve in Putten slaat Folkert Hamelink het schouderopha lend gade. Van zijn bizon Tatanka heeft hij een paar maanden geleden afscheid genomen, geruild tegen een ander rund. „Maar ik snap niet waar al die mensen zich druk om maken. Ik had de ruimte, ik had de kennis. Wat is dan het probleem? Ik denk dat weinig dieren in Nederland zo geluk kig zijn geweest als Tatanka." zaterdag 27 mei 2017 Peter Groenendijk Rotterdam hksk In zijn tuin van circa 1.500 vierkante meter houdt Peter Verberne onder andere stokstaartjes, fotoariekievit Nederland telt enkele duizenden liefhebbers die een dier hebben dat nu op de ver boden lijst komt. Peter Verberne uit Zuid-Beijer- land is een van hen. Rond zijn woning ligt een kleine dierentuin, met onder meer stokstaartjes. „Ik wil ze dichtbij me hebben", zegt hij. „Ze zijn intelli gent, mooi en in teressant. Ik heb ze niet om ermee te knuffelen, ik geniet ervan om ze te verzorgen en naar ze te kij ken." Maar de stok staartjes staan op de gewraakte lijst. Als die van kracht wordt, mag hij zijn levende dieren wel houden, maar geen nieuwe meer nemen - en ze ook niet meer laten voortplan ten. Tenzij hij ont heffing krijgt, maar dat is aan zeer strikte voor waarden gebon den. „Ik begrijp het hele idee van diersoorten ver bieden niet. Voor waarden stellen is goed, maar dan aan alle mensen die dieren hou den, ook bijvoor beeld konijnen. Ik zeg gekscherend altijd: je kunt alles houden, zelfs een walvis - als je maar een oceaan hebt. Denken in voorwaarden is beter dan in soor ten. Ik heb de ruimte, de midde len en de kennis om goed voor mijn stokstaartjes te zorgen. Ik ben mede vanwege mijn wens om stokstaartjes te houden, zelfs ver huisd. Dat heb ik ervoor over. Wat ik ga doen als die lijst er echt komt? Dat weet ik niet. Ik wil er niet aan denken dat ik af scheid van ze moet nemen." Aan de lijst ging een discussie van 25 jaar vooraf. Begin jaren 90 pleitten de Dierenbe scherming en Stich ting AAP er al voor. -Ed Gubbels (PVH)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9