'Hij vond het om vader te worden' ONZE FOCUS GING NAAR HEEL GEZOND WORDEN Die uan mij j Melany (46) en Niels (44) begonnen laat aan kinderen omdat Niels aanvankelijk niet wilde. Dat wachten brak hen lelijk op. elany: „Als het aan mij had gelegen, waren Niels en ik al snel aan kinderen begon nen. Ik was 25 toen we een relatie kregen en zag hem als de ideale vader. Alleen, hij wilde niet. Hij vond het nog te eng, voelde zich te jong, wilde eerst meer vastigheid, een huis kopen, dat soort dingen. 'Wat maakt het uit?' zei ik. 'Zo'n kind weet toch niet of het in een koop- of een huurhuis woont?' Aan de liefde lag het niet. Maar hoeveel discussies we ook voerden, hoeveel tranen ik ook vergoot, Niels durfde niet. Zeven jaar heb ik ge probeerd hem te overtuigen, maar pas toen ik bij hem wegging, heeft hij zich bedacht. Hij wilde me niet kwijt en vroeg me ten huwelijk, want hij wilde wel eerst netjes trouwen. En toen lukte het niet om zwanger te worden. Helemaal niet. Ik had er nooit bij stilgestaan dat dat zou kunnen gebeuren. 'Dan doen we toch gewoon ivf, zei Niels, niet wetend dat ivf geen garantie is voor een succesvolle zwangerschap. Toen hij zich dat realiseerde, voelde hij zich heel lullig. En hoe langer het duurde, hoe ge frustreerder ik raakte. Ik heb Niels zijn excuses laten aanbieden voor het feit dat hij mij zeven jaar had laten wachten, maar ik was nog kwader op mezelf. Waarom had ik er zo veel tijd overheen laten gaan? Waarom was ik zo stom ge weest het risico te nemen dat een zwan gerschap misschien niet meer zou lukken? Hoe had ik het zo ver kunnen laten komen? Tien jaar zijn we ermee bezig geweest. Ik heb zes ivf-behandelingen gehad, waarvan een aantal in het buitenland. Het was een aanslag op mijn lijf en geest, maar opgeven was geen optie. Niels stond achter me, die probeerde me niet te stop pen. Hij had zich erbij neer kunnen leg gen als we geen kind zouden krijgen, maar voor mij gold dat niet, en dat wist hij. We hebben alle mogelijkheden overwogen, zelfs eiceldonatie en draag moederschap. Maar toen de laatste ivf- behandeling aansloeg en ik het kindje met zestien weken verloor, stortte ik helemaal in. Op het suïcidale af: ik wilde met meer. Niels greep in. 'Zo kunnen we niet verder', zei hij. 'We verleggen onze focus naar heel gezond worden.' Ik was op alle fronten uitgeput en hij wilde mij eerst weer een beetje normaal in het leven zien staan. Dat we daarvoor onze levensstijl moesten aanpassen, was een puur instinctieve beslissing van hem. We stopten met suiker, zuivel, granen en E-nummers, ik ging regelmatiger leven, minder doorjakkeren en op fertiliteits- yoga. Niels was nog fanatieker dan ik, van hem moest zelfs de ketchup eruit van wege die ene procent suiker. Het hielp. Ik viel af, werd fitter en mijn huidallergieën verdwenen, net als mijn depressie. Na zeven maanden zei Niels: 'Je bent al een tijdje niet meer ongesteld geweest!' 'Grapjas', antwoordde ik nog, maar ik deed toch maar een test. En daar verschenen opeens die twee streepjes. Op vaderdag nog wel. Niels heeft de hele zwangerschap over me gewaakt als een leeuw. 'Wat denk jij nou?' zei hij als ik dacht dat ik de tuin kon gaan spitten. 'Je bent geen 25 meer, hoor.' Hij zorgde dat ik pas op de plaats maakte en hield me voor dat het logisch was dat ik bang was, na alles wat we meegemaakt hadden. 'Vecht niet tegen de angst, die hoort erbij', zei hij. Wijze woorden waar ik iets aan had. Drie jaar geleden werd Melle geboren. 'Ik heb nog nooit iets gevoeld wat zo zacht is', zei Niels toen hij zijn zoon vast hield. Het eerste wat ik zei, was: 'Einde lijk.' Hèhè, daar was hij, ons mannetje. Wat was ik blij. We hadden potver- domme echt een kind gemaakt." 41 magazine 15 eng Teksl PAMVAN DER VEEN E Ook geïnterviewd worden over die van jou? magazine@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73