f Op zoek naar vader Pijnlijke eenzaamheid in opgewekte taal Lees mee met cle boekenredactie samen pa zoeken. Dat brengt ze naar Zweden, Thailand en Australië, waar ze in hoog tempo drie halfzussen vinden. Te onwaarschijnlijk voor woorden natuurlijk. Toch heeft Miika Nousiainen er met Wortels (Prometheus, 20) een amusant verhaal van gemaakt over geluk en herkomst. Het boek ein digt zelfs gelukkig. Een literaire doodzonde. Moet kunnen, in dit geval. WDRTELS La] OP HET NACHTKASTJE recensies te houden. In het derde verhaal beschrijft Van Dis de herinneringen aan een inwijding in de liefde en in de betere milieus door een Joodse vrouw. In deze tijd van een nieuwe golf van antisemitisme vertelt ze hem uit het leven te stappen. Van Dis voert ge regeld een zogeheten Bin- nenstem op. Het is het bekende stemmetje in het hoofd dat het beter weet en hier de verteller hate lijk tegenspreekt of corri geert. Stel je niet aan, zoveel stel je niet voor. Verraderlijk is vooral de toon van het boek. Diep in de verhalen gaan levens- pijn en een schrijnende eenzaamheid schuil. Van Dis weet die prachtig te verbloemen door het ge bruik van opgewekte taal, humor en zelfspot. Korte, roffelende, trefzekere zinnen geven de treurige lading een positief tegen wicht. —Theo Hakkert verraderlijk. Het begint ermee dat In het buitenge bied (Atlas Contact, €19) een roman in verhalen is. Vijf verhalen zijn het, rond steeds dezelfde man, die veel weg heeft van Adriaan van Dis. 'Hij lijkt op me', bekent de schrij ver in een kort nawoord. Vijf verhalen. In het ene zoekt de man een weg uit zijn eenzaamheid in een avontuur met een Japanse robotvrouw. In een vol gend verhaal dringt de wereld zich juist aan hem op. Ronnie, een onaange paste jongen uit een asoci aal gezin, komt de week krant brengen. De man probeert hem op het rechte pad te brengen en Roman Pekka Kir- nuvaara, een Finse reclame man, net gescheiden, twee jonge kinderen, is nieuwsgierig naar zijn vader. Die verdween toen Pekka een peutertje was. Wat een geluk dat zijn contactgestoorde tandarts een halfbroer blijkt. De twee tegenpolen gaan —Inge van den Blink Miika Nousi lezen Ruud Roodhorst: In het buitengebied van Adriaan van Dis - vijf sterke verhalen rond een romanpersonage. Ellen den Hollander: Story van Robert McKee - hét boek voor verhalenvertellers. Roman Veel aan de nieuwe roman van Adriaan van Dis is 221 zaterdag 27 mei 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 80