ft S Kroniek Wekelijks schrijft Hugo Borst over zijn moeder, die aan alzheimer lijdt. Als hij bij haar op bezoek is in het Verpleeghuis, gaat zijn mobieltje. a, die een minuut of tien naast me had zitten zwijgen, sidderde kort. Ze schrok van het geluid van mijn iPhone - mijn ringtone is een flipperkast. Ik was 'm vergeten op stil te zetten. In principe voer ik tijdens de be zoeken aan mijn moeder geen tele foongesprekken, maar ik nam op. Het was mijn vrouw. Karina reageer de op een appje. Ik moest iets door geven van verzorgende Martha. Die had net gevraagd of er wat comforta bele bloesjes zonder lange mouwen voor ma konden worden gekocht. Het wordt zomer. „Zeg eens wat tegen, ma", zei ik en ik hield mijn telefoon tegen ma's oor. „Hallo Joke", zei Karina aan de an dere kant. Aan ma's ogen las ik af dat ze luis terde. moeders stem hoorde, kreeg ik tranen in mijn ogen." „Ik ook!" zei ik. Karina belde ma bijna elke dag. Vaak rond etenstijd. „Hoe lang moet dat vlees, Joke?" We rekenden uit dat ze zo'n 7500 telefoontjes heeft gepleegd met haar schoonmoeder. Daar zaten inciden teel moeizame gesprekken tussen hoor, met stiltes en zo. Ma kon ook koppig zijn. „Kon jij er eigenlijk iets van ver staan?" vroeg ik. „Niets, en toch was het net alsof het weer even zoals vroeger was. Heel gek. Haar stem was ook stevi ger." Ik knikte. Ma fluistert alleen nog maar, maar met die telefoon aan haar oor leek ze zich te forceren. „Moeten we vaker doen", zei ik. „Als ik aan tafel naast haar zit, bel ik je eventjes." <1 „Hoe is het met je?" Ma's lippen maakten aanstalten te antwoorden, maar Karina vroeg te snel door. „Heb je lekker geluncht?" Er viel een stilte. Toen begon ma. Ze begon iets te vertellen. Het waren klanken, een enkel woord, die klanken en woorden vormden zinnen. Je reinste dada, maar ze deed het zo overtuigend en vanzelfsprekend dat ik ontroerd was. Behoorlijk ontroerd. Scherp spul hoor, dat Fisherman's Friend. Ik heb veel met ma gebeld in mijn leven. Heel veel. Vaak zomaar, soms ook met een reden. En als ik heimwee had. Vroeger vanuit de Achterhoek. Eater eens vanuit Madrid. Toen ik een beetje in paniek was. Maar meestal zonder drama. Over ditjes en datjes. Er zullen niet veel dagen zijn geweest dat ik ma niet hoorde. Later die dag zei Karina: „Toen ik je magazine 39 i E Reageren? magazine @persgroep.nl WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 97